konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

tesa

Jaki robot kuchenny wybrać

data aktualizacji: 01-03-2016, 10:14 – artykuł promocyjny

Robot kuchenny to urządzenie niezwykle pomocne w kuchni, które łączy w sobie funkcje kilku różnych urządzeń. Dzięki niemu możemy przyrządzić różne produkty i wyroby, bez konieczności używania dodatkowych sprzętów kuchennych. Obecnie roboty kuchenne potrafią niemal wszystko: siekać, rozdrabniać, kroić w plastry, miksować, ucierać i ubijać przeróżne rodzaje żywności. Poza elektrycznymi robotami kuchennymi możemy też spotkać mniejsze urządzenia tego typu służące choćby do zgniatania czosnku, czy siekania orzechów.

Jaki robot kuchenny wybrać

Wśród robotów kuchennych wyróżnić możemy:

 

 • Mikser (dzięki któremu możemy wykonać takie czynności jak mieszanie, ubijanie, wcieranie oraz zagniatanie)
 • Robot kuchenny wielofunkcyjny
 • Robot z misą

- tradycyjny, w tórym mieszanie odbywa się w sposób jednokierunkowy, mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi i zgodnie ze wskazówkami zegara)

- planetarny (mieszanie wielokierunkowe,  mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół misy. Mieszanie planetarne mieszają najszybciej i najdokładniej. W początkach istnienia robot planetarny  był stosowany wyłącznie na skalę przemysłową
 

 • Robot z malakserem tradycyjny, który posiada malakser oraz pojemnik przypominający rozdrabniacz kielichowy. Dodatkowo robot z malakserem może być wyposażony w przystawki, dzieki którym można np.:  wyciskać sok, zmielić kawę czy też mięso.

 

          Electrolux - mikser ręczny

 fot.: Electrolux - mikser ręczny EHM6200

 

Funkcje robotów kuchennych


Roboty kuchenne mogą spełniać wiele funkcji. Różne modele wyposażone są w szereg rozmaitych funkcjonalności. Jeśli potrzebujemy w kuchni pomocy przy robieniu skomplikowanych potraw, robot wielofunkcyjny będzie doskonałym wyborem. Mając robot, który zastępuje wiele innych urządzeń, można spokojnie pozbyć się miksera, blendera, sokowirówki czy maszynki do mięsa. Prawie każdy model robota kuchennego może służyć do wykonywania podstawowych zadań, takich jak: krojenie, mieszanie, szatkowanie, miksowanie. Poza tym dzięki specjalnemu wyposażeniu, niektóre roboty posiadają funkcje: maszynki do robienia makaronu, maszynki do mielenia mięsa, maszynki do lodów oraz obieraczki do ziemniaków czy szatkownicy. Te funkcje dodatkowe zależą od rodzaju wyposażenia dodatkowego robota kuchennego. To niesamowite, jak wiele pomocy może wnieść do kuchni jeden robot kuchenny:

 • funkcja łatwego czyszczenia
 • miejsce na wyposażenie
 • schowek na przewód sieciowy
 • podstawa antypoślizgowa
 • blokada zabezpieczająca przed niewłaściwym montażem
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem

 

 

Wyposażenie robotów kuchennych


Tarcze
wykonane są ze stali nierdzewnej. Wyróżnia się nastepujące rodzaje tarcz:

 • do krojenia w plasterki: drobne i grube
 • do cięcia na wiórki: drobne i grube
 • do miałkiego ścierania;
 • noże do siekania, które poza szatkowniem takich produktów jak: cebula, czosnek, gotowane jajka mogą także służyć do mieszania powstającej masy
 • do frytek
 • do chipsów


 

Inne elementy dostępny w wyposażeniu robota kuchennego:

 • mieszadło do wyrabiania ciasta
 • mieszadło do wkładkę do ubijania piany
 • wyciskarka do cytrusów
 • młynek do kawy
 • sitko
 • popychacz ułatwiający ścieranie warzyw do samego końca

 

Ariete - robot Free Cordless 3 in 1    

    
fot. PhilipsParametry techniczne robotów kuchennych

 

Moc silnika

Jest najważniejszym parametrem robota kuchennego podawana w watach. Mogą one posiadać moc od 350 do 1000 W. Moc dostosowana jest do funkcji urządzenia i wielkości misy. Im większa moc, tym szybsza praca robota. Dzięki większej mocy robot może też pracować dłużej na wysokich obrotach. Dla przykładu, do rozdrabniania orzechów lub wyrabiania ciężkiego ciasta należy wybrać robot o mocy minimum 700 W. Roboty kuchenne z mniejszą misą - do 2 litrów, nie posiadające funkcji mielenia, wystarczy moc 400-500 W.  Roboty o niższej mocy silnika posiadają jednocześnie jedną niezmienną prędkość obrotów.  Im więcej funkcji posiada robot tym ma więcej poziomów obrotów. Najbardziej zaawansowane modele posiadają maksymlanie do 5 poziomów obrotów. Ponadto na rynku znajdują się także  roboty z automatycznym systemem sterowania, w których szybkość obrotów automatycznie dopasowuje się do wybranej funkcji.
 

Electrolux - Robot kuchenny EFP4200

fot.: Electrolux - Robot kuchenny EFP4200

 

Rozmiar misy roboczej

W misie roboczej gromadzone jest wszystko: siekane warzywa, ucierane produkty, ubijana piana. Pojemniki są różnej wielkości od 0,25 do 4,3 litra. Do przygotowywania niewielkich posiłków, dla niewielu osób spokojnie wystarcza robot z misą 2 litrową misą. Dla większe liczby osób i przygotowywania większej ilości posiłków stworzono misę 3,9 litrową.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Philips PolskaPodobne artykuły
Jak dobrać parametry urządzeń AGD

porady

Jak dobrać parametry urządzeń AGD

Energooszczędność jest bardzo popularnym obecnie tematem. Zagadnienia dotyczące tego jak zminimalizować... więcej...

Czyszczenie okapu kuchennego - porady

porady

Czyszczenie okapu kuchennego - porady

Okap kuchenny, którego zadaniem jest przechwytywanie zanieczyszczeń generowanych w trakcie użytkowania... więcej...

Jakie naczynia do mikrofalówki

porady

Jakie naczynia do mikrofalówki

Kuchenka mikrofalowa służy do szybkiego podgrzewania gotowych potraw. Dania możemy wkładać na talerzach,... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj