konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2018

tesa

Jak utrzymać porządek w kuchni?

data aktualizacji: 29-03-2018, 10:36 – artykuł promocyjny

Kuchnia jest miejscem, w którym trudno utrzymać porządek. W pomieszczeniu tym spędzamy sporo czasu, wykonując wiele prac, do wykonania których potrzebujemy wiele sprzętów i akcesoriów. Porządek w kuchni jest sprawą trudną, ale możliwą do wykonania. Aby ułatwić sobie to zadanie, kwestię tę powinniśmy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania kuchni.

Jak utrzymać porządek w kuchni?

fot.: BRW

Rozmiar i rodzaje szafek

 

 • wysokość szafek
   

Zasadniczo w każdej kuchni spotkamy szafki podłogowe pokryte blatem oraz szafki wiszące. Coraz częściej w kuchni znajduje się kolumna szafek od podłogi do sufitu. Korpusy stojące maja zazwyczaj ok. 85 cm wysokości. Modele wyposażone w regulowane nóżki zwiększają ten zakres o kolejne 15 cm w górę. Najbardziej popularne korpusy mają szerokości: 15, 30, 45, 60, 80, 90 cm. Wart by zadbać o dopasowanie wysokości szafek do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu wszelkie prace kuchnenne będą przyjemnością.
 

Aranżacja kuchni - Paweł B (2)

fot. Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 • wszystko na swoim miejscu - wyciągi podblatowe
   

W celu zoptymalizowania każdego centymetra mebli kuchennych należy dobrać odpowiedni system z serii wyciągów podblatowych. Do każdego rodzaju szafki można dobrać odpowiednie rozwiązanie, które pomoże zorganizować każdy drobiazg w kuchni. Ten funkcjonalny dodatek pozwoli wydobyć zawartość szafki do przodu przy użyciu mechanizmu odpowiedzialnego za lekkie wysuwanie i ciche domykanie. Unikniemy w ten sposób konieczności wciskanie się do szafki.

Szuflada frontowa pod zlewPeka - wyciąg podblatowy Szuflada piekarnikowa - GTV

fot. REJS                                      fot. Peka                                   fot.: GTV      
  

 

 • szafka jak spiżarnia, czyli wysoka zabudowa w kuchni
   

szafka z serii oferującej wysoką zabudowę do kuchni pomieści wszystkie nasze zapasy w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. W standardzie takich rozwiązań są systemy oparte na wysuwanych na prowadnicach koszach oraz regulacja poszczególnych półek zgodnie z naszymi potrzebami.

Peka - wysoka zabudowa w kuchniCARGO MAXI obrotowe

 fot. Peka                                                       fot.: REJS


Wysoka zabudowa swoją popularność zawdzięcza modzie na chowanie lodówek i innych sprzętów AGD za frontami mebli kuchennych tożsamych z szafkami. Takie meblościanki świadczą o minimalizmie i nowoczesności w aranżacji a dodatkowo są bardzo praktyczne i pojemne.    

 

 • szafki narożne
   

Przestrzenie zabudowanych narożników są trudne do zagospodarowania, zwłaszcza pod kątem komfortu korzystania z tej części mebli kuchennych. Dostęp do nich mają ułatwić specjalne mechanizmy, które pomogą dotrzeć nawet do najgłębszych zakamarków bez konieczności zagłębiania się w szafkę. Cała zawartość wyjeżdżają do nas w odpowiednio wyprofilowanych koszach prezentując swoją zawartość.  

fot.: Amix

 

 • wyspa kuchenna
   

Jednym z najnowszych trendów w stylizacjach kuchennych jest wykorzystanie środka kuchni do zamontowania wyspy kuchennej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które tworzy przestrzenne powierzchnie do przechowywania wielu akcesoriów kuchennych. Poza tym wyspa z dużą powierzchnią blatową często zastępuje stół i stanowi miejsce gdzie można połączyć funkcję wspólnego gotowania z biesiadowaniem.

Max Kuchnie - Sarimex - kuchnia otwarta

fot. Max KuchnieGłębokość szafek


Szafki stojące tradycyjne mają głębokości 50-60 cm i blat ok. 60cm. Coraz popularniejsze stają się blaty o głębokości 70cm, co pozwala na zmieszczenie pod nimi szafek głębszych niż 60cm. W głębsze szafki więcej się zmieści. W dolnych szafkach przechowujemy duże ciężkie przedmioty - garnki, zapasy cukru lub mąki. Coraz popularniejsze staje się montowanie szuflad w szafkach stojących. Takie rozwiązanie ułatwia wyjmowanie przedmiotów, a gdy zastosujemy system przegródek - szuflada może pomieścić przybory i akcesoria kuchenne lub przyprawy. W szafkach stojących pod blatem zainstalowana szuflada przeznaczona jest na sztućce, noże kuchenne oraz inne często potrzebne przybory.
 

Wood'in'set - drewniane organizery do szufladPeka - Wkład na sztućce ORGA-LINE

                       fot.: GTV                                                         fot.: Peka                         

Szafki wiszące mają najczęściej głębokość od 25 do 35 cm. Posiadają praktycznie otwierane drzwiczki, często witrynowe wypełnione szkłem. Służą do przechowywania przypraw, herbaty, kawy, jak i zastawy kuchennej, małych misek i salaterek czy szklanek i kubków.Zawartość szafek - co gdzie w szafkach?


By bez problemu utrzymać porządek w kuchni należy wykorzystać jak najlepiej ich przeznaczenie. Producenci szafek tak je projektują, by użytkownicy mogli przechowywać w nich wszystkie potrzebne przybory oraz produkty. W szafkach wiszących najlepiej jest trzymać herbatę, kawę oraz te produkty, z których korzystamy często - powinny być one na wyciągnięcie ręki. W szafkach wiszących często znajdują się też filiżanki oraz kubki. W szufladach górnych w szafkach stojących - trzymamy sztućce oraz ściereczki. W dolnych partiach szafek stojących zestawy naczyń, garnki i sprzęt AGD, którego rzadziej używamy.
 


Relingi kuchenne


Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w ścianie mebli kuchennych nie zagracając blatu kuchennego warto zainstalować reling nad blatem. To najczęściej stalowy estetyczny pręt z dedykowanymi haczykami, półeczkami czy pojemnikami, który pozwoli mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy - przyprawy, ręczniki papierowe czy inne przybory kuchenne.

relingirelingi

fot. Kuchinox - relingi kuchenne                                           fot. REJS              


Ciekawym pomysłem na uporządkowanie przestrzeni kuchennej jest zawieszenie na ścianie pomalowanych farbą w aerozolu kratek kuchennych do studzenia wypieków lub stawiania gorących naczyń. Wykorzystane w ten sposób kratki z powodzeniem mogą również stanowić ozdobę kuchni. Do powieszenia kratek kuchennych doskonale sprawdzają się duże, klasyczne haczyki tesa Powerstrips®. W sytuacji, gdy będziemy chcieli zmienić wystrój kuchni, wystarczy, że zdejmiemy je ze ściany. Po haczykach nie zostanie żadnego śladu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli nam utrzymać porządek w kuchni, jest zawieszenie metalowych koszyczków nad blatem. Dzięki przeplatanym jedwabnym wstążeczkom, koszyczki te stanowią wyjątkowo piękne akcesoria kuchenne. Duże haczyki klasyczne tesa Powerstrips® pozwolą solidnie przymocować go do ściany.

relingimetalowe koszyczki

fot.: tesa tape

 


Segregacja odpadów w kuchni


Jednym z wymogów współczesnego stylu życia jest konieczność efektywnej segregacji odpadów. Ilość dziennie wytwarzanych śmieci obliguje nas to stosowania systemów opartych na wyspecjalizowanych segregatorach dopasowanych zarówno do naszej kuchni, jak i naszych potrzeb i stylu życia. Równie ważne są kompaktowe wymiary koszów zbudowanych z kilku komór na różnego rodzaju odpady.

segregatory RejsKosze na śmieci Peka

fot. systemy segregacji odpadów: REJS, Peka

 

Praktyczne wskazówki Pani domu:

 

 • kuchenne prace zacznij w uporządkowanej i czystej kuchni, posprzątaj naczynia z poprzednich prac, talerze po obiedzie, poukładaj zakupy w szafkach
 • prace podziel na etapy, wykonuj jedną pracę w jednym momencie, brudne naczynia odkładaj do zmywarki lub myj i odkładaj do szafki
 • opakowania po zużytych produktach, łupiny i obierki od razy wyrzucaj do kosza
 • nie gromadź brudnych naczyń, użytych sprzętów AGD na blacie - w takim bałaganie łatwo coś zrzucić na podłogę
 • nie zostawiaj otwartych szuflad i szafek - w ferworze pracy, zawadzisz o nie i się uderzysz albo coś zniszczysz
 • używaj wyciągu kuchennego podczas gotowania i smażenia i często wietrz pomieszczenie - dbaj o świeże powietrze w miejscu, w którym pracujesz.

 

Porządek w kuchni jest możliwy do osiągnięcia, idealnie dobrane szafki kuchenne pomogą nam go zachować. Nowoczesne systemy przechowywania: duża ilość półek, specjalne przegrody sprawią, że każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce. Pamiętajmy przy wyborze mebli kuchennych by były one nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne.


Zobacz koniecznie:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, TA
Zdjęcia: Amix, Kuchinox, Luxum, Peka, AMS, REJS, tesa tape, Max Kuchnie, GTV, BRW


Podobne artykuły
Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady i domowe sposoby

porady

Czyszczenie szafek kuchennych - praktyczne porady...

Szafki kuchenne narażone są na dość specyficzną mieszaninę kurzu i tłuszczu pochodzącego z gotowania.... więcej...

Jak podawać wino

porady

Jak podawać wino

Bardzo często podczas spotkań z rodziną czy z przyjaciółmi na stołach gości wino. Jednak by smakowało... więcej...

Jak podawać kawę

porady

Jak podawać kawę

Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Pijemy ją do śniadania, deseru... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj