Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

stopka patrona Electrolux

Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje

artykuł promocyjny

Do podgrzewania, grillowania, ale również gotowania na parze, przypiekania i rozmrażania. To wszystko zapewni nam jedno urządzenie - kuchenka mikrofalowa. A gotowe potrawy będą smaczne i zdrowe - wbrew obiegowym opiniom, że szkodzą zdrowiu. Jeszcze jedną ważną zaletą jest czas przygotowania posiłków, który został zredukowany do minimum. O tym sprzęcie mówi się, że odzwierciedla współczesne czasy - jest szybki i oferuje wiele funkcji.

Wybór mikrofalówki - budowa, rodzaje, funkcje

Kuchenka mikrofalowa jest praktycznym urządzeniem, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. W ekspresowym tempie przygotuje wiele dań. Ceny kuchenek są przyjazne dla każdego, dlatego tak dużo osób się na nie decyduje.
 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kuchenki mikrofalowej:

  • funkcja grill,
  • możliwość gotowanie na parze,
  • termoobieg,
  • pojemność,
  • moc mikrofali,
  • rodzaj sterowania,
  • wykończenie wnętrza kuchenki


Wszelkie sprzęty domowe powinny być dobierane indywidulanie do naszych potrzeb. Jeśli mamy już w domu piekarnik a mikrofalówka będzie nam służyć wyłącznie do podgrzewania wystarczy prosty model, który nie obciąży naszego budżetu. Decydując się na zaawansowaną wersję z wieloma funkcjami bardzo często możemy zrezygnować już z kupna piekarnika. Dodatkowo kompaktowe wymiary sprawią, że świetnie sprawdzi się w każdej, nawet najmniejszej kuchni.

Mikrofala - wolnostojąca czy do zabudowy?

fot.: Electrolux

 


Kuchenka wolnostojąca czy do zabudowy?


Generalnie w sprzedaży mamy dostępne dwa warianty kuchenek, jeśli chodzi o możliwość ich umieszczenia w kuchni. Są to urządzenia wolnostojące lub do zabudowy.

  • kuchenki wolnostojące możemy postawić na blacie, pamiętając, że zabiorą nam wówczas przestrzeń roboczą
  • kuchenki do zabudowy są wygodniejsze ze względu na możliwość umieszczenia ich na dowolnej wysokości oraz wbudowania w słupek, co pomaga zaoszczędzić miejsce na blacie.


Tańsze są modele wolnostojące, które szczególnie polecane są do już urządzonych kuchni - możliwość przeniesienia jej w dowolne miejsce według potrzeb i uznania. 
 

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Franke

fot. Franke Polska - kuchenka mikrofalowa do zabudowy

 


Zasada działania kuchenki mikrofalowej


Kuchenka mikrofalowa działa na zasadzie wytwarzania fal elektromagnetycznych - stąd też jej nazwa mikrofalówka. Po włączeniu kuchenki mikrofale odbijając się od jej ścian uderzają w potrawę i podgrzewają ją. Dużą rolę w tym procesie przypisuje się metalowej komorze urządzenia oraz siatce wbudowanej w szybę drzwiczek, które stanowią barierę dla mikrofal, które nie przenikają poza kuchenkę. Mikrofale odpowiadają za wprawienie w ruch cząstek wody obecnej w każdej potrawie. Energia drgających cząstek wody przekazywana jest potrawie, a wzrastająca temperatura sprawia, że kuchenka mikrofalowa potrzebuje na podgrzanie potrawy zaledwie ułamka czasu wymaganego do tego celu przez konwencjonalne płyty kuchenne.


Pojemność, kształt i kolor kuchenki mikrofalowej


Na rynku AGD istnieje bardzo dużo różnych kształtów oraz wielkości kuchenek mikrofalowych. Dlatego też każdy wybierze dla siebie odpowiedni model, pasującą do danej kuchni. Podobnie jest z kolorem - jeśli posiadasz jasną kuchnię, np. w stylu skandynawskim postaw na białą mikrofalówkę. Dla miłośników nowoczesnego minimalizmu polecane są modele czarne lub stalowe odcienie Inox. Tam, gdzie króluje retro warto zdecydować się na stylizowaną wersję kuchenki.

Sterowana dotykowo kuchenka mikrofalowa do zabudowy Kernau Kuchenka mikrofalowa wolnostojąca

fot.: Kernau - kuchnia mikrofalowa do zabudowy KMO 252 G W w kolorze białego szkła oraz model wolnostojący KFMO 231 EG S w wersji srebrnej

Typowy kształt mikrofalówki to prostopadłościan o wymiarach około 28 cm wysokości na 46-50 cm szerokości i 36-40 cm głębokości. Ważnym parametrem jest również pojemność, która decyduje co zmieści się do danego urządzenia. Przeciętna, 20-litrowa kuchenka pomieści duży talerz obiadowy. Te najmniejsze modele - 15-litrowe sprawdzą się dla singli. W dużej rodzinie, w której kuchenka będzie pełnić więcej funkcji niż tylko odgrzewanie możemy zdecydować się na mikrofalówki nawet 40-litrowe. Trzeba jednak pamiętać, że im większa pojemność, tym więcej miejsca będzie zajmować urządzenie.


Moc mikrofal


Kupując mikrofalówkę zwróćmy uwagę również na moc. Zgodnie z zasadą im większa moc tym szybsze gotowanie i mniejsze zużycie prądu producenci przygotowali szereg wariantów. Najczęściej spotyka się urządzenia z zakresu od 700 do 2100 W. Moc jest parametrem podlegającym regulacji - w zależności od rodzaju potrawy. Zazwyczaj robi się to za pomocą pokrętła lub elektronicznie. I tu również przyświeca zasada, że im większa ilość funkcji i osób korzystających z mikrofalówki tym lepiej sprawdzi się duża moc. Do podstawowych zadań wystarczą te nieco słabsze modele.


Sterowanie


Sterowanie mikrofalówką może być ręczne (manualne pokrętła) albo elektroniczne (cyfrowy wyświetlacz). Przy ręcznym sami ustawiamy odpowiednią moc oraz temperaturę do podgrzania potrawy zaś sterowanie elektroniczne polega na tym, że po wybraniu odpowiedniego typu potrawy oraz wagi mikrofalówka sama dobiera odpowiednie parametry procesu grzewczego. Najnowocześniejsze są modele z tak zwanej serii inteligentnej. Polega ona na wyborze rodzaju obróbki (podgrzewanie, gotowanie, rozmrażanie), a urządzenie samoistnie pokieruje dalszymi krokami i będzie nadzorować przebieg przygotowania dania.

Kuchenka mikrofalowa Bosh

fot. Bosch - kuchenka mikrofalowa

 


Funkcje


Najbardziej popularną funkcją mikrofalówki jest podgrzewanie. I rzeczywiście od tego zaczęła się ekspansja mikrofalówek, która z czasem została poszerzona o nowe możliwości. I tak w pakiecie podstawowym jest jeszcze opcja rozmrażania. Do rozszerzonego menu należy funkcja gotowania, w tym również na parze. Modele z górną grzałką posiadają dodatkowo możliwość przypiekania od góry, czyli jak na grillu. Dla miłośników pizzy i chrupiących frytek producenci przygotowali również funkcję podpiekania od spodu i termoobieg wyrównujący cyrkulację powietrza co umożliwia nawet wypiekanie ciast.

Niektóre modele mogą posiadać również funkcję opóźnionego startu, dzięki czemu potrawy będą gotowe na określoną godzinę. Bardzo pomconą jest opcja samoczyszczenia, która wytwarza parę o odpowiednim ciśnieniu. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i po około kwadransie wnętrze kuchenki jest już czyste.


Zabezpieczenia


Mikrofalówka powinna posiadać funkcję zabezpieczenia przed dziećmi (tzw. blokada rodzicielska). Najczęściej jest to blokada drzwi oraz całego urządzenia odblokowująca się za pomocą kodu. Dodatkowym zabezpieczeniem, obecnym we wszystkich kuchenkach tego typu jest automatyczna blokada, która wyłącza urządzenie w chwili otwarcia drzwiczek. Program uruchomi się ponownie, gdy z powrotem zamkniemy drzwiczki.


Wyposażenie


Każda mikrofalówka wyposażona jest w talerz i mechanizm obrotowy. Są to elementy mobilne, które wyjmuje się z urządzenia, głównie w celu umycia. Kuchenki mikrofalowe z funkcją grilla w wyposażeniu posiadają specjalną nakładkę w kształcie rożna. Z kolei opiekanie na chrupko od spodu umożliwia specjalny, dodatkowy talerz utrzymujący bardzo wysoką temperaturę.


Budowa wewnętrzna i drzwiczki


Większość mikrofalówek na zewnątrz i wewnątrz jest obudowana odporną stalą nierdzewną lub specjalną emalią ceramiczną, dzięki czemu łatwiej jest je czyścić. Drzwiczki mikrofalówki otwierają się na zewnątrz na prawą lub lewą stronę oraz do dołu. Wnętrze jest proste, najczęściej o zaokrąglonych krawędziach by ułatwić podgrzewanie potraw. Drzwiczki w swojej strukturze (zbudowane są one ze szkła) posiadają specjalną siatkę, która współtworzy ruch cząstek w wnętrzu urządzenia.

fot.: Candy


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Kernau, Bosch, Electrolux, Panasonic, Franke Polska, Candy





Partnerzy


Electrolux
     logo novy
 

Lacanche  Okapykuchenne.pl

Emako      Franke

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się



Facebook
Instagram