Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jak urządzić kuchnię? cz. 3

artykuł promocyjny

Funkcjonalne wnętrze kuchni zależy od odpowiedniego rozplanowania sprzętu AGD. Zastanówmy się, czy będą to urządzenia wolno-stojące czy pod zabudowę. Ważne, aby sprzęt AGD znajdował się w wygodnych miejscach, najlepiej na wysokości, na której unikniemy schylania się i klękania, wspinania się na stołki.

Jak urządzić kuchnię? cz. 3

 

Sprzęt AGD

Pierwszy dylemat przed którym stajemy, to zakup lodówki, wolno stojącej czy pod zabudowę. W nowoczesnych i nowych mieszkaniach zazwyczaj kuchnie tworzą jednolitą modułową całość, gdzie wszystkie części są wbudowane. Jest to eleganckie i praktyczne. Kolejny problem, to wielkość. Jej wielkość zależy od liczebności rodziny, częstotliwości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia. Policzmy ile osób się stołuje i gdzie częściej jemy, w domu czy na mieście. Samotnikowi nie jest potrzebna duża lodówka z wieloma funkcjami.
 

Electrolux - prawdziwie intuicyjna kuchnia

fot.: Electrolux - intuicyjna kuchnia

Kolejne urządzenie to okap kuchenny. Jego minimalna wysokość zamocowania to 70 cm. Okap kuchenny - powinien być szerszy od płyty grzejnej. Możemy kupić okap albo pochłaniacz.

Okap wyspowy Atino Isola 65.2 Sensor Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl

Franke Maris

 fot.: Franke Polska - okap Maris 2.0

Jaka jest różnica? W pochłaniaczach powietrze jest wciągane i przechodzi przez filtry i oczyszczone wychodzi do kuchni. Okapy zaś podłączone są do kanału wentylacyjnego Powietrze wydmuchiwane jest do kanału. Odległość kuchenki od kanału wentylacyjnego, wysokość pomieszczenia szerokość tym powinniśmy się kierować przy wyborze okapu. Wyróżniamy okapy montowane do ściany,np narożne. Instalowane pod szafką wisząca. Ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, a przestrzeń nad nimi zajmuje szafka,w której możemy przechować różne rzeczy. Okap można zamontować też w szafkach wiszących. Wysuwa się płytę, która uruchamia wentylator. Kolejny rodzaj to okapy nad wyspą, instalowane na suficie. Okapy mają również bogatą kolorystykę. Od białych, stalowych do czarnych i brązowych. Na specjalne zamówienie można mieć również w innych kolorach. Wybierając okap dowiedzmy się czy cicho pracuje, tak by nie przekraczał 60 decybeli.

 

Piecyk i płyta grzejna

Należy się zastanowić, do czego będzie służył piecyk: do pieczenia ciasta i mięsa, przygotowywania potraw z rożna, a może tylko do rozmrażania i podgrzewania dań? Rodzaj i wielkość płyty grzejnej zależą od rodzaju szykowanych potraw oraz od liczby osób w rodzinie. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie pieca na wysokości wzroku. Wolno stojące urządzenia tego typu to piekarnik i płyta z polami grzejnymi we wspólnej obudowie. Ich wysokość wynosi około 85 cm można ją regulować, głębokość 50-60 cm i szerokość 50-90 cm. Można je wpasować w ciąg szafek kuchennych. Wadą takiego rozwiązanie jest to, że między ścianki kuchenki, a szafki wpada wiele okruchów, tłuszcz. Te do zabudowy składają się zwykle z dwóch osobnych części,płyty grzewczej i piekarnika z panelem do sterowania zarówno płytą, jak i piekarnikiem. Płyta i piekarnik mogą też mieć niezależne panele sterowania.

Franke Smart

 fot.: Franke Polska

 

Zmywarka

Oszczędza czas, wodę i energię. Zużywa kilkakrotnie mniej wody niż przy zmywaniu tradycyjnym. Pobiera niestety prąd. Ale współczesne zmywarki dzięki odpowiednim programom i termostatom zmniejszają zużycie energii. Mamy do wyboru dwa typy zmywarek:o szerokości 60 cm i 45 cm. Oba typy urządzenia możemy również kupić w wersji wolno stojącej lub do zabudowy. Te do zabudowy nie są widoczne, „giną” w ciągu szafek”, doskonale się wkomponowują. Nie przejmujemy się zatem ich kolorem i wyglądem. Są droższe niż wolno stojące.

 Zmywarka do zabudowy Electrolux

fot.: Electrolux

 

Kupujemy zlewozmywak

Zlew jest niezbędny w każdej kuchni. Spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale może być również ozdobą pomieszczenia. Zlewy ciężkie i żeliwne to już przeszłość. Współczesne wykonane są z granitu, marmuru czy lekkiej stali nierdzewnej. O fantazyjnych kształtach, barwach i różnych wymiarach. Ze szklaną deską bądź ociekaczem. Jak wybrać zlew i z jakiego materiału?  

Zlewozmywak Katania - Prima Gran

fot.: Primagran

Kupując zlewozmywak stoimy przed nie lada zadaniem. Rynek bowiem oferuje wiele modeli. W zależności od naszych potrzeb zastanówmy się jaki zlew jest nam potrzebny. Czy mamy w domu zmywarkę, a może zmywamy ręcznie, czy często przebywamy w kuchni, gotując i krzątają się, a może wręcz przeciwnie jesteśmy gośćmi w domu. Zlew nie tylko ma ładnie wyglądać i pasować do całości, ale musi przede wszystkim praktyczny, łatwy w utrzymaniu i odporny na czynniki mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na akcesoria kuchenne dodawane do zlewu takie jak, wkładki ociekowe, deski do krojenia, czy automatyczne odpływy. 

Zlewozmywak Schock Cristalite? Primus D-100 L w kolorze Alpaca z baterią SC 520.120 Zlewozmywak podwieszany Schock Cristalite? Quadro w kolorze Alpina Zlewozmywak Schock Cristadur? Horizont D-150 w kolorze Bronze

fot.: CCI - zlewozmywaki Schock

Komora, może dwie

O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą. Wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem.

Zlewozmywak Faro

fot.: Kuchinox 

Popularne są również 1,5 komorowe. To nic innego jak zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce. Gdy mamy dużą rodzinę dobrym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy np. z ociekaczem. Zlewy dwukomorowe mają dwie komory z odpływami. Mogą one być różnych rozmiarów lub jednakowe. Dwukomorowy, głęboki zlew z ociekaczem jest niezbędny w takiej kuchni, gdzie zmywa się naczynia ręcznie. Większe są zlewy 2,5 komorowe. Mają dwie komory z odpływamy i komorę pomocniczą z odpływem. Czasami mają również ociekacz. Zlew tego typu zajmuje sporo miejsce, polecany do dużych kuchni.

Zlew granitowy szary Sewilla półtorakomorowy - Prima GranLaveo - Zlewozmywak CELIA, bateria DARU

fot.: Primagran                                                         fot.: Laveo   


Nakładany albo wbudowany

Kolejny aspekt, który musimy rozważyć przed zakupem to rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki. Są łatwe w montażu. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Są najbardziej popularne. Trzecia grupa to zlewozmywaki podbudowane tzw. zlewozmywaki podwieszane. Montuje się je od dołu, przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu, na jego całej powierzchni. W zależności od układu szafek, projektu kuchni i naszych upodobań możemy kupić zlewy w różnych kształtach, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać w kształcie  trapezu, narożne, a nawet litery L. 

FrankeDeante

fot.: Franke Polska                                                         fot.: Deante     

 

Stal szlachetna

Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, nierdzewne, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Stal szlachetna jest łatwa do czyszczenia, łatwo jest usunąć z jej powierzchni florę bakteryjną oraz brud. Można ją czyścic wieloma rodzajami detertgentów. Zlew taki jest również odporny na wysokie temperatury do 550 stopni Celsjusza czy gwałtowne zmiany temperatury. Jest również odporny na uderzenia. Z czego składa się stal szlachetna? 18% składu to chrom, który zapewnia wysoką odporność chemiczną i 10% niklu, który zapewnia dodatkowo elastyczność. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą być tłoczone z jednego arkusza blachy, wtedy komory są płytsze, mają około 15 cm albo komory mogą być przyspawane do ramy, mają do 20 cm. Wadą takiego zlewu jest to, że woda pozostawia na nim zacieki i plamy. Dlatego też warto kupić zlewozmywak o powierzchni półmatowej, zwanej gładką lub satynowaną albo o fakturze tkaniny najczęściej lnu. Plamy i zarysowania są na niej mniej widoczne. Zlewozmywaki stalowe są dosyć akustyczne, ale większość wyposażona jest w samoprzylepne płytki przeciwhałasowe z tworzywa sztucznego, przyklejone do spodu komór i ociekaczy. Pamiętajmy, że o każdy zlew dbamy. Po umyciu należy spłukać go ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Dzięki tem unikniemy plam. Dobry sposób, który świetnie konserwuje stal to przetarcie zlewu olejem jadalnym. Do mycia nie używamy proszków, ale płyny, mleczka. Zlewy ze stali nierdzewnej mają wielu zwolenników również ze względu na ich cenę. Kosztują od 100 – 150 zł.

Zlewozmywak jednokomorowy ze stali nierdzewnej, wpuszczany, len Ferro

fot.: Ferro

 

Stal emaliowana

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej dawniej były bardzo popularne. Dziś mniej, choć również są kupowane ze względu na niską cenę. Zalety? Są łatwe do czyszczenia i nie widać na nich zacieków. Niestety, przy mocniejszym stuknięciu emalia odpada. Z czasem matowieją i ścierają się, powstają rysy i zadrapania. Najczęściej można je kupić w białym kolorze, ale i spotkać można również beżowe czy brązowe.

 

Zlewozmywaki z syntetycznych granitów

Są najtrwalsze ze wszystkich typów zlewów. Twarde jak kamień i wykonane z materiału ze swej struktury podobnego do kamienia. Produkowane z żywic syntetycznych i minerałów takich jak granit, kwarc czy krzem.  Zalety? Odporne na odbarwienia uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych, na zarysowania i pęknięcia. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w kolorze białym, brązowym, szarym, beżowym i zielonym.

Deante - zlewozmywak granitowy w kolorze czarnym

fot.: Deante

 

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Wykonane z tekalonu są odporne na zarysowania, ale niestety nie na wysokie temperatury. Zlewy z makrolonu czyli poliwęglanu odporne są na uderzenia i wysoką temperaturę do 150 st. Trzeci rodzaj zlewozmywaki z silduranu odporne na temperaturę do 230 stopni.

 

Tarka i ociekacz - dobieramy dodatki

By ułatwić sobie pracę możemy dokupić akcesoria kuchenne. Praktyczna jest specjalna nakładka na komorę zlewozmywaka. Oszczędza ona miejsce, szczególnie w małych kuchniach.

Franke

fot.: Franke Polska

Możemy na niej kroić, siekać, czy postawić garnek. Innym, równie dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem są dozowniki do płynów do mycia naczyń, koszyki i ociekacze do owoców i warzyw, deski do krojenia, tarki, wieszaki, pojemniki na sztućce. Niektóre zlewozmywaki mają zawory mimośrodowe i oddzielny odpływ z ociekacza. Warto sprawdzić czy nasz zlew ma specjalne powłoki np. PuraDur albo ChromoDur, które ułatwiają odpływ wody.

 

 

Przeczytaj koniecznie:


Jak urządzić kuchnię cz. 1

Jak urządzić kuchnię cz. 2

 

 

Zobacz także:


Jak ergonomicznie urządzić kuchnię

Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje

Okap kuchenny - jaki wybrać?

Jak właściwie pielęgnować zlewozmywaki kuchenne?


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Deante, Laveo, Kuchinox, Electrolux, Franke Polska, Okapykuchenne.pl, Ferro, Schock, Primagran












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram