Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Jaką wybrać patelnię

artykuł promocyjny

Patelnia należy do podstawowego wyposażenia każdej kuchni. Jest niezastąpiona do smażenia, ale sprawdza się też w wielu innych kwestiach. Jaką patelnię warto kupić, czy wybrać patelnię ceramiczną, żeliwną, teflonową, a może emaliowaną. Przy zakupie koniecznie musimy zwrócić uwagę na powłoki, które zapewniają, że jedzenie nie przywiera i nie przypala się. Oprócz tego nasz wybór będzie podyktowany rodzajem kuchenki, na której gotujemy. Inne bowiem są patelnie do indukcji, a inne na gaz. Dla każdego miłośnika gotowania polecamy wybór kilku patelni. Na szczególną uwagę zasługują modele do naleśników, te z powierzchnią ryflowaną do grillowania oraz woki. Poniżej omawiamy wszystkie rodzaje patelni oraz prezentujemy ich przykłady.

Jaką wybrać patelnię

Ludzie coraz częściej eksperymentują w kuchni stąd też tak wielu klientów jest gotowych do posiadania dużej liczby patelni w swojej kuchni. Skąd mamy jednak wiedzieć jaka patelnia jest potrzebna do danego rodzaju potrawy? Należy zapoznać się ze specyfikacją oraz ich rodzajami by móc wybrać takie, które nam się przydadzą podczas przygotowania potraw tradycyjnych oraz tych nowoczesnych. Patelnie różnią się między sobą kształtem, wielkością oraz rodzajem materiału z jakiego są wykonane.

 


Rodzaje patelni - ze względu przeznaczenie patelni wyróżniamy:
 

Patelnia WOK - wysoka, wąska patelnia, której używa się w Chinach. Smażąc na niej potrawy te które mają być najmocniej usmażone znajdują się na jej dnie zaś te które mają się jedynie lekko podgrzać np. bez dodatku tłuszczu znajdują się na wysokich bokach patelni.

patelnia wok z dwoma uchwytamifot.: Garneczki.pl

Patelnia do ryb - jest ona w specjalnym kształcie ryby, tak by można było ją smażyć w całości bez konieczności dzielenia na części. Wiele przepisów bowiem jest tak opracowana by rybę podawać w całości. Patelnie te mają dno grillowane o lekko falistym podłożu

Patelnia do smażenia ryb i warzyw GREENPAN - Heliosfot.: Helios

Patelnia do naleśników - patelnia jest lekka by można było ją bez trudu podrzucać podczas przekręcania naleśników. Jest ona najczęściej okrągła, płaska i ma płytkie brzegi.

Patelnia do naleśników VALSECCHI BLUEfot.: Garneczki.pl

Patelnia do jajek - ma ona specjalne zagłębienia w których mieści się rozbite jajo. Ostatnio pojawiły się również specjalne kształty np.: serca, gwiazdy.

Altom - patelnia do jaj
fot.: Naczynia Olkusz

Patelnia elektryczna - jest to patelnia, którą należy podłączyć do prądu. Zachowuje funkcje zwykłej patelni ale znaduje zastowanie w warunkach braku prądu.

Patelnia elektryczna Adler
fot.: Adler

Patelnia grilowa - jest to patelnia, której dno pokryte jest rowkami. Na tej patelni nie używa się tłuszczu, przez co potrawy są zdrowsze. Tłuszcz z potrawy wytapia się podczas smażenia i osiada na dnie rowków.

Patelnia grillowa Quadra - Garneczki.pl
fot.: Garneczki.pl

 


Patelnie różni materiał, z jakiego są wykonane:

 

Patelnie miedziane - produkowane są w małych ilościach, są to patelnie dla profesjonalistów. By na nich smażyć trzeba posiadać odpowiednią wiedze i przede wszystkim umiejętności. Cechuje je to, że w ekspresowym tempie się nagrzewają do bardzo wysokiej temperatury i długo utrzymują ciepło.

Patelnia miedziana La Cuisine Des Chefs firmy Elo
fot.: Elo-Pol

Patelnie aluminiowe - patelnie te również szybko się nagrzewają i równie szybko tracą ciepło. Są lekkie i niestety podatne na zniszczenia. Badania mówią że gdy patelni osiągnie wysoką temperaturę wydziela szkodliwe aluminium dlatego też pokrywa się je powłokami np. teflonem

Patelnia aluminiowa Kitchen Line - Hendi Polska
fot.: Hendi Polska

Patelnia ceramiczna - charakterystyczne dla niej jest to, że smażone potrawy nabierają złocistego koloru. Ceramiczne patelnie przeznaczone są  do smażenia ryb oraz warzyw. Smażąc należy używać tłuszczu by potrawy nie przylepiały się do dna patelni.
Odporna na wysokie temperatury oraz na działania żrących detergentów. Jest przeznaczona dla osób znających się na gotowaniu.

Patelnia ceramiczna Lagostina Casa
fot.: Lagostina

Patelnia teflonowa - patelnia aluminiowa pokryta wartswą teflonu. Smażąc na niej nie potrzeba używać tłuszczów, czyli używając jej potrawy przygotowywane przez nas są zdrowe. Czyszcząc patelnie teflonowe należy unikać ostrych przedmiotów ponieważ bardzo łatwo je zarysować. Nie można również do smażenia używać metalowych przyborów.
 

Patelnia teflonowa Ikea Steka
fot.: Ikea

Powierzchnia tytanowa - Tytanowe patelnie doskonale przewodzą ciepło, są odporne na ścieranie oraz ciężko je zarysować. Można na nich smażyć bez tłuszczu używając do smażenia np. minimalnej ilości wody. Potrawy przygotowywane w ten sposób zachowują naturalny smak i aromat.

Patelnia tytanowa Pentolpress
fot.: Pentolpress

Patelnia żeliwna - patelnie trwałe, dobrze trzymające ciepło. Smażąc na nich wydziela się żelazo, które jest doskonałe dla osób z chorobami serca oraz chorymi na anemię. Patelnie te nie są odporne na stłuczenia oraz na silne uderzenia. Ciężko je się tez czyści. Uniemożliwia to porowata powierzchnia. Po umyciu trzeba natychmiast ją wytrzeć ponieważ mokra od razu rdzewieje.
 

Patelnia żeliwna Arcana - Fissler
fot.: Fissler

Patelnie stalowe - trwałe, bardzo ciężko je zarysować dlatego bez wyrzutów sumienia można smażone potrawy mieszać metalowymi przyrządami. Kwaskowate przyprawy nie wchodzą w reakcję z patelnią stąd też nie mają metalicznego smaku. Jedyną wada jest to że patelnie te bardzo wolno się nagrzewają.

Patelnia ze stali nierdzewnej Fiskars
fot.: Fiskars
Patelnia kamionkowa - powłoka kamienna w takiej patelni może być wykonana z marmuru lub granitu, a zewnętrza część posiada warstwę nierdzewną. Przeważnie patelnię kamionkową można myć w zmywarce. Największą ich zaletą patelni jest odporność na uszkodzenia mechaniczne - nie ulega zniszczeniu nawet, kiedy stosowane są na niej metalowe akcesoria kuchenne, w przeciwieństwie do popularnych patelnii teflonowych czy ceramicznych. Nieprzywierająca powłoka oraz brak niklu i metali ciężkich sprawiają, że jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie należy takiej patelni myć bezpośrednio po użyciu, bo nagły skok temperatury może jej zaszkodzić.

fot.: Garneczki.pl

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, MM
Zdjęcia: Lagostina, Helios, Garneczki.pl, Fiskars, Adler, Arcana Fissler, Ikea, Pentolpress, Hendi Polska, Elo-Pol, Naczynia Olkusz












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram