Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Gniazda elektryczne w kuchni

artykuł promocyjny

W każdym domu mieszkalnym niezbędna jest obecnie instalacja elektryczna. Zakończeniem przewodów dostarczających prąd są gniazdka elektryczne. Ale gdzie je umieścić? Są pewne zasady montażu gniazd wtykowych, których należy przestrzegać dla własnej wygody i bezpieczeństwa.

Gniazda elektryczne w kuchni

Świadome urządzanie i projektowanie kuchni jest kluczowe dla komfortu przyszłego użytkownika. Ogromny wpływ na funkcjonowanie kuchni ma odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych. Ten z pozoru nieistotny szczegół w praktyce okazuje się podstawowym miernikiem wygodnego korzystania z kuchni podczas przygotowywania posiłków. Ilość gniazdek powinna odpowiadać ilości urządzeń, poza podstawowymi typu, Lodówka, kuchenka, okap itd. Dla wyboru i komfortu, gniazdka powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości.
 

Gniazda elektryczne w kuchni Celiane z linii Corian Legrand

fot.: Legrand


Wysokość montażu gniazd jest podyktowany względami funkcjonalnymi, szafki stojące mają najczęściej wysokość 0,8 m. Przy takich szafkach wysokość montażu gniazd powinna wynosić ponad 0,85 – 1,15 m. Zamontowanie gniazda nad szafką gwarantuje łatwe korzystanie  ze wszystkich urządzeń elektrycznych.  W kuchni najczęściej korzystamy z chłodziarki, zamrażarki, robota kuchennego, ekspresu do kawy oraz urządzeń większej mocy na przykład elektrycznej kuchenki, kuchenki mikrofalowej, a czasami pralki automatycznej. Należy zaznaczyć, że w mieszkaniach niewskazane jest korzystanie jednocześnie z dwóch urządzeń większej mocy, a wręcz zabronione - z trzech i więcej takich urządzeń podłączonych do jednego obwodu.

System gniazd mobilnych Mainline

System gniazd mobilnych Mainline

System gniazd mobilnych Mainline


fot.: Prince - system gniazdek mobilnych Mainline, który umożliwia łatwe i bezpieczne dodawanie, usuwanie lub przemieszczanie gniazd zasilania i gniazd sieci komputerowej na całej jej długości - wszędzie tam, gdzie są one potrzebne

 


Gniazda na duże AGD


Zdecydowana większość podstawowych urządzeń AGD wchodzących w skład wyposażenia kuchni, posiada fabryczne przystosowanie do zasilania pobieranego z gniazda wtykowego. Wyjątek stanowią tu jedynie indukcyjne kuchnie, które na stałe podłączone są do instalacji elektrycznej z połączeniem w puszce. Najtrudniejsze jest rozplanowanie rozmieszczenia gniazd wtykowych potrzebnych do zasilania dużych sprzętów AGD, ustawionych na stałe. Jeżeli zamierzamy zabudować nasz sprzęt AGD gniazdka muszą znajdować się na ścianie w sąsiednich szafkach, na wysokości od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. Pamiętać należy również o tym, że wówczas szafka ta powinna mieć otwór ułatwiający dostęp do gniazda. Zasilanie AGD ustawionego na stałe przysparza zazwyczaj wielu problemów. 
 

EVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące, Evoline Power Port zamontowany w blacie w kuchniEVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące, Evoline Port - zamontowany w szafce w kuchni

fot. EVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące

 


Gniazda wtykowe na drobne AGD


Nie może zabraknąć gniazd wtykowych nad blatem kuchennym. Ich liczba zależy od naszych potrzeb, zwykle wystarczają dwa/trzy gniazda. W kuchniach otwartych umieszcza się je tak, aby były jak najmniej widoczne. Dobrym rozwiązaniem są w takiej sytuacji gniazdka nablatowe, którego mechanizm sprawia, ze pojawia się ono i znika na życzenie. Zastosowana w nim fotokomórka uniemożliwia schowanie gniazda gdy jest do niego podłączona wtyczka, dodatkowo zaletą gniazdka jest jego estetyczne wykonanie. Inne rozwiązania ,to na przykład przymocowanie gniazd do spodu szafki wiszącej, zagłębia w blacie itp. W takich przypadkach muszą to być gniazda w obudowie dostosowanej do montażu na podłożu drewnianym. Bardzo praktycznym sposobem jest umieszczenie gniazd elektrycznych w wysuwanych/chowanych kolumnach w blacie kuchennym albo w górnej szafce.

 

Mebel Rust - gniazdo nadblatoweMebel Rust - gniazdo nadblatowe 

fot. Mebel Rust - gniazdo nadblatowe

K212 - przedłużaczK212 - przedłużaczK212 - przedłużacz

fot.: Amix - przedłużacz K212 do montażu wpuszczanegoGniazdo w blacie

fot.: GTV


Jedno jest pewne odpowiednie umiejscowienie gniazdek, tworzy ład i harmonię w każdej kuchni. Jest niezbędne w życiu każdej osoby doceniającej wagę sprytnych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie w kuchni.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Legrand, GTV, Mebel Rust, Schulte Elektrotechnik, Prince





Facebook
Instagram