Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Co na ściany w kuchni

artykuł promocyjny

Fototapeta, szklany panel, a może blacha - jest co położyć na kuchenne ściany. Płytki ceramiczne, choć wciąż popularne, nie królują już w każdej kuchni. Do akcji weszły nowoczesne i dużo oryginalniejsze materiały. Ściany kuchenne są bardziej niż inne powierzchnie narażone na ścieranie, zabrudzenia, działanie różnych substancji. Dlatego powinny być odpowiedni zabezpieczone. Szczególnie miejsce między szafkami, a blatem roboczym, za kuchenką czy zlewozmywakiem. Nietrudno tam o zabrudzenia, tłuste plamy.

Co na ściany w kuchni

fot.: JedyneTakieWnętrza

Do niedawna jedynym stosowanym materiałem były ceramiczne płytki, które zdobiły i łatwo było z nich zmyć kuchenne plamy. Ale to niejedyny materiał, który spełnia te warunki, co płytki. Na szczęście pomysłów nie brakuje, by nasza kuchnia ciekawie i nietuzinkowo wyglądała. Co zatem położyć na ścianę? Śmiało wchodzą szklane panele ścienne. Nieobca jest też na ścianach blacha. Tapeta nie tylko do pokoju. Dobrze się prezentuje również nad kuchenką. Krzywy tynk strukturalny też doda uroku. Materiały funkcjonalne, a w dodatku nowoczesne.

Mozaiki Trufle

fot.: Trufle Mozaiki - mozaika heksagonalna z botanicznym motywem sukulentów, w ciemnej kolorystyce


Szkło na ściany do kuchni

Taka aranżacja daje optyczną lekkość wnętrzu. Poza tym szkło, jest bardzo eleganckie i oryginalne. Szklany panel to hartowane szkło o grubości 8 lub 10 mm. Jest na tyle twardy, że nie musimy obawiać się uszkodzeń. Tego typu szkło odporne jest również na nieciekawe plamy z wody. Zaletą stosowania szkła w kuchni jest to, że jest ono gładkie, przez co łatwe w utrzymaniu higieny oraz odporne na wilgoć i temperaturę. Łatwo je czyścić. Wystarczy konserwować specjalnymi impregnatami. Inną zaletą jest to, że można takie szkło zabarwić na różny kolor. W zależności od kolorystyki kuchni możemy zamówić szkło matowe białe, pomarańczowe, zielone. Panele szklane przyklejamy bezpośrednio na ścianę lub montujemy je przy pomocy specjalnych łączników ze stali nierdzewnej.
 

Mochnik - szkło Colorimo

fot.: Mochnik - szkło lakierowane Colorimo Arena 3M02 zastosowane jako okładzina ścienna i blat stołu kuchennego. Na frontach meblowych Colorimo Czarne 9005

panel szklany

fot. Konkurs fotograficzny - panel szklany 


Blacha

Dawniej gościła w dużych kuchniach restauracjach czy barach, dziś spotkać ją można w kuchniach. Pasuje do tzw. industrialnych, laboratoryjnych wnętrz, ale niekoniczne. Nie wchłania wilgoci i jest żaroodporna. Ale ma też wady. To materiał dla cierpliwych i pracusiów. Wymaga codziennego czyszczenia. Na niezadbanej widać każdą kroplę wody. Na ściany do kuchni można użyć różnych rodzajów blachy. Najbardziej popularna jest blacha ze stali szlachetnej, blacha aluminiowa, a do kuchni rustykalnych blacha miedziana. Blacha ze stali szlachetnej sprawia wrażenie sterylności, wydaje się zimna. Szczególnie blacha polerowana. Satynowa i aluminiowa już mniej i jest częściej stosowana ze względu na jej łatwiejsze użytkowanie. Mniej na nich widać wszelkich śladów. Blacha może mieć powierzchnię gładką albo wytłaczaną. Najczęściej montujemy ją tuż nad kuchenką pod okapem. Całe ściany wyłożone tym materiałem mogą sprawiać posępne i monotonne wrażenie. Nie zapominajmy, że blacha odbija światło, a to może męczyć wzrok.
 

mozaika metalowa Dinox 010 z kolekcji DUNIN METALLIC Płytki metalowe Metallic Cooper z kolekcji DUNIN METALLIC

fot. DUNIN - mozaika metalowa Dinox 010 i płytki metalowe Metallic Cooper z kolekcji DUNIN METALLIC



Farby

Ściany w kuchni możemy zwyczajnie pomalować. I to całe wykończenie. Na rynku jest wiele specjalnych do tego typu pomieszczeń wodoodpornych, zmywalnych farb. Zanim pomalujemy farbą właściwą, powinniśmy wcześniej zabezpieczyć ścianę farbą pokładową. Zaletą takiego rozwiązania jest to,że w każdej chwil możemy kuchnie przemalować na inny kolor.
 

Aranżacja kuchni w pastelowych kolorach - Powrót pasteli

fot. FFiL Śnieżka

Jednym z nowych trendów wśród farb na ścianę w kuchni jest tzw. tablicówka. jest to czarna farba tworząca powłokę o właściwościach tablicy do pisania. Zyskała ono dużą popularność, ponieważ to ciekawy akcent wystroju wnętrza oraz praktyczny "notes".

Aranżacja kuchni - Katarzyna S (5)Aranżacja kuchni - Karina Z (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - aranżacje kuchni z wykorzystaniem farby tablicowej


Drewno

Drewno w kuchni nie wyszło całkiem z mody. Nie tylko boazeria, ale laminaty czy materiały drewnopochodne. Jego uroda jest ponadczasowa. Można nim pokryć kuchenne ściany zarówno nad blatem roboczym, jak i nad kuchenką i zlewozmywakiem. Wykonane w odpowiedniej technologii są odporne na wilgoć. Boazerię należy dokładnie polakierować, by zapobiec puchnięciu przy kontakcie z wodą lub parą. Najtańszy sposób na ścianę w drewnie to popularne panele ścienno-podłogowe drewniane lub panele ścienne laminowane. Panel przyklejamy do ściany a, brzegi w miejscu połączeń z innymi materiałami należy zabezpieczyć np. listwą z metalu. Ścianę w kuchni będzie łatwiej pielęgnować, gdy po położeniu paneli dodatkowo je polakierujemy. Ścianę można wyłożyć tez sklejką. Która jest również zabezpieczona przed wilgocią. Kupując meble kuchenne możemy od razu kupić ścienne drewniane panele. Producenci mebli sprzedają je z meblami lub osobno, wraz z całym systemem ich mocowania. Te panele ścienne to płyty wiórowe o grubości 1,6 cm pokryte fornirem z różnych gatunków drewna albo laminatem imitującym drewno. Panele przytwierdza się poprzez przykręcenie aluminiowych listw mocujących, w które wsuwa się panele, jednocześnie przyklejając panele do ścian.

Aranżacja kuchni - Aleksandra D (1)

fot. Drewniane ściany w kuchni - konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"
Mozaika drewniana OAK TECTA TRS z kolekcji DUNIN ETN!K
Mozaika drewniana Merbau LI z kolekcji DUNIN ETN!KMozaika drewniana Amberwood 64 z kolekcji DUNIN ETN!K

fot. DUNIN - mozaika drewniana: OAK TECTA TRS, Merbau LI oraz Amberwood 64 z kolekcji DUNIN ETN!K

 


Tapeta i fototapeta kuchenna

Do niedawna można było spotkać tapetę tylko w pokojach, przedpokojach. Teraz już w kuchni czy łazience. I zwolenników tego oryginalnego rozwiązania przybywa. Do takich miejsc jak kuchnia najlepiej nadają się tapety winylowe. Ich wierzchnią warstwę można często myć, a nawet szorować. Tapeta winylowa lepiej niż farba pokryje nierówną ścianę. Zanim położymy tapetę należy oczyścić z brudu i tłuszczu ścianę. Do przyklejenia tapety używamy kleju wodoodpornego. Zamiast jednokolorowych kafelków można na ścianę między szafki, a blat przykleić laminowaną fototapetę. Wzory i kolory zachwycają. Soczyste arbuzy, wieżowce Manhattanu, bambusy, abstrakcyjne kształty. Współczesne fototapety są odporne na wodę zmywalne. Naklejamy je bezpośrednio na równą i zagruntowaną ścianę. Przy blacie kuchennym dobrze jest ją zabezpieczyć silikonem, by nie podeszła wodą. To ciekawy sposób urządzenia wnętrza.

Tapety kuchenne - dighomedesign.com

fot. Tapety kuchenne - dighomedesign.com

 


Corian lub konglomerat na ściany kuchenne

Elegancki i trwały materiał odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. To połączenie naturalnych minerałów, akrylu i pigmentu. Jest miły i ciepły w dotyku. Daje się ładnie modelować, dzięki czemu nie są widoczne łączenia. Jest dość drogi. Tańszym rozwiązanie są konglomeraty kamienia. W swoim składzie konglomeraty mają granit i kwarc. Są wytrzymałe na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę. Nie straszny im tłuszcz, soki. Najbardziej popularne przypominają naturalny granit lub marmur.

Konglomerat - archzine.org

fot. Rad-Pol - granit na ścianie

 

Ścienny kamień dekoracyjny

Wyglądem przypomina skalne odłamki. Taki wariant sprawdzi się zarówno w minimalistycznych aranżacjach jak i tych klasycznych. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów - kremowe, beżowe, czarne lub grafitowe - które odnajdą się w małych i dużych wnętrzach. Świetnie nadają się na wykonanie subtelnej dekoracji w formie poziomych lub pionowych pasów, jako wykończenie wnęki lub murka. Jego właściwości pozwalają także na zastosowanie go w przestrzeni między górną a dolną zabudową. W dużej kuchni można pokusić się na wykonanie ściany z kamienia na całej jej połaci.

fot.: Cad Projekt

 


Płytki ceramiczne do kuchni

Pytki ceramiczne, kafelki, glazura. To wciąż najpopularniejszy stosowany materiał. Łatwe w utrzymaniu, odporne na wodę, tłuszcz. Na rynku jest olbrzymi wybór wzorów i kolorów. W kuchni najlepiej sprawdza się glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa, szkliwiony gres, a także szkliwiony klinkier. Unikać należy i płytek nieszkliwionych, gresu technicznego i polerowanego.

Płytki ceramiczne w kuchni 

fot. Cerrad - płytki ceramiczne w kuchni

 

Mozaika

Mozaika to okładzina, składająca się z małych elementów, którą z powodzeniem możemy zastosować na ścianach i podłogach w kuchni. Może być ona wykonana z ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, a nawet metalu lub drewna. Możliwe jest również łączenie różnych tworzyw. Zestawienie takie daje nieograniczone możliwości dekoracyjne. Jej największą zaletą - poza urokiem - jest możliwość łatwego dopasowania do najbardziej fantazyjnych krzywizn i nieregularnych powierzchni.

Mozaika lustrzana Vitrum 001 z kolekcji DUNIN VITRUMszklana mozaika z kolekcji DUNIN GLASS MIXmozaika z kolekcji DUNIN Mini Hexagon Black & White w wersji Spot

fot.: DUNIN - od lewej: mozaika lustrzana Vitrum 001 z kolekcji DUNIN VITRUM, szklana mozaika z kolekcji DUNIN GLASS MIX oraz mozaika z kolekcji DUNIN Mini Hexagon Black & White w wersji Spot


Tynk strukturalny

Nietuzinkowy efekt gwarantuje ściana pokryta tynkiem strukturalnym. Najlepiej akrylowym jedno - lub dwuwarstwowym. Chaotyczne mazaje, wykonane szpachlą, gąbką, ściereczką w różnych kolorach to doskonała alternatywa dla zwykłej ściany pomalowanej farbą czy dla płytek. Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane. Nie można go nakładać na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na ściany pomalowane farbą. Po położeniu tynku ściana w kuchni powinna zostać pomalowana środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka - stiuk wapienny

fot: FFiL Śnieżka - Kolekcja MAGNAT Style to zestaw struktur dekoracyjnych

Różne rodzaje tyków strukturalnych - shinyinterior.com

fot. tynk strukturalny - shinyinterior.com

 


Beton architektoniczny

W aranżacjach kuchni coraz częściej spotykanym materiałem wykończeniowym jest beton, który nadaje wnętrzom elegancki i estetczny charakter. Doskonale on prezentuje się w nowoczesnych minimalistycznych oraz loftowych kuchiach. Szary kolor betonu idealnie pasuje zarówno do białych, jak i ciemnych szafek kuchennych.
 

fot.: Płyty z betonu architektonicznego - Elkamino Dom

 


Cegła

Ciekawy efekt osiągniemy poprzez wykończenie ścian w kuchni płytkami ceglanymi, które oferowane są w różnych kolorach: białym, czerwonym czy szarym. Ściany z cegły nadają aranżacji przestrzeni kuchennej elegancji.


Cegła Elkamino w kuchni

fot.: Elkamino Dom


Dekoracyjne panele 3D

Dekoracyjne panele 3D są doskonałym sposobem na wykonanie efektownych ścian. Różnorodność wzorów paneli, bogactwo faktur i kolorów pozwala stworzyć dowolne aranżacje.

Dekoracyjny panel WS-03 - panel 3D z kolekcji DUNIN WALLSTARDekoracyjny panel WS-12 - panel 3D z kolekcji DUNIN WALLSTAR

fot.: DUNIN - Dekoracyjne panele 3D WS-03 oraz WS-12 z kolekcji DUNIN WALLSTAR, które wykonane są z lekkiego, twardego, izotermicznego i dźwiękochłonnego materiału o nazwie POLYSTAR.

 


Lamele dekoracyjne

Kolejnym sposobem na ozdobienie ścian są przestrzenne listewki dekoracyjne zwane lamelami. Dzięki nim wnętrze zostanie ocieplone, aranżacja zyska głębię, a nasze ściany z pewnością będą wzbudzały zainteresowanie. Takie lamelki to zazwyczaj listewki o szerokości ok. 3 cm i głębokości ok. 4 cm, najczęściej wykonane z drewna lub płyty MDF pokrytej naturalnym fornirem. Tego typu dekoracją możemy wykończyć całą ścianę, jej fragment lub możemy stworzyć swego rodzaju przesłonę przestrzenną.

Lamele dekoracyjne - sposób na ozdobienie ścian i sufitu w kuchni

fot.: Max Kuchnie - Studio Alline, Brzesko


Zobacz także

Co na ściany nad blatem kuchennym      
Co na ściany nad blatem kuchennym?
Rodzaje podłóg kuchennych  
Wybieramy materiał na podłogę w kuchni
Kamień w kuchni - piękno natury na ścianach i podłogach  
Kamień w kuchni

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Trufle, Elkamino Dom, Max Kuchnie, Rad-Pol, FFiL Śnieżka, Cerrad, Mochnik, Cad Projekt, DUNIN, JedyneTakieWnętrza




Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram