tesa

Jaki zlewozmywak wybrać

data aktualizacji: 19-04-2018, 09:20 – artykuł promocyjny

Zlew jest niezbędny w każdej kuchni. Spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale może być również ozdobą pomieszczenia. Zlewy ciężkie i żeliwne to już przeszłość. Współczesne wykonane są z granitu, marmuru czy lekkiej stali nierdzewnej. O fantazyjnych kształtach, barwach i różnych wymiarach. Ze szklaną deską bądź ociekaczem. Jak wybrać zlew i z jakiego materiału? 

Jaki zlewozmywak wybrać

fot.: CCI - zlewozmywak modułowy Schock Cristadur® Grando M-100

Kupując zlewozmywak stoimy przed nie lada zadaniem. Rynek bowiem oferuje wiele modeli. W zależności od naszych potrzeb zastanówmy się jaki zlew jest nam potrzebny. Czy mamy w domu zmywarkę, a może zmywamy ręcznie, czy często przebywamy w kuchni, gotując i krzątają się, a może wręcz przeciwnie jesteśmy gośćmi w domu. Zlew nie tylko ma ładnie wyglądać i pasować do całości, ale musi przede wszystkim praktyczny, łatwy w utrzymaniu i odporny na czynniki mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na akcesoria kuchenne dodawane do zlewu takie jak, wkładki ociekowe, deski do krojenia, czy automatyczne odpływy.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Zlewozmywak w kuchni - gdzie umieścić Suszarki i organizery do zlewozmywaka Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać
Zlewozmywak w kuchni - gdzie umieścić Suszarki i organizery do zlewozmywaka Szafka pod zlewozmywak - jak ją wykorzystać

 

 

Komora, może dwie

O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe i większe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą. Wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem. Popularne są również 1,5 komorowe. To nic innego jak zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce. Gdy mamy dużą rodzinę dobrym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy np. z ociekaczem. Zlewy dwukomorowe mają dwie komory z odpływami. Mogą one być różnych rozmiarów lub jednakowe. Dwukomorowy, głęboki zlew z ociekaczem jest niezbędny w takiej kuchni, gdzie zmywa się naczynia ręcznie. Większe są zlewy 2,5 komorowe. Mają dwie komory z odpływamy i komorę pomocniczą z odpływem. Czasami mają również ociekacz. Zlew tego typu zajmuje sporo miejsce, polecany do dużych kuchni.

Zlewozmywak 1-komorowy wpuszczany gładki FerroKuchinox - zlewozmywak stalowy Orion Mikrolenzlewozmywak Teka Linea ze stali nierdzewnej

fot.: Ferro                                 fot.: Kuchinox                                     Teka   
Granitowy zlewozmywak Piva z baterią Nemezjazlewozmywak Teka Luna 60 B-TG onyks

fot.: Deante - Granitowy zlewozmywak Piva                       fot.: Teka - Zlewozmywak     
                                                                                            Luna 60 B-TG onyks

 

Sprawdź także >> Zlewozmywak do małej kuchni

 


Nakładany albo wbudowany

Kolejny aspekt, który musimy rozważyć przed zakupem to rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki. Są łatwe w montażu. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Są najbardziej popularne. Trzecia grupa to zlewozmywaki podbudowane tzw. zlewozmywaki podwieszane. Montuje się je od dołu, przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu, na jego całej powierzchni. W zależności od układu szafek, projektu kuchni i naszych upodobań możemy kupić zlewy w różnych kształtach, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać w kształcie  trapezu, narożne, a nawet litery L. 

Deante - Zlewozmywak wpuszczany w blat SoloFranke - zlewozmywak do podbudowy

           fot.: Deante                                                       fot.: Franke Polska

Sposób i miejsce montażu powinno uwzględniać również >> Przyłącze wodne i kanalizacyjne w kuchni

 

Stal szlachetna

Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, nierdzewne, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Stal szlachetna jest łatwa do czyszczenia, łatwo jest usunąć z jej powierzchni florę bakteryjną oraz brud. Można ją czyścic wieloma rodzajami detertgentów. Zlew taki jest również odporny na wysokie temperatury do 550 stopni Celsjusza czy gwałtowne zmiany temperatury. Jest również odporny na uderzenia. Z czego składa się stal szlachetna? 18% składu to chrom, który zapewnia wysoką odporność chemiczną i 10% niklu, który zapewnia dodatkowo elastyczność. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą być tłoczone z jednego arkusza blachy, wtedy komory są płytsze, mają około 15 cm albo komory mogą być przyspawane do ramy, mają do 20 cm. Wadą takiego zlewu jest to, że woda pozostawia na nim zacieki i plamy. Dlatego też warto kupić zlewozmywak o powierzchni półmatowej, zwanej gładką lub satynowaną albo o fakturze tkaniny najczęściej lnu. Plamy i zarysowania są na niej mniej widoczne. Zlewozmywaki stalowe są dosyć akustyczne, ale większość wyposażona jest w samoprzylepne płytki przeciwhałasowe z tworzywa sztucznego, przyklejone do spodu komór i ociekaczy. Pamiętajmy, że o każdy zlew dbamy. Po umyciu należy spłukać go ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Dzięki tem unikniemy plam. Dobry sposób, który świetnie konserwuje stal to przetarcie zlewu olejem jadalnym. Do mycia nie używamy proszków, ale płyny, mleczka. Zlewy ze stali nierdzewnej mają wielu zwolenników również ze względu na ich cenę. Kosztują od 100 – 150 zł.

Kuchinox - Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

 fot.: Kuchinox

 

Stal emaliowana

Zlewozmywaki ze stali emaliowanej dawniej były bardzo popularne. Dziś mniej, choć również są kupowane ze względu na niską cenę. Zalety? Są łatwe do czyszczenia i nie widać na nich zacieków. Niestety, przy mocniejszym stuknięciu emalia odpada. Z czasem matowieją i ścierają się, powstają rysy i zadrapania. Najczęściej można je kupić w białym kolorze, ale i spotkać można również beżowe czy brązowe. Jeśli chcemy wyczyścić zlewozmywak emaliowany unikajmy traktowania go kwaśnymi preparatami, mimo że w pierwszej chwili zbieleją to potem ich powierzchnia zmatowieje.
 

Zlewozmywaki z syntetycznych granitów

Są najtrwalsze ze wszystkich typów zlewów. Twarde jak kamień i wykonane z materiału ze swej struktury podobnego do kamienia. Produkowane z żywic syntetycznych i minerałów takich jak granit, kwarc czy krzem.  Zalety? Odporne na odbarwienia uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych, na zarysowania i pęknięcia. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w kolorze białym, brązowym, szarym, beżowym i zielonym.

Max Kuchnie - Zlewozmywak granitowy Kernau KGS V 45 1B1D GrafitLaveo - Zlewozmywak granitowy Celia

fot.: Max Kuchnie - zlewozmywak Kernau                                 fot.: Laveo             

Zlewozmywak z syntetycznego granitu jeśli chcemy go utrzymać w czystości musimy regularnie pielęgnować. Każdorazowe użycie powinniśmy zakończyć dokładnym spłukaniem i wytarciem go do sucha. Dodatkowo warto przynajmniej raz dziennie umyć go za pomocą preparatów przeznaczonych do zlewozmywaków syntetycznych. Unikajmy preparatów o właściwościach ściernych, które jedynie zarysują powierzchnię. Każde takie mycie możemy zakończyć delikatnym natłuszczeniem powierzchni olejem jadalnym. Silne przebarwienia usuwamy na bieżąco. W przypadku mocnych zabrudzeń napełnioną ciepłą wodą komorę wraz z proszkiem do zmywarek zostawiamy na całą noc lub ze środkiem czyszcząco-dezynfekująco-wybielającym na ok. 40 minut. Po upływie tego czasu doszczyszczamy zlew mleczkiem do czyszczenia.

Zlewozmywal Kanon FrankeCCI - Zlewozmywak Schock Cristadur? SIGNUS D-150 w kolorze Polaris

  fot.: Zlewozmywak Kanon Franke                                 fot.: CCI - Zlewozmywak Schock
z kompozytu granitowego Fragranit+                                 Cristadur® SIGNUS D-150    


Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Wykonane z tekalonu są odporne na zarysowania, ale niestety nie na wysokie temperatury. Zlewy z makrolnu czyli poliwęglanu odporne są na uderzenia i wysoką temperaturę do 150 st. Trzeci rodzaj zlewozmywaki z silduranu odporne na temperaturę do 230 stopni. Zlewy z tworzyw sztucznych są gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Do mycia zlewozmywaków z tworzyw sztucznych nalepiej użyć jest miękkiej gąbki lub też ścierki jak również delikatnych detergentów nie zawierających składników o właściwościach mogących porysować czyszczoną powierzchnię. W przypadku silnych zabrudzeń środek czyszczący pozostawiamy na dłuższą chwilę. Po dokładnym spłukaniu, zlewozmywak wycieramy do sucha.

 

Zlewozmywaki ceramiczne

Ostatni typ zlewów. Są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Ceramika to wypalona glina w temp. około +1270 stopni C. Z czasem szkliwo może się wytrzeć. Występują w kolorze białym, brązowym i czarnym. Utrzymanie ceramicznego zlewozmywaka w czystości podobnie jak innych wymaga od nas regularności i nawyków. Przede wszystkim po każdym użyciu wytrzyjmy go do sucha dzięki temu nie będzie widocznych kropel wody jak również zacieków. Miękka strona gąbki do mycia czy też mokra ściereczka w połączeniu z płynem do mycia naczyń zapewni odpowiednią ochronę przed brudem powstającym w wyniku jego użytkowania. Jednak silniejsze zabrudzenia będą wymagać dodatkowych działań w postaci zastosowania kwasu octowego 9%. Po jego użyciu należy spłukać zlew i wytrzeć do sucha.
 

zlewozmywak ceramiczny Franke

fot.: Franke

 

Zlewozmywak szklany

Szkło to wyjątkowo wdzięczny materiał do aranżacji - daje wrażenie lekkości, pozwala na optyczne kształtowanie przestrzeni a także świetnie nadaje się na wprowadzanie motywów i wzorów. W dziedzinie zlewozmywaków zyskał uznanie po tym jak wykorzystano go w łączonej technologii z granitową podstwą. Zewnętrzna, szklana tafla jest wyjątkową ozdobą, a trwałość rozwiązania zapewnia naturalny, aksamitny granit.

fot.: Deante - hybrydowy (połączone szkło z granitem) zlewozmywak Capella z modnym nadrukiem z efektem 3D

 

Tarka i ociekacz - dobieramy dodatki

By ułatwić sobie pracę możemy dokupić akcesoria kuchenne. Praktyczna jest specjalna nakładka na komorę zlewozmywaka. Oszczędza ona miejsce, szczególnie w małych kuchniach.

Deante - Zlewozmywak Sonatina wpuszczany w blat z zamknięciemTeka Zenit

fot.: Deante                                                             fot.: Teka 

Silikonowe, rozsuwane sitko na zlewozmywakAkcesoria kuchenne Franke

   fot.: Kuchinox                                                         fot.: Franke

Możemy na niej kroić, siekać, czy postawić garnek. Innym, równie dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem są dozowniki do płynów do mycia naczyń, koszyki i ociekacze do owoców i warzyw, deski do krojenia, tarki, wieszaki, pojemniki na sztućce. Niektóre zlewozmywaki mają zawory mimośrodowe i oddzielny odpływ z ociekacza. Warto sprawdzić czy nasz zlew ma specjalne powłoki np. PuraDur albo ChromoDur, które ułatwiają odpływ wody.

 

Szukasz zlewozmywaka? Zobacz koniecznie:
 

Strefa zmywania - jaki zlewozmywak wybrać?   Strefa zmywania - jaki zlewozmywak wybrać?

Zlew kuchninox

   Zlewy stalowe - wybór, zakup, czyszczenie i pielęgnacja

Zlew kuchninox

  Jaki zlew wybrać - stalowy, granitowy czy kompozytowy

  Trwałe piękno zlewozmywaków z Fragranitu+ Franke

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, DK
Zdjęcia: Schock, Franke Polska, Deante, Ferro, Laveo, Teka, Max KuchniePodobne artykuły
Rozwiązania zwiększające higienę w kuchni

porady

Rozwiązania zwiększające higienę w kuchni

W naszych domach i mieszkaniach występują bakterie, zarazki i grzyby, większość z nich jest jednak nieszkodliwa... więcej...

Sprzątanie kuchni

porady

Sprzątanie kuchni

Co pewien czas powinniśmy urządzić generalne porządki w kuchni, bowiem są miejsca i zakamarki, których... więcej...

Jak wybrać doskonałą patelnię

porady

Jak wybrać doskonałą patelnię

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów patelni, które różnią się powłoką, grubością,... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj