Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

artykuł promocyjny

Jaką wyciskarkę kupić? Poznaj rodzaje wyciskarek, ich wady i zalety. Dowiedz się, jak działa dobra wyciskarka, a jaka wyciskarka pomoże nam przygotować sok bez utraty cennych składników. Wszystkie wyciskarki i sokowirówki wyciskają sok z owoców i warzyw, nie wszystkie jednak są w stanie wycisnąć go z drobnych owoców, np. poziomek lub też roślin liściastych, np. pokrzywy czy mięty lub zbóż. Nie wszystkie są również w stanie wycisnąć bez utraty najcenniejszych wartości odżywczych i bez utraty minerałów czy witamin. Jeśli planujemy wyciskanie zdrowych i wartościowych soków z takich właśnie produktów, powinniśmy wybrać jedno lub dwuślimakowe wyciskarki do soków. Sokowirówki w odróżnieniu do wyciskarek używają bowiem do wyciskania noży, które podgrzewają owoce i warzywa do bardzo wysokich temperatur (w skutek cięcia) przez co minerały i witaminy są neutralizowane. Warto więc zdecydować się na wyciskarkę wolnoobrotową.

Jaką wyciskarkę do soków wybrać?

fot.: Kenwood - wyciskarka wolnoobrotowa

 


Zobacz koniecznie >> Zdrowe odżywianie - przydatne akcesoria



Wady i zalety wyciskarki do soków

Dzięki wyciskarkom mamy możliwość spożywania soków ze świeżych owoców, który posiada wszystkie wartości odżywcze. Otrzymywane soki zawierają miąższ. Zaletą wyciskarek jest także fakt, iż nie napowietrzają one soku, dzięki czemu nie ulega on utlenieniu i nie trzeba spożywać go zaraz po wyciśnięciu. Najceniejszą zaleta wyciskarek jest to że nie podgrzewają one warzyw i owoców podczas wyciskania. Można wyciskać sok nawet z najmniejszych i trudnych do wyciśnięcia owoców oraz z ziół. Wyciskarki umożliwiają ponadto homogenizację owoców, czyli wytworzenie musu. Atutem tych urządzeń jest także niewątpliwie łatwość czyszczenia - mycia wymaga jedynie pojemnik na miąższ.

Do wad wyciskarek należy czasochłonność przygototwywania soku. Są one urządzeniami wolnoobrotowymi, zatem pracują wolniej, ale bez utraty witamin i minerałów.

wyciskarka do cytrusów emako

fot.: Emako - wyciskarka do cytrusów


Rodzaje wyciskarek do soków

Wyciskarki do soku dzielą się na ręczne i elektryczne. Ręczne są urządzeniami lekkimi, o niewielkich rozmiarach i wygodnymi. Są one przeznaczone głównie do wyciskania soków z niedużych ilości surowca, przede wszystkim z warzyw liściowych i ziół. Wyciskarki ręczne są skierowane w szczególności dla osób, które często podróżują i chcą mieć to urządzenie zawsze przy sobie.

Natomiast wyciskarki elektryczne dzielą się na jedno i dwuślimakowe. Ślimak może być ustawiony w pionie lub w poziomie. Oddzielną kategorię stanowią wyciskarki do cytrusów.

 

  • Wyciskarki do soków jednoślimakowe

Urządzenia jednoślimakowe występują w dwóch modelach, z ostrzami i bez ostrzy. Wyciskarki wyposażone w ostrza pracują szybciej. Niestety wadą tych urządzeń jest pozbawienie soku części składników odżywczych. Wyciskarki bez ostrzy wolniej pracują, ale sok dzieki nim otrzymany jest pełnowartościowy.

Wyciskarka wolnoobrotowa Kenwood

fot.: Kenwood - wyciskarka wolnoobrotowa

  • Wyciskarki ze ślimakiem ustawionym w poziomie

Wyciskarki te charakteryzują się dużą efektywnością wyciskania owoców oraz bardzo szybkim myciem wyciskarki ze względu na inaczej zaprojektowane sita (mniejsza powierzchnia sit). Dodatkowo bardzo często można dołożyć do wyciskarek poziomych dodatkowe adaptery (np. do przygotowywania lodów). Wyciskarki te klasyfikuje się do wyższego segmentu produktów.

G21 ? wyciskarka wolnoobrotowa Gracioso z założonym adapterem do lodów

fot.: G21 – wyciskarka wolnoobrotowa Gracioso z założonym adapterem do lodów


  • Wyciskarki do soków dwuślimakowe

Wyciskarki dwuślimakowe posiadają dwa wałki. Uważane są za najlepsze i najbardziej efektywne. Sok otrzymywany z tych urządzeń jest pełnowartościowy, zachowuje wszystkie wartości odżywcze, witaminy i enzymy. Natomiast wadą tych urządzeń jest czasochłonność przygotowywania soków.

  • Wyciskarka do cytrusów

Kupując wyciskarkę do cytrusów, warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na sok, która waha się między 0,2 a 1 l. Aby wyciskać sok dla więcej niż jednej osoby, należy zakupić urządzenie z pojemnikiem co najmniej 0,5 litra płynu. W wyciskarkach do cytrusów ważny jest także materiał, z którego są wykonane. Dzbanek, do którego przelewa się wyciśnięty sok powinien być przezroczysty. Większość wyciskarek wykonana jest z tworzywa sztucznego. Bardziej trwałe modele wzmocnione są stalowymi elementami, więc jeśli zależy nam na trwałej wyciskarce, powinniśmy zwrócić na to uwagę.

Niektóre modele wyciskarek do soków posiadają możliwość wymiany wałków. Wybór konkretnego rodzaju wałka jest przeznaczony do wyciskania soku z danego typu owoców.
 

wyciskarka do cytrusów Electrolux

fot.: Electrolux - wyciskarka do cytrusów EJP5000


Moc wyciskarki do soków

Wyciskarki do soku mają moc od 100 do 450 W. Przy wyborze mocy ważne jest, do jakich owoców czy warzyw ma być przeznaczona. Jeśli do miękkich, poradzi sobie z nimi wyciskarka o mocy 100-150 W.

Do warzyw takich jak marchewka, seler czy buraczki, potrzebne będzie urządzenie o mocy większej - w przedziale od 180 do 200 W.

Wyciskarka wolnoobrotowa Vintage Cuisine

fot.: Vintage Cuisine – retro wyciskarka wolnoobrotowa 200W

Kupując wyciskarkę do cytrusów, mamy do wyboru urządzenia o mocy od 20 do 85 W. Im większa moc, tym szybciej i efektywniej można wyciskać owoce.

 

Rodzaj ślimaka

Istotną kwestią jest jakość materiałów użytych do budowy ślimaka wyciskarki wolnoobrotowej. Należy zwracać uwagę na to, aby ślimak był zrobiony z materiałów PBA Free (wolnych od bisfenolu A). Bisfenol A może wydobywać się ze ślimaków wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego warto o tym pamiętać przed zakupem. Część producentów wyposażyła swoje wyciskarki w ślimaki wykonane z ceramiki.

Kenwood rodzaj ślimaka

fot. Kenwood

 

Wielkość otworu wejściowego

 

Otwór wejściowy w wyciskarkach będzie świadczył o tym jak szybko i efektywnie będzie wyciskarka przetwarzała warzywa i owoce. Producenci stosują otwory o wielkościach od 4 do nawet 7,5 cm. Wyciskarki z otworami 7,5 cm będą przetwarzały sok dużo szybciej (ale wciąż wolnymi obrotami), niż wyciskarki z otworem 4 cm. Jeśli używamy wyciskarki często (kilka razy w tygodniu) warto zdecydować się na sprzęt z dużym otworem wsadowym.


 


Dodatkowe funkcje wyciskarek do soków

 

  • Automatyczne odprowadzanie miąższu - Dzięki niej nie trzeba rozkręcać urządzenia na części w trakcie wyciskania soku i opóżniać sita, bo miąższ owoców jest automatycznie spychany do zbiornika. W taką funkcję jest wyposażona sokowirówka.
  • Regulcja gęstości soku – pozwala na uzyskiwania różnej konsystencji soków (od klarownych do soków z zawartością pulpy)
  • Blokada kapania - funkcja ta jest dostępna urządzeniach posiadających lejek. Dzięki takiej blokadzie wyciskany przez nas sok, nie znajdzie się na blacie kuchennym.
  • Końcówki do mielenia mięsa, kawy, kręcenia makaronu, wyciskania oleju, produkcji lodów  - kupując wyciskarkę do soku, warto sprawdzić, w jakie dodatkowe końcówki jest wyposażona. Dzięki odpowiednim końcówkom z wyciskarkom możemy zmielić kawę, orzechy, formować makaron lub też przygotowywać posiłki dla dzieci.
  • Wymienne wałki ślimakowe - do wyciskania soku z różnych owoców służą inne rodzaje wałków. W zależności do tego, czy wyciskamy sok z ziół czy owoców, montujemy inny wałek.
  • Gumowe nóżki - dzięki nim urządzenie nie będzie ślizgać się po kuchennym blacie.

fot.: G21 jest jednym z liderów w branży wyciskarek wolnoobrotowych

 

Wyciskarka wolnoobrotowa z przystawką do sorbetów

 

Czy desery, takie jak lody i sorbety można przygotować za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej?
Wyciskarka Kenwood Pure Juice Pro JMP802SI posiada funkcjonalną przystawkę do sorbetów. Dodatek ten jest łatwy w montażu i czyszczeniu, a przy tym, bardzo przydatny: w 10 minut jesteśmy w stanie przygotować ulubiony sorbet. Do tuby wkładamy owoce takie jak: jagody leśne, poziomki, truskawki, maliny czy porzeczki. Należy pamiętać, że powinny one odczekać w temperaturze pokojowej kilka minut po tym, gdy wyciągniemy je z zamrażalnika. Uruchamiamy wyciskarkę z przystawką i już po kilku chwilach mamy gotowy sorbet. 

fot.: przystawka do sorbetów w wyciskarce wolnoobrotowej Kenwood PureJuice JMP802

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa z przystawką do sorbetów w praktyce? Sprawdź test i opinię o wyciskarce wolnoobrotowej Kenwood PureJuice Pro JMP802SI >>

Zobacz więcej urządzeń marki Kenwood do przygotowywania soków i sorbetów

 

Oryginalny design

 

Wyciskarka wolnoobrotowa Vintage Cuisine to jedna z pozycji kolekcji stylowych akcesoriów i urządzeń małego AGD, które swoją wyjątkowość zawdzięczają unikalnemu, modnemu wyglądowi retro, a także wysokiej jakości wykonaniu. Osoby, które cenią sobie oryginalność i niebanalne rozwiązania z pewnością docenią ten niepowtarzalny design.

Wyciskarka do soku retro

fot.: Vintage Cuisine - retro wyciskarka wolnoobrotowa - róż

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Robot kuchenny z sokowirówką: czy warto? Który najlepszy?



Sprawdź także:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: G21, Emako, Electrolux, Kenwood, Vintage Cuisine












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram