tesa

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

data aktualizacji: 27-11-2017, 13:29 – artykuł promocyjny

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

Wszystkie sokowirówki wyciskają sok z owoców i warzyw, nie wszystkie jednak są w stanie wycisnąć go z drobnych owoców, np. poziomek lub też roślin liściastych, np. pokrzywy czy mięty lub zbóż. Jeśli planujemy wyciskanie soków z takich właśnie produktów, powinniśmy wybrać jedno lub dwuślimakowe wyciskarki do soków.

wyciskarka do cytrusów Classics - Russell Hobbs

fot. Russell Hobbs - wyciskarka do cytrusów Classics  


Wady i zalety wyciskarki do soków

Dzięki wyciskarkom mamy możliwość spożywania soków ze świeżych owoców, który posiada wszystkie wartości odżywcze. Otrzymywane soki zawierają miąższ. Zaletą wyciskarek jest także fakt, iż nie napowietrzają one soku, dzięki czemu nie ulega on utlenieniu i nie trzeba spożywać go zaraz po wyciśnięciu. Można wyciskać sok nawet z najmniejszych i trudnych do wyciśnięcia owoców oraz z ziół. Wyciskarki umożliwiają ponadto homogenizację owoców, czyli wytworzenie musu. Atutem tych urządzeń jest także niewątpliwie łatwość czyszczenia - mycia wymaga jedynie pojemnik na miąższ.


Do wad wyciskarek należy czasochłonność przygotowywania soku. Są one urządzeniami wolnoobrotowymi, zatem pracują wolniej, ale za to dokładniej.


Rodzaje wyciskarek do soków

Wyciskarki do soku dzielą się na ręczne i elektryczne. Ręczne są urządzeniami lekkimi, o niewielkich rozmiarach i wygodnymi. Są one przeznaczone głównie do wyciskania soków z niedużych ilości surowca, przede wszystkim z warzyw liściowych i ziół. Wyciskarki ręczne są skierowane w szczególności dla osób, które często podróżują i chcą mieć to urządzenie zawsze przy sobie.

Natomiast wyciskarki elektryczne dzielą się na jedno i dwuślimakowe oraz wyciskarki do cytrusów.

 

Wyciskarki do soków jednoślimakowe


Urządzenia jednoślimakowe występują w dwóch modelach, z ostrzami i bez ostrzy. Wyciskarki wyposażone w ostrza pracują szybciej. Niestety wadą tych urządzeń jest pozbawienie soku części składników odżywczych. Wyciskarki bez ostrzy wolniej pracują, ale sok dzieki nim otrzymany jest pełnowartościowy.

 

Wyciskarki do soków dwuślimakowe


Wyciskarki dwuślimakowe posiadają dwa wałki. Uważane są za najlepsze i najbardziej efektywne. Sok otrzymywany z tych urządzeń jest pełnowartościowy, zachowuje wszystkie wartości odżywcze, witaminy i enzymy. Natomiast wadą tych urządzeń jest czasochłonność przygotowywania soków.

 

Wyciskarka do cytrusów


Kupując wyciskarkę do cytrusów, warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na sok, która waha się między 0,2 a 1 l. Aby wyciskać sok dla więcej niż jednej osoby, należy zakupić urządzenie z pojemnikiem co najmniej 0,5 litra płynu. W wyciskarkach do cytrusów ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Dzbanek, do którego przelewa się wyciśnięty sok powinien być przezroczysty. Większość wyciskarek wykonana jest z tworzywa sztucznego. Bardziej trwałe modele wzmocnione są stalowymi elementami, więc jeśli zależy nam na trwałej wyciskarce, powinniśmy zwrócić na to uwagę.

Niektóre modele wyciskarek do soków posiadają możliwość wymiany wałków. Wybór konkretnego rodzaju wałka jest przeznaczony do wyciskania soku z danego typu owoców.
 

wyciskarka do cytrusów Electrolux

fot.: Electrolux - wyciskarka do cytrusów EJP5000


Moc wyciskarki do soków

Wyciskarki do soku mają moc od 100 do 450 W. Przy wyborze mocy ważne jest, do jakich owoców czy warzyw ma być przeznaczona. Jeśli do miękkich, poradzi sobie z nimi wyciskarka o mocy 100-150 W. Do warzyw takich jak marchewka, seler czy buraczki, potrzebne będzie urządzenie o mocy większej niż 150 W.

Kupując wyciskarkę do cytrusów, mamy do wyboru urządzenia o mocy od 20 do 85 W. Im większa moc, tym szybciej i efektywniej można wyciskać owoce.farie


Dodatkowe funkcje wyciskarek do soków

 

  • Automatyczne odprowadzanie miąższu - Dzięki niej nie trzeba rozkręcać urządzenia na części w trakcie wyciskania soku i opóżniać sita, bo miąższ owoców jest automatycznie spychany do zbiornika. W taką funkcję jest wyposażona sokowirówka.
  • Blokada kapania - funkcja ta jest dostępna urządzeniach posiadających lejek. Dzięki takiej blokadzie wyciskany przez nas sok, nie znajdzie się na blacie kuchennym.
  • Końcówki do mielenia mięsa, kawy, kręcenia makaronu, wyciskania oleju - kupując wyciskarkę do soku, warto sprawdzić, w jakie dodatkowe końcówki jest wyposażona. Dzięki odpowiednim końcówkom z wyciskarkom możemy zmielić kawę, orzechy, formować makaron lub też przygotowywać posiłki dla dzieci.
  • Wymienne wałki ślimakowe - do wyciskania soku z różnych owoców służą inne rodzaje wałków. W zależności do tego, czy wyciskamy sok z ziół czy owoców, montujemy inny wałek.
  • Gumowe nóżki - dzięki nim urządzenie nie będzie ślizgać się po kuchennym blacie.Zobacz także:


Dla zdrowia z pomysłem - wyciskarki do soków Hurom
Wyciskanie soków wyciskarką wolnoobrotową
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Kenwood, Russell Hobbs, ElectroluxPodobne artykuły
Ukryta przestrzeń biurowa

porady

Ukryta przestrzeń biurowa

Własna firma w domu to w ostatnich latach bardzo częsta praktyka. Nie zawsze jednak jest możliwe wygospodarowanie... więcej...

Idealne świąteczne wnętrza - o czerwieni, złocie i zieleni

porady

Idealne świąteczne wnętrza - o czerwieni,...

Grudzień to miesiąc, który większości z nas kojarzy się wyłącznie ze Świętami Bożego Narodzenia.... więcej...

Jakie talerze obiadowe wybrać

porady

Jakie talerze obiadowe wybrać

Talerze obiadowe to bardzo ważny element zastawy stołowej, który decyduje o wielu czynnikach. Po... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj