Nowa polityka prywatności i plików Cookies             nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   fachowcybudowlani.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

data aktualizacji: 06-04-2016, 07:20

Nowoczesne mechanizmy wykorzystywane w meblach kuchennych pozwalają na nowatorską i komfortową aranżację zarówno niewielkich aneksów kuchennych, jak i dużych, przestronnych kuchni. W obydwu przypadkach najważniejszą rolę odgrywa funkcjonalność. Producenci mebli kuchennych proponują nowatorskie rozwiązania, ułatwiające korzystanie z kuchni oraz wykonywanie w niej codziennych czynności. Dzięki nowoczesnym mechanizmom staje się ono przyjemne, wygodne i, co ważne, bezpieczne.

Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych

Szafki kuchenne to istotny składnik wyposażenia każdej kuchni. Niemniej ważną funkcję pełni ich rozmieszczenie oraz sposób otwierania.

 

Sposoby otwierania szafek kuchennych


Obecnie popularnym trendem panującym w projektach mebli kuchennych (Meble Torino firmy Mebel Rust, Meble KAM firmy Blum) są szafki otwierane do góry. Rozwiązanie to jest zdecydowanie wygodniejsze w porównaniu do szafek z drzwiami otwieranymi w bok, ponieważ zachowuje ekonomiczność przestrzeni i komfort bezpieczeństwa. Szafki nie kolidują ze sobą i jednocześnie pozwalają na zabudowanie całej ściany. Ten typ mechanizmu otwierania szafek znajduje zastosowanie w projektach zwłaszcza małych kuchni. Dodatkową zaletą jest mechanizm pozwalający na utrzymanie szafki w pozycji otwartej tak długo, jak chcemy, a ryzyko zawadzenia głową o kant drzwiczek zostaje wyeliminowane.

Gero - szafki kuchenne otwierane do góry

fot.: Gero

Drugim, równie wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, mającym swoje zastosowanie w meblach kuchennych są szafki otwierane od góry, które podobnie jak te otwierane do góry zajmują mniej miejsca. Zaletą tego typu szafek jest także fakt, iż nie zamykają się one samoczynnie. Można je zatrzymać w pozycji dogodnej dla użytkownika, a następnie dzięki systemowi powolnego zamykania drzwiczek, dyskretnie zamknąć.

Peka - pionowe otwieranie frontów za pomocą specjalnie wmontowanego podnośnikaSalice - drzwi otwierane kołyskowo

                     fot.: Peka                                                        fot.: Rad-Pol 

Kolejnym ergonomicznym pomysłem jest pionowe otwieranie frontów za pomocą specjalnie wmontowanego podnośnika. Drzwiczki wysuwają się do przodu, a następnie unoszą, układając równolegle do krawędzi mebli. Propozycja ta przede wszystkim oszczędza kuchenną przestrzeń i dba o bezpieczeństwo. Drzwiczki można zatrzymać w dowolnej, otwartej pozycji i bez obawy o nieprzyjemny dla ucha hałas trzaskania, zamknąć.

Inne warianty proponuje włoska firma Salice, której polskim generalnym przedstawicielem jest Amix Polska Sp. z o.o. Poza wyżej wymienionymi wersjami otwierania frontów wprowadza w użycie także inne sposoby. Należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o drzwiach łamanych, które przy otwieraniu załamują się i podnoszą. Innym wariantem są drzwi otwierane kołyskowo. Podnoszą się one do góry, a ich niewidzialna linia ruchu tworzy kształt łuku.

Carga Sige

fot.: Amix

Kolejnym funkcjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na maksymalne wykorzystanie przestrzeni kuchennej, jest cargo. Znajduje ono zastosowanie w szczególności w małych kuchniach, w których trzeba wykorzystać każde wolne miejsca. Cargo doskonale sprawdza się w wąskich oraz głębokich szafkach. Cargo to mechanizm z koszami wysuwanymi na szynach. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać cargo o różnych rozmiarach: niskie lub wysokie. Cargo niskie stosowane pod blatem w szafkach stojących. Natomiast cargo wysokie w szafkach od ziemi do górnej krawędzi. Zaletą tego mechanizmu jest udźwig dużej ilości produktów (nawet do 120 kg). Ponadto cargo domyka się cicho i miękko, dzięki zastosowaniu w nich prowadnic z hamulcami, systemu miękkiego dociągu oraz prowadnic z niepełnym wysuwem. Kosze w tym systemie mogą być zawieszone na dowolnej wysokości, dzięki zastosowaniu specjalnych haczyków.
 

CARGO dolneCARGO MINI BOCZNE  z wieszakiem na ręczniki i ścierkiCARGO MAXI

fot.: REJS - CARGO - dolne, mini boczne mini oraz maxi

W ofercie firmy Peka znajduje się Cargo obrotowe SWING z możliwością obrotu zawartości szafki w prawą lub lewą stronę.

Peka - cargo wysokiePeka - cargo podblatowePeka - cargo obrotowe

fot.: Peka

Szafki narożne w celu maksymalnego wykorzystania swojej powierzchni wymagają zastosowania w nich specjalnych mechanizmów. Jednym z nich jest mechanizm półek LE MANS (PEKA), w którym dzięki systemowi prowadnic wyprowadzane na zewnątrz są dwie profilowane półki. Półki te podparte są w dwóch miejscach, co pozwala na utrzymanie obciążenia nawet do 20 kg każda.

Peka - szafki kuchenne narożne - LE MANSPeka - szafki kuchenne narożne - MAGIC CORNER COMFORT

fot.: Peka

W szafkach narożnych stosować można także system MAGIC CORNER COMFORT (również firmy PEKA), w którym półki również się wysuwają. W mechanizmie tym po otwarciu drzwiczek trzeba złapać uchwyt ramy i gładkim ruchem wyciągnąć przednie kosze odchylając je w bok. W tym samym czasie tylne pojemniki przesuwają się na miejsce przednich. Tylne kosze wysuwają się na zewnątrz.

Stelaż CORNER COMBO

fot.: REJS

Firma REJS oferuje do szafek narożnych system Corner Combo. Dzięki ładowność systemu - 40 kg mamy możliwość przechowywania garnków w jednym miejscu. Zastosowanie tego systemu umożliwia pełny dostęp i wykorzystanie trudno dostępnych miejsc. System Corner Combo posiada stelaż obrotowy 360° z blokadą chroniącą przed uszkodzeniem szafki.

 

Szuflady w kuchni - mechanizmy otwierania, akcesoria, organizery


Jeżeli chodzi o otwieranie szuflad nie sposób nie zwrócić uwagi na system Servo-Drive zaproponowany przez firmę Blum. W systemie tym na uwagę zasługuje wyeliminowanie uchwytów. Aby wysunąć szufladę należy jedynie delikatnie nacisnąć jej front. Jest to rozwiązanie dające maksymalny komfort użytkownikom.

Blum - system Servo-Drive

fot.: Blum

Szafki dolne wyposażone w szuflady posiadają różne systemy wysuwania - ten niewidoczny szczegół może się okazać naszym cichym sprzymierzeńcem. Wśród mechanizmów wyróżniamy trzy zasadnicze typy:

  • standard - niedrogi system używany w szufladach drewnianych
  • metabox - wyposażony jest w metalowe prowadnice, które częściowo wysuwają się. Udźwig tego systemu to 55 kg.
  • tandembox - system pozwalający na pełne wysuwanie szuflady na krytych prowadnicach, wyposażony dodatkowo w ciche domykanie a jego wytrzymałość to 80 kg.


Elementem uzupełniającym są również zawiasy, na przykład te z serii CLIP top, czy Intermat wykonane z metalu, o nowoczesnym wzornictwie, wyposażone w ozdobną zaślepkę zakrywającą mechanizm regulacji. Przy zastosowaniu tych zawiasów kąt otwarcia drzwi może wynosić nawet 170o, co umożliwia wygodny dostęp do szafki.

Rad-Pol - wyposażenie szafek kuchennych - składany stolik, blat

fot.: Rad-Pol     

Istotne znaczenie ma także wyposażenie szuflad. Praktycznym rozwiązaniem są systemy ich wewnętrznej organizacji. Aby efektywnie zagospodarować wnętrze kuchennej szuflady należy wykorzystywać dostępne na rynku gotowe wkłady, przegrody, pojemniki lub profile. Zaletami tego typu mechanizmów jest przede wszystkim wygospodarowanie stałego miejsca dla kuchennych akcesoriów, utrzymywanie porządku wewnątrz szuflad przy jednoczesnym wykorzystaniu całego jej wnętrza. Istotny plus stanowi fakt, iż organizery do szuflad można dobierać indywidualnie, ze względu na wielkość szuflad oraz ze względu na rodzaje artykułów, które będą w nich przechowywane.

Wood'in'set - drewniane organizery do szufladPeka - Wkład na sztućce ORGA-LINE

                       fot.: GTV                                                         fot.: Peka                          

Ważną rolę odgrywają wkłady na sztućce. Stanowią one rodzaj drobnego wyposażenia, które musi znaleźć swoją zorganizowaną przestrzeń w szufladzie. Wkłady wykonywane są z różnego rodzaju tworzyw: drewna, stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego. Wkład na sztućce ORGA-LINE firmy Blum składa się z kilku pojedynczych pojemników, które można zestawić ze sobą w dowolny sposób. Niezwykle praktycznym udogodnieniem jest dostosowanie kształtu pojemnika do mycia w zmywarce. Kolejną propozycją jest wkład na sztućce firmy PEKA, dający możliwość wewnętrznego uporządkowania komory, dzięki zastosowaniu gotowych podziałek.

Blum - uchwyt na talerze BLUM Orga-LineRad-Pol - wkłady do szafek, szuflad na talerze

fot.: Blum                                                  fot.: Rad-Pol         

Praktycznym rozwiązaniem przy wyposażeniu szuflad są także przenośne uchwyty na naczynia. Pełnią one istotną funkcję, ponieważ zabezpieczają talerze przed przesuwaniem się wewnątrz szuflady i ewentualnym zbiciem. Jeden uchwyt może pomieścić nawet dwanaście talerzy (ORGA-LINE firmy Blum). Wewnętrzny ład w szufladzie uzyskać można dzięki poprzecznemu jej podziałowi, zapewniającemu bezpieczne przechowywanie butelek, garnków, czy nawet sprzętu AGD.

Niebanalnym pomysłem są także szuflady przeznaczone na organizację odpadów i detergentów. Dzięki umieszczonym poprzecznie ściankom działowym można bezpiecznie przechowywać w niej środki czystości i pojemniki na śmieci.

Szuflady do przechowywania odpadów

fot.: REJS

W nowoczesnych meblach kuchennych, zwłaszcza w szafkach pod zlewozmywakiem montowane są kosze na śmieci wysuwane na prowadnicach. Oszczędzają one wysiłek użytkownika i nie wymagają częstego schylania się. Producenci mebli proponują zazwyczaj więcej niż jeden kosz ze względu na obowiązek sortowania odpadów.

BLANCO BOTTON Pro Automatic

                    fot.: Peka                               fot.: Comitor - Selektor BLANCO BOTTON
                                                                     Pro Automatic   

W kuchni pełnej dobrych pomysłów nie może również zabraknąć ociekarek do naczyń, które mogą mieć finezyjną formę stanowiącą element dekoracyjny lub być częścią wyposażenia szafki nad zlewem. Nowoczesne modele są estetyczne oraz odporne na korozję. Łączą stal nierdzewną z innymi materiałami typu plastik, silikon.

fot.: Alessi - ociekarka wolnostojąca                fot.: Black+Blum - ociekarka do naczyń


Zobacz koniecznie:
 

wyspa kuchenna

Kuchnia i salon - razem czy osobno

wyspa kuchenna

Jak urządzić nowoczesną i modną kuchnię?

mała kuchnia

Jak urządzić małą kuchnię?


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Comitor, GTV, Gero, Blum, Mebel Rust, Peka, Rad-Pol, Black+Blum, Alessi, REJS


Podobne artykuły
System mebli kuchennych Vertigo Line

meble kuchenne

System mebli kuchennych Vertigo Line

System mebli kuchennych Vertigo Line firmy STOLKAR to połączenie prostoty i wygody. Wyróżniają... więcej...

Wymarzona kuchnia od projektu do realizacji

meble kuchenne

Wymarzona kuchnia od projektu do realizacji

Droga od pomysłu do realizacji bywa kręta i wyboista. Przekonała się o tym większość osób, które... więcej...

Meble kuchenne - najnowsze trendy

meble kuchenne

Meble kuchenne - najnowsze trendy

Meble kuchenne według najnowszych trendów muszą być mobilne i ergonomiczne. Te dwie zasady nie zmieniają... więcej...


Partnerzy


logo Teka     logo Peka

Colorimo Rejs

logo Aurora Technika Świetlna    

Nasze Serwisy: