konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2018

tesa

Prawidłowe oświetlenie kuchni

data aktualizacji: 22-07-2013, 05:23 – artykuł promocyjny

Prawidłowe oświetlenie kuchni

Każda kuchnia jest inna. Jednak bez względu na to w jaki sposób wykończona, każda powinna być wyjątkowa, ponieważ spędzamy w niej dużo czasu. W miejskich mieszkaniach często zastępuje jadalnię. Zwykła lampa zwieszana jako jedyne oświetlenie kuchni to rozwiązanie męczące dla użytkowników kuchni i błędne z punktu widzenia specjalisty od oświetlenia - lampa zwieszana daje skupione światło ukierunkowane w jeden punkt.

 

 

Prawidłowe oświetlenie wnętrza musi spełniać 3 ważne warunki:

 

  • równomierność
  • odpowiednia ilość światła
  • barwa światła dostosowana do pomieszczenia

 

Równomierne oświetlenie w kuchni jest bardzo trudne do osiągnięcia ze względu na dużą ilość sprzętów kuchennych i mebli. Ponadto górne szafki i półki zawieszone nad blatem roboczym uniemożliwiają jego oświetlenie za pomocą lampy na suficie. W miarę możliwości powinno się oświetlić kuchnię kilkoma lampami, co minimalizuje to ilość zacienionych miejsc.Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 1 - Nierównomierne oświetlenie.

 


W powyższym rysunku mamy przykład wnętrza oświetlonego przy użyciu tylko jednej lampy. W rezultacie kuchnia pełna jest nieprzyjemnych cieni, a miejsce przy blacie roboczym jest zasłonięte przez użytkownika. Już na etapie projektowania mieszkania należy zaplanować rozmieszczenie kilku punktów oświetleniowych w kuchni.

 

 

W zależności od jej wielkości powinny to być co najmniej dwa rodzaje oświetlenia:

 

  • oświetlenie górne
  • oświetlenie blatu roboczego

 


Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 2 - Równomierne oświetlenie - niepełne.

 

Na powyższym przykładzie widzimy, jak poprawia się równomierność oświetlenia w pomieszczeniu, gdzie zastosowano kilka symetrycznie rozmieszczonych lamp. Powierzchnia blatu roboczego jest bardzo dobrze oświetlona dzięki zastosowaniu dodatkowych lamp.

Miejsca oznaczone napisem "słaby cień" są niedoświetlone - natężenie światła jest tam wyraźnie słabsze. Miejsca oznaczone znakiem "X" są najlepiej oświetlone - w tych punktach zasięg świecenia poszczególnych lamp pokrywa się.

Kuchnia na rys.2 jest dosyć dobrze oświetlonym wnętrzem. Byłoby to wystarczające oswietlenie w pomieszczeniach, gdzie spędza się mało czasu, a prace tam wykonywane nie wymagają skupienia. Przy pracach kuchennych bardzo ważna jest staranność i koncentracja. Dlatego własnie w tym pomieszczeniu bardzo ważna jet równomierność oswietlenia.

Ludzkie oko ma zdolność do zmiany współczynnika refrakcji soczewki (akomoduje się). Zjawisko akomodacji pozwala na zmianę ostrości widzenia, co pozwala obserwować bliskie i dalekie przedmioty oraz dostosowywać ostrość np. do natężenia światła. W przypadku gdy w pomieszczeniu wstępuje duża różnica natężenia światła (miejsca oznaczone X i "słaby cień"), oczy zmuszone są do ciągłej pracy, co w konsekwencji prowadzi do szybszego męczenia się, a nawet do bólu głowy.

Dobrze oświetlona kuchnia poprawia samopoczucie, a przebywanie w niej nie męczy oczu. Zaledwie kilka dodatkowych punktów świetlnych wzmacnia światło pośrodku pomieszczenia i niweluje cienie na obrzeżach.  


Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 3 - Poprawne oświetlenie


Kuchnia na rysunku nr 3 jest idealnie oświetlona. Wyraźnie odznaczają się miejsca, gdzie światło jest najmocniejsze - blat roboczy i stół jadalny. Miejsca nakładania się światła X występują w miejscach najczęściej używanych. Równomierne światło o dużym natężeniu pozwala uzyskać efekt podwyższonego komfortu pracy oraz dostosowanie ilości światła do wykonywanej czynności.

Zastosowanie oświetlenia w różnych punktach pomieszczenia pozwala na regulowanie natężenia światła w zależności od potrzeby - mocne i jasne światło podczas wykonywania prac kuchennych; delikatne światło podczas intymnej kolacji.  Prawidłowe oświetlenie kuchni
Rys. 4 - Oświetlenie kinkietami.

 

Oświetlenie boczne pomoże wyciszyć atmosferę wnętrza kuchennego. W dużym pomieszczeniu warto zamontować dodatkową lampę nad stołem (rys. 5). Pozwala to wydzielić niewielką, intymną przestrzeń.  


Prawidłowe oświetlenie kuchni
                Rys. 5 - Oświetlenie nad stołem.
 

Już przy planowaniu oświetlenia warto rozplanować funkcje i miejsca punktów oświetleniowych tak, aby uzyskać pewność, że wybrane rozwiązania dadzą komfort i przyjemność pracy.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, Osram Sp. z o.o.
Zdjęcia: Osram Sp. z o.o.Podobne artykuły
 Jak łączyć kolory mebli kuchennych

porady

Jak łączyć kolory mebli kuchennych

Meble do kuchni nie muszą być już monotonne, szarobure. Po czasach kiedy wszystkie aranżacje były jednolite... więcej...

Jak wybrać maszynkę do mięsa

porady

Jak wybrać maszynkę do mięsa

Wśród przydatnych urządzeń małego AGD nie może zabraknąć również maszynki do mielenia... więcej...

Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

porady

Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

Znaczna część przestrzeni pod zlewozmywakiem jest zazwyczaj marnowana. Wcale nie musi tak być. Przygotowaliśmy... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj