konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

tesa

Jak utrzymać porządek w kuchni?

data aktualizacji: 31-08-2017, 13:01 – artykuł promocyjny

Kuchnia jest miejscem, w którym trudno utrzymać porządek. W pomieszczeniu tym spędzamy sporo czasu, wykonując wiele prac, do wykonania których potrzebujemy wiele sprzętów i akcesoriów. Porządek w kuchni jest sprawą trudną, ale możliwą do wykonania. Aby ułatwić sobie to zadanie, kwestię tę powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania kuchni.

Jak utrzymać porządek w kuchni?


 

Rozmiar i rodzaje szafek

 

 • wysokość szafek
   

Zasadniczo w każdej kuchni spotkamy szafki podłogowe pokryte blatem oraz szafki wiszące. Coraz częściej w kuchni znajduje się kolumna szafek od podłogi do sufitu. Korpusy stojące maja zazwyczaj ok. 85 cm wysokości. Modele wyposażone w regulowane nóżki zwiększają ten zakres o kolejne 15 cm w górę. Najbardziej popularne korpusy mają szerokości: 15, 30, 45, 60, 80, 90 cm. Wart by zadbać o dopasowanie wysokości szafek do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu wszelkie prace kuchnenne będą przyjemnością.
 

Aranżacja kuchni - Paweł B (2)

fot. Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 • wszystko na swoim miejscu - wyciągi podblatowe
   

W celu zoptymalizowania każdego centymetra mebli kuchennych należy dobrać odpowiedni system z serii wyciągów podblatowych. Do każdego rodzaju szafki można dobrać odpowiednie rozwiązanie, które pomoże zorganizować każdy drobiazg w kuchni. Ten funkcjonalny dodatek pozwoli wydobyć zawartość szafki do przodu przy użyciu mechanizmu odpowiedzialnego za lekkie wysuwanie i ciche domykanie. Unikniemy w ten sposób konieczności wciskanie się do szafki.

Szuflada frontowa pod zlewPeka - wyciąg podblatowy Szuflada piekarnikowa - GTV

fot. REJS                                      fot. Peka                                   fot.: GTV      
  

 

 • szafka jak spiżarnia, czyli wysoka zabudowa w kuchni
   

szafka z serii oferującej wysoką zabudowę do kuchni pomieści wszystkie nasze zapasy w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. W standardzie takich rozwiązań są systemy oparte na wysuwanych na prowadnicach koszach oraz regulacja poszczególnych półek zgodnie z naszymi potrzebami.

Peka - wysoka zabudowa w kuchniCARGO MAXI obrotowe

 fot. Peka                                                       fot.: REJS


Wysoka zabudowa swoją popularność zawdzięcza modzie na chowanie lodówek i innych sprzętów AGD za frontami mebli kuchennych tożsamych z szafkami. Takie meblościanki świadczą o minimalizmie i nowoczesności w aranżacji a dodatkowo są bardzo praktyczne i pojemne.    

 

 • szafki narożne
   

Przestrzenie zabudowanych narożników są trudne do zagospodarowania, zwłaszcza pod kątem komfortu korzystania z tej części mebli kuchennych. Dostęp do nich mają ułatwić specjalne mechanizmy, które pomogą dotrzeć nawet do najgłębszych zakamarków bez konieczności zagłębiania się w szafkę. Cała zawartość wyjeżdżają do nas w odpowiednio wyprofilowanych koszach prezentując swoją zawartość.  

fot.: Amix

 

 • wyspa kuchenna
   

Jednym z najnowszych trendów w stylizacjach kuchennych jest wykorzystanie środka kuchni do zamontowania wyspy kuchennej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które tworzy przestrzenne powierzchnie do przechowywania wielu akcesoriów kuchennych. Poza tym wyspa z dużą powierzchnią blatową często zastępuje stół i stanowi miejsce gdzie można połączyć funkcję wspólnego gotowania z biesiadowaniem.

Max Kuchnie - Sarimex - kuchnia otwarta

fot. Max KuchnieGłębokość szafek


Szafki stojące tradycyjne mają głębokości 50-60 cm i blat ok. 60cm. Coraz popularniejsze stają się blaty o głębokości 70cm, co pozwala na zmieszczenie pod nimi szafek głębszych niż 60cm. W głębsze szafki więcej się zmieści. W dolnych szafkach przechowujemy duże ciężkie przedmioty - garnki, zapasy cukru lub mąki. Coraz popularniejsze staje się montowanie szuflad w szafkach stojących. Takie rozwiązanie ułatwia wyjmowanie przedmiotów, a gdy zastosujemy system przegródek - szuflada może pomieścić przybory i akcesoria kuchenne lub przyprawy. W szafkach stojących pod blatem zainstalowana szuflada przeznaczona jest na sztućce, noże kuchenne oraz inne często potrzebne przybory.
 

Wood'in'set - drewniane organizery do szufladPeka - Wkład na sztućce ORGA-LINE

                       fot.: GTV                                                         fot.: Peka                         

Szafki wiszące mają najczęściej głębokość od 25 do 35 cm. Posiadają praktycznie otwierane drzwiczki, często witrynowe wypełnione szkłem. Służą do przechowywania przypraw, herbaty, kawy, jak i zastawy kuchennej, małych misek i salaterek czy szklanek i kubków.Zawartość szafek - co gdzie w szafkach?


By bez problemu utrzymać porządek w kuchni należy wykorzystać jak najlepiej ich przeznaczenie. Producenci szafek tak je projektują, by użytkownicy mogli przechowywać w nich wszystkie potrzebne przybory oraz produkty. W szafkach wiszących najlepiej jest trzymać herbatę, kawę oraz te produkty, z których korzystamy często - powinny być one na wyciągnięcie ręki. W szafkach wiszących często znajdują się też filiżanki oraz kubki. W szufladach górnych w szafkach stojących - trzymamy sztućce oraz ściereczki. W dolnych partiach szafek stojących zestawy naczyń, garnki i sprzęt AGD, którego rzadziej używamy.

 

Blum tendembox

fot. Blum - tandembox


Relingi kuchenne


Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w ścianie mebli kuchennych nie zagracając blatu kuchennego warto zainstalować reling nad blatem. To najczęściej stalowy estetyczny pręt z dedykowanymi haczykami, półeczkami czy pojemnikami, który pozwoli mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy - przyprawy, ręczniki papierowe czy inne przybory kuchenne.

relingirelingi

fot. Kuchinox - relingi kuchenne                                           fot. REJS              


Ciekawym pomysłem na uporządkowanie przestrzeni kuchennej jest zawieszenie na ścianie pomalowanych farbą w aerozolu kratek kuchennych do studzenia wypieków lub stawiania gorących naczyń. Wykorzystane w ten sposób kratki z powodzeniem mogą również stanowić ozdobę kuchni. Do powieszenia kratek kuchennych doskonale sprawdzają się duże, klasyczne haczyki tesa Powerstrips®. W sytuacji, gdy będziemy chcieli zmienić wystrój kuchni, wystarczy, że zdejmiemy je ze ściany. Po haczykach nie zostanie żadnego śladu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli nam utrzymać porządek w kuchni, jest zawieszenie metalowych koszyczków nad blatem. Dzięki przeplatanym jedwabnym wstążeczkom, koszyczki te stanowią wyjątkowo piękne akcesoria kuchenne. Duże haczyki klasyczne tesa Powerstrips® pozwolą solidnie przymocować go do ściany.

relingimetalowe koszyczki

fot.: tesa tape

 


Segregacja odpadów w kuchni


Jednym z wymogów współczesnego stylu życia jest konieczność efektywnej segregacji odpadów. Ilość dziennie wytwarzanych śmieci obliguje nas to stosowania systemów opartych na wyspecjalizowanych segregatorach dopasowanych zarówno do naszej kuchni, jak i naszych potrzeb i stylu życia. Równie ważne są kompaktowe wymiary koszów zbudowanych z kilku komór na różnego rodzaju odpady.

segregatory RejsKosze na śmieci Peka

fot. systemy segregacji odpadów: REJS, Peka

 

Praktyczne wskazówki Pani domu:

 

 • kuchenne prace zacznij w uporządkowanej i czystej kuchni, posprzątaj naczynia z poprzednich prac, talerze po obiedzie, poukładaj zakupy w szafkach
 • prace podziel na etapy, wykonuj jedną pracę w jednym momencie, brudne naczynia odkładaj do zmywarki lub myj i odkładaj do szafki
 • opakowania po zużytych produktach, łupiny i obierki od razy wyrzucaj do kosza
 • nie gromadź brudnych naczyń, użytych sprzętów AGD na blacie - w takim bałaganie łatwo coś zrzucić na podłogę
 • nie zostawiaj otwartych szuflad i szafek - w ferworze pracy, zawadzisz o nie i się uderzysz albo coś zniszczysz
 • używaj wyciągu kuchennego podczas gotowania i smażenia i często wietrz pomieszczenie - dbaj o świeże powietrze w miejscu, w którym pracujesz.

 

Porządek w kuchni jest możliwy do osiągnięcia, idealnie dobrane szafki kuchenne pomogą nam go zachować. Nowoczesne systemy przechowywania: duża ilość półek, specjalne przegrody sprawią, że każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce. Pamiętajmy przy wyborze mebli kuchennych by były one nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne.


Zobacz koniecznie:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, TA
Zdjęcia: Amix, Kuchinox, Luxum, Peka, AMS, Blum, Etna, Hettich, Scoopii, REJS, tesa tape, Max Kuchnie, GTVPodobne artykuły
Jaka powinna być temperatura w lodówce

porady

Jaka powinna być temperatura w lodówce

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się lodówka. Naturalną rzeczą jest, że panuje w niej niższa... więcej...

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

porady

Jak ułożyć płytki nad blatem kuchennym

Aranżując przestrzeń kuchenną, często zastanawiamy się co położyć na ścianę nad blatem kuchennym.... więcej...

Jak zadbać o zlewozmywak i baterię

porady

Jak zadbać o zlewozmywak i baterię

Codziennie korzystamy ze zlewozmywaka i baterii w kuchni, dlatego bardzo ważnym aspektem jest ich właściwa... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj