Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

REJS

Kuchnia w stylu rustykalnym

artykuł promocyjny

W rustykalnej kuchni króluje drewno, cegła, ceramika, len, wełna i metal. To miejsce kojarzące się z domkiem na wsi oraz bliskością z przyrodą. Kuchnia w stylu rustykalnym ma być autentyczna, z duszą i znakami upływającego czasu. Wiejska aranżacja w sielskim klimacie omija minimalizm, błysk i luksus znane z innych stylów. Tu rządzą naturalne kolory, patyna, suszone zioła, ceramika z duszą oraz hafty, plecionki i wszelkie rękodzieło.

Kuchnia w stylu rustykalnym

Wiejski styl z sielskim klimatem - nurt stylu country

 

Styl rustykalny nazywany jest też czasem stylem wiejskim, country lub sielskim. To bardzo kreatywne połączenie o wspólnych korzeniach, propagujące prostotę i naturę. Kojarzy się zawsze z ciepłem domowego ogniska, z rodziną. Kuchnie rustykalne to eleganckie oraz bardzo swojskie kuchnie. Wystrój wnętrza kuchni w stylu rustykalnym nawiązuje do przytulnej atmosfery chaty na wsi. Najczęściej wybierany jest przez osoby preferujące styl nieformalny, które cenią sobie komfort i życie blisko natury. Doskonale pasuje do domków na przedmieściach, lecz i w miastach potrafi w mieszkaniach wyczarować niepowtarzalny klimat.

Max Kuchnie - kuchnia rustykalna

fot.: Max Kuchnie - rustykalna kuchnia


Jeśli rozłożylibyśmy styl rustykalny na części pierwsze, to składałby się on z prostoty, naturalnych materiałów oraz efektu postarzania, zużycia. Te elementy świadczą o powrocie człowieka do korzenia — rzeczy używane przez pokolenia, które służą wiele lat to przeciwieństwo obecnego konsumpcjonizmu. Stawianie na naturalne, trwałe materiały, często pochodzące z działalności rzemieślniczej, ludowej propaguje życie zgodne z naturą, w bliskości z nią oraz stawia na niepowtarzalność, urok i prostotę.

Wiejski styl z sielskim klimatem - nurt stylu country Wiejski styl z sielskim klimatem - nurt stylu country

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Stylizowane meble ze szklanymi frontami, kafelki, które wyglądają jak ze starego pieca kaflowego, okap kominowy oraz wałki, kubki, koszyczki i kwiaty to elementy tworzące styl rustykalny. Oprócz typowej zabudowy kuchennej pojawiają się też dodatkowe półeczki — wiszące, stojące oraz relingi i inne haczyki pozwalające na eksponowanie dodatków. Plecione maty na stół to także świetny pomysł na wprowadzenie miłego klimatu.

Wiejski styl z sielskim klimatem - nurt stylu country Wiejski styl z sielskim klimatem - nurt stylu country

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym

 

Często zastanawiamy się jak połączyć styl nowoczesny z rustykalnym? Taki zabieg aranżacyjny cieszy się bardzo dużą popularnością. Wiele osób nie przepada za typowym stylem country, ale ceni sobie naturalne materiały, prostotę i funkcjonalność. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie stylowych białych mebli z drewnianym blatem, okrągłego stołu o prostym designie, czy dodatków nawiązujących swoją estetyką do rustykalnych wnętrz. Zawsze sprawdzą się naturalne kolory i dużo światła. Wiejski klimat to także kwitnące kwiaty, lniane obrusy, haftowane dekoracje, wiklina i inne tego typu dodatki. Dziś stylem rustykalnym rządzi eklektyzm, dzięki czemu doskonale łączy się on z nowoczesnym wyposażeniem.

Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Rustykalna kuchnia w bloku

 

Sielski klimat kojarzy się z domkiem na wsi, ale taki styl bardzo dobrze sprawdza się również w mieszkaniu w bloku. Mieszkając w wielkim mieście, możemy stworzyć sobie namiastkę wiejskiej sielanki. Warto kierować się lekkością i przytulnością wnętrza, wybierać naturalne tworzywa i cieszyć się z wszelkich niedoskonałości, otarć, uszczerbków, które prezentują się jako wiekowe.

Rustykalna kuchnia w blokuRustykalna kuchnia w bloku

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Ściany i podłogi


W stylu rustykalnym wykorzystywane są naturalne materiały, z których wykonane są sprzęty i elementy dekoracyjne we wnętrzu. Aby wykreować klimat tej kuchni w budowanych współcześnie mieszkaniach, wystarczy udekorować sufit belkami z ciemnego drewna, a ściany pokryć białą farbą z pomocą gąbek malarskich. Ścianki działkowe dobrze jest ułożyć z cegieł lub kamieni. Na podłogach najlepiej wygląda w tym stylu terakota, ale stosuje się również drewno, kamień lub odpowiednio dobraną ceramikę.

Legato Zlewozmywak 1-komorowy z ociekaczem

fot.: Deante

Naturalna, prawdziwa cegła zawsze przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska. Idealnie komponuje się ona z bielą i drewnem, dzięki czemu w stylu rustykalnym sprawdza się doskonale.

elkamino dom cegła na ścianie

fot. Elkamino Dom - stara cegła na ścianie


Kolorystyka i tkaniny


Kolory w kuchni rustykalnej są bardzo naturalne. Dominują tu kolory ciepłe i neutralne ziemiste, ceglane, brązy, beże i szarości, uzupełniane o inne barwy wprowadzane przez kolory obić mebli, czy wzorzystych pledów, zasłon i obrusów. Kuchnia w stylu rustykalnym stylizowana jest na kuchnię w wiejskiej chacie. W kuchniach rustykalnych dominują naturalne tkaniny, takie jak len, wełna, perkal czy bawełna.

Kuchnia w rustykalnym wykończeniuKuchnia w rustykalnym wykończeniu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - kuchnia w rustykalnym wykończeniu

 

Meble kuchenne w stylu rustykalnym

 

Meble w stylu rustykalnym to meble wykonane z drewna o prostej konstrukcji zdobione rzeźbieniami i listwami dekoracyjnymi. Kolory mebli to przeważnie biel, rozmyte błękity i morskie zielenie. Często też występują na nich wzory kraty, paski, elementy roślinne. Fronty szafek może zdobić ażurowa plecionka, witrażowe przeszklenie czy ozdobne filongi. Ręcznie malowane z przecierką, patynowane, decoupage i inne techniki dekoracyjnego postarzania drewna nadają im niepowtarzalny wygląd.

fot.: Rad - Pol - aranżacja kuchni w stylu rustykalnym

 

Elementem wyposażenia bardzo często spotykanym w kuchniach rustyklanych jest murek, w który wstawiane są szafki, albo same drzwiczki bejcowane na ciemny kolor. Blaty robocze wykonuje się z granitu, marmuru lub konglomeratów kamiennych. Krzesła pokryte są miękkimi obiciami tapicerskimi. W kuchniach rustyklanych popularne są piece kaflowe z żeliwnymi drzwiczkami lub kominek.

Kuchnia z meblami Rad-Pol

fot.: Rad-Pol

Biała kuchnia rustykalnaBiała kuchnia rustykalna

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"- biała kuchnia rustykalna

 

Dodatki

 

Dodatki w kuchni rustykalnej są symboliczne, jednak nie może w nim zabraknąć takich elementów jak: firanki, zazdrostki i makatki, chodniki, serwety robione na szydełku. W rustykalnej kuchni niewątpliwie króluje drewno. Do drewnianych mebli rustykalnych doskonale pasują także wiklina. Może ona wystąpić w formie krzeseł, konsol lub koszów, ale także jako przedmioty codziennego użytku. Dobrze wyglądają też zioła i kwiaty, w koszach i koszyczkach, umieszczone na ścianie. Wszelkie przedmioty „po babci”, także są jak najbardziej mile widziane.

Max Kuchnie - MK Skierniewice - kuchnia rustykalna

fot.: Max Kuchnie - rustykalna kuchnia

Kuchnia w sielskim stylu - dodatkiKuchnia w sielskim stylu - dodatki

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Rustykalne dodatki w kuchniRustykalne dodatki w kuchni -ozdoby okna

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


Do takich kuchni pasuje sprzęt AGD stylizowany na dawne urządzenia, np. okap wyglądający na stary piec do pieczenia chleba. Wnętrza można też uzupełniać naczyniami z gliny i ceramiki.


https://www.kuchenny.com.pl/obrazki/retro_okap_kuchenny_electrolux_201113.jpghttps://www.kuchenny.com.pl/obrazki/piekarnik_w_stylu_rustykalnym_electrolux_201113.jpg

fot.: Electrolux - urządzenia AGD w stylu rustykalnym

Ludowy styl w kuchni zostanie zaakcentowany w postaci wzorów i motywów folklorystycznych obecnych w różnych miejscach. Wzory ludowe są bardzo wdzięczne, kolorowe i mają swoisty urok. Bez względu na to w jakim regionie mieszkamy możemy cieszyć się z rękodzieła, które jest naszą wartością, narodowym skarbem i znakiem rozpoznawczym kultury ludowej. Dzięki nowoczesnej formie tego typu dodatki pasują do każdej aranżacji.

fot.: Deante - ludowe motywy niczym wycinanki nad blatem kuchennym są ozdobą kuchni

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Electrolux, Elkamino Dom, Max Kuchnie, Rad - Pol, Luxum



Przeglądy


Facebook
Instagram