konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

stopka patrona Electrolux

Wybieramy ekspres ciśnieniowy

data aktualizacji: 31-08-2017, 13:02 – artykuł promocyjny

Mają nowoczesny kształt, zajmują niemało miejsca i nie należą do najtańszych urządzeń kuchennych. Ale żaden prawdziwy smakosz kawy nie wyobraża sobie życia bez ekspresu ciśnieniowego. Kawa z niego ma niepowtarzalny smak, aromat i moc. Podpowiadamy jaki model wybrać, czym się kierować przy zakupie.

Wybieramy ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy dawno temu opuścił bary i kawiarnie i zajął również miejsce w naszych kuchniach. Zanim wybierzemy się do sklepu po ekspres ciśnieniowy zastanówmy się ile osób będzie z niego korzystało. Jak często pijemy kawę, czy ma dla nas znaczenie czy pijemy mocne espresso, słodkie cappuccino czy też caffe latte. Czy często zapraszamy na kawę znajomych. Jeżeli jesteśmy kawoszami, nasi znajomy również i widzimy różnice między kawą tzw „zalewajką”, a cudownie spienioną w ekspresie ciśnieniowym powinniśmy pomyśleć o jego zakupie.
 

Electrolux  ekspres ciśnieniowy

fot.: Electrolux

 


Jak to działa?


Wysokociśnieniowa pompa, transportuje zimną wodę do systemu podgrzewania. Gdy temperatura ma 92 - 95C przepływa pod ciśnieniem przez bardzo drobne sitko, wypełnione zmieloną kawą. Smakosze i eksperci twierdzą, że to właśnie ciśnienie powoduje, że kawa ma mniej kofeiny i gorzkich substancji.

 


Mniej filiżanek - ekspres ręczny


Jeżeli na co dzień przygotowujemy nie więcej niż dwie filiżanki kawy, to specjaliści radzą by kupić ekspres ciśnieniowy ręczny. W tego typu sprzęcie zmieloną kawę umieszcza się w specjalnej, umocowanej łyżce. Gdy mamy ochotę na więcej filiżanek musimy łyżkę i sitko oczyścić i ponownie nasypać kawy. Na szczęście większość modeli ma dwa wymienne sitka o różnej głębokości. Parzymy mniej filiżanek używamy sitka mniejszego. Kawosze cenią sobie modele wyposażone w łyżki ze stałym sitkiem, które po naciśnięciu guzika można szybko opróżnione z fusów.
 

    Ekspres ciśnieniowy Saeco Moltio Philips

fot. Philips - ekspres Saeco Moltio

 


Łatwiej i szybciej czyli ekspres automatyczny


Tu wystarczy wsypać do pojemnika ziarna kawy, wlać wodę i wybrać liczbę filiżanek, a urządzenie zrobi za nas resztę, czyli zmieli i zaparzy. Ekspres taki lepiej utrzymać w czystości, bo fusy są automatycznie usuwane do specjalnego zbiornika, który co jakiś czas opróżniamy.

 


Mleczna pianka czyli funkcje ekspresu


Ekspresy mają wiele funkcji. W zależności od tego ile mamy pieniędzy i co jest nam potrzebne, takie urządzenie wybierzemy. Dla miłośników caffe latte ważny będzie system spieniania i podgrzewania mleka. Aby ekspres wytworzył gorącą  piankę, może być  wyposażony w zwykłą dyszę, którą należy umieścić w dzbanuszku z mlekiem. Są również ekspresy z systemem Cappucinatore. Jego działanie polega na tym, że do pojemnika z mlekiem wkładamy specjalny wężyk, a filiżankę podstawiamy pod dyszę, z której wylewa się spienione mleko. W sprzedaży są dostępne także ekspresy z wbudowanym pojemnikiem na mleko. W tym wypadku jedyne, co musimy zrobić by mieć cappuccino, to nalać do niego mleka.
 

Ekspres Nescafe Dolce Gusto Oblo White

  fot.: Ekspres Oblo White - NESCAFÉ Dolce Gusto

Inną ważną funkcją jest wbudowany młynek. Mamy za każdym razem na nowo parzoną, świeżą kawę. Podgrzewana płyta na filiżanki też się przyda. Dzięki temu kawa szybko nie wystygnie. Można również podgrzać filiżanki odwracając je dnem do góry. Dysza pary. Za pomocą niej do mleka wdmuchiwane są bąbelki powietrza. Powstaje pyszna pianka. Idealny spieniacz zwiększy objętość mleka dwukrotnie.
 

Ekspres na kapsułki Nescafé Dolce Gusto Mini Me

fot.: Ekspres na kapsułki Nescafé Dolce Gusto Mini Me


Na rynku dostępne są również ekspresy ciśnieniowe na kapsuły i wkłady.  Kawa z takich ekspresów jest często kilkakrotnie droższa, niż kawa przygotowywana z ziaren całych, bądź mielonych. Większość ekspresów automatycznych ma wbudowany filtr wody. System Aqua Filter zapewniający filtrację wody z chloru, związków ołowiu, miedzi i aluminium. Kawa jest zdrowsza i smaczniejsza. Niektóre modele mają funkcję wstępnego parzenia. Aromat kawy jest wtedy mocniejszy. Po zmieleniu kawy zostaje ona zwilżona wodą, a dopiero potem następuje parzenie.

O włączonych funkcjach informuje nas wyświetlacz. Wiemy jaka jest moc kawy, o tym, że trzeba uruchomić program oczyszczania lub usuwania kamienia. Możemy zaprogramować czas włączenia i ustawić godzinę, na którą ekspres ma na nam rano zaparzyć kawkę. Ekspres możemy wykorzystać również do zaparzenia herbaty dzięki przełącznikowi para – wrzątek. Nie zapominajmy o ważnej funkcji – czyszczenie. Wiele modeli ekspresów ma automatyczny program oczyszczania i odkamieniania. Nie musimy o tym pamiętać.

 

Ariete ekspres ciśnieniowy Caffe NovecentoAriete ekspres ciśnieniowy retro

fot. Ariete

 


Ekspresy do zabudowy


Ekspres automatyczny ciśnieniowy zajmuje sporo miejsca. To urządzenie, które może mieć nawet 50 cm głębokości oraz 40 cm wysokości. Dlatego producenci sprzedają ekspresy do zabudowy. Podstawową zaletą jest to, że nie zajmują miejsca. Mamy więcej wolnej przestrzeni na blacie. Mają ciekawy wzór i kolor przez co dodają elegancji wnętrzu. Umieszczone na odpowiedniej wysokości są łatwe w obsłudze. Wadą tego typu urządzeń jest wciąż wysoka cena. Często trzeba usuwać resztki kawy i skropliny. Nie wszystkie modele mają bezpośrednie podłączenie do wody, więc musimy pamiętać o uzupełnieniu pojemnika wody.

 


Zobacz koniecznie:
 

Ciśnieniowy ekspres kapsułkowy - prawdziwe włoskie espresso
          Ciśnieniowy ekspres kapsułkowy
Wybieramy ekspres ciśnieniowy
  Jaki ekspres do kawy wybrać?

Ariete ekspres do kawyAriete ekspress

  Innnowacyjne ekspresy do kawyOpracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Ariete, Electrolux, Nescafé Dolce Gusto, PhilipsPodobne artykuły
Chłodziarko-zamrażarka dla dużej rodziny

sprzęt AGD

Chłodziarko-zamrażarka dla dużej rodziny

Urządzanie mieszkania czy domu, w którym ma zamieszkać liczna rodzina, to nie lada wyzwanie. Szczególnych... więcej...

MaxiCook - zadbaj o swój czas i ciesz się z łatwości przygotowywania posiłków

sprzęt AGD

MaxiCook - zadbaj o swój czas i ciesz się...

Przygotowywanie posiłków dla całej rodziny często bywa czasochłonne i wymaga zorganizowanego planu,... więcej...

Jaki toster wybrać

sprzęt AGD

Jaki toster wybrać

Chrupiące ciepłe pieczywo na śniadanie, na którym roztapia się masło oraz towarzyszący mu przyjemny... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj