Nowa polityka prywatności i plików Cookies             nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   fachowcybudowlani.pl
jesteś tu: strona główna / porady

Jaki zlewozmywak wybrać

data aktualizacji: 16-02-2015, 11:09

Zlew jest niezbędny w każdej kuchni. Spełnia nie tylko rolę praktyczną, ale może być również ozdobą pomieszczenia. Zlewy ciężkie i żeliwne to już przeszłość. Współczesne wykonane są z granitu, marmuru czy lekkiej stali nierdzewnej. O fantazyjnych kształtach, barwach i różnych wymiarach. Ze szklaną deską bądź ociekaczem. Jak wybrać zlew i z jakiego materiału? 

Jaki zlewozmywak wybrać

Kupując zlewozmywak stoimy przed nie lada zadaniem. Rynek bowiem oferuje wiele modeli. W zależności od naszych potrzeb zastanówmy się jaki zlew jest nam potrzebny. Czy mamy w domu zmywarkę, a może zmywamy ręcznie, czy często przebywamy w kuchni, gotując i krzątają się, a może wręcz przeciwnie jesteśmy gośćmi w domu. Zlew nie tylko ma ładnie wyglądać i pasować do całości, ale musi przede wszystkim praktyczny, łatwy w utrzymaniu i odporny na czynniki mechaniczne. Warto zwrócić uwagę na akcesoria kuchenne dodawane do zlewu takie jak, wkładki ociekowe, deski do krojenia, czy automatyczne odpływy.

 


Komora, może dwie


O wyborze konkretnego modelu nie decyduje tylko wygląd, ale również funkcjonalność i wielkość. Na rynku dostępne są zlewozmywaki jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, a nawet dwuipółkomorowe. Jeśli mieszkamy samotnie albo korzystamy ze zmywarki to potrzebujemy małego zlewu z jedną komorą. Wystarczający do wykonania podstawowych czynności kuchennych. Zlewozmywak jest wyposażony w jedną komorę podstawową z odpływem. Popularne są również 1,5 komorowe. To nic innego jak zlew z jedną komorą i wyposażony dodatkowo w małą komorę pomocniczą z odpływem. Dzięki komorze pomocniczej z łatwością umyjemy sztućce, wypłuczemy warzywa i owoce. Gdy mamy dużą rodzinę dobrym rozwiązaniem będzie zlew dwukomorowy np. z ociekaczem. Zlewy dwukomorowe mają dwie komory z odpływami. Mogą one być różnych rozmiarów lub jednakowe. Dwukomorowy, głęboki zlew z ociekaczem jest niezbędny w takiej kuchni, gdzie zmywa się naczynia ręcznie. Większe są zlewy 2,5 komorowe. Mają dwie komory z odpływamy i komorę pomocniczą z odpływem. Czasami mają również ociekacz. Zlew tego typu zajmuje sporo miejsce, polecany do dużych kuchni.
 

Zlewozmywak 1-komorowy wpuszczany gładki

fot.: Ferro                                  fot.: stalowe jednokomorowe zlewozmywaki Alterna
Granitowy zlewozmywak Piva z baterią NemezjaZlew Bario marki Marmorin 1,5 komory z ociekaczem

            fot.: Deante - Granitowy zlewozmywak Piva        fot.: Dekordia.pl - Zlew Bario od Marmorin
                                                                                   1,5 komory z ociekaczem

 

 

Nakładany albo wbudowany

 

Kolejny aspekt, który musimy rozważyć przed zakupem to rodzaj zlewozmywaka. Do wyboru mamy zlewozmywaki nakładane na szafkę, wpuszczane w blat kuchenny lub podwieszane pod blat kuchenny. Do zamontowania zlewozmywaka nakładanego potrzebna jest szafka bez blatu, na którą nałożymy zlewozmywak. Zazwyczaj wielkość zlewozmywaka można bez problemu dobrać do wielkości szafki. Są łatwe w montażu. Zlewozmywaki nakładane stosujemy najczęściej w małych, blokowych kuchniach. Zlewozmywaki wbudowane nakłada się na wycięty wcześniej blat, od góry. Są najbardziej popularne. Trzecia grupa to zlewozmywaki podbudowane tzw. zlewozmywaki podwieszane. Montuje się je od dołu, przez wycięcie w blacie. Można dowolnie łączyć komory dzięki jednolitej powierzchni blatu, na jego całej powierzchni. W zależności od układu szafek, projektu kuchni i naszych upodobań możemy kupić zlewy w różnych kształtach, okrągłe, prostokątne lub kwadratowe, można też wybrać w kształcie  trapezu, narożne, a nawet litery L. 
 

Deante - Zlewozmywak wpuszczany w blat SoloFranke - zlewozmywak do podbudowy

           fot.: Deante                                                       fot.: Franke Polska

 


Stal szlachetna


Najbardziej popularne są zlewozmywaki ze stali szlachetnej, nierdzewne, stali emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Stal szlachetna jest łatwa do czyszczenia, łatwo jest usunąć z jej powierzchni florę bakteryjną oraz brud. Można ją czyścic wieloma rodzajami detertgentów. Zlew taki jest również odporny na wysokie temperatury do 550 stopni Celsjusza czy gwałtowne zmiany temperatury. Jest również odporny na uderzenia. Z czego składa się stal szlachetna? 18% składu to chrom, który zapewnia wysoką odporność chemiczną i 10% niklu, który zapewnia dodatkowo elastyczność. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej mogą być tłoczone z jednego arkusza blachy, wtedy komory są płytsze, mają około 15 cm albo komory mogą być przyspawane do ramy, mają do 20 cm. Wadą takiego zlewu jest to, że woda pozostawia na nim zacieki i plamy. Dlatego też warto kupić zlewozmywak o powierzchni półmatowej, zwanej gładką lub satynowaną albo o fakturze tkaniny najczęściej lnu. Plamy i zarysowania są na niej mniej widoczne. Zlewozmywaki stalowe są dosyć akustyczne, ale większość wyposażona jest w samoprzylepne płytki przeciwhałasowe z tworzywa sztucznego, przyklejone do spodu komór i ociekaczy. Pamiętajmy, że o każdy zlew dbamy. Po umyciu należy spłukać go ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Dzięki tem unikniemy plam. Dobry sposób, który świetnie konserwuje stal to przetarcie zlewu olejem jadalnym. Do mycia nie używamy proszków, ale płyny, mleczka. Zlewy ze stali nierdzewnej mają wielu zwolenników również ze względu na ich cenę. Kosztują od 100 – 150 zł.
 

Kuchinox - Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

 fot.: Kuchinox

 


Stal emaliowana


Zlewozmywaki ze stali emaliowanej dawniej były bardzo popularne. Dziś mniej, choć również są kupowane ze względu na niską cenę. Zalety? Są łatwe do czyszczenia i nie widać na nich zacieków. Niestety, przy mocniejszym stuknięciu emalia odpada. Z czasem matowieją i ścierają się, powstają rysy i zadrapania. Najczęściej można je kupić w białym kolorze, ale i spotkać można również beżowe czy brązowe. 

 


Zlewozmywaki z syntetycznych granitów


Są najtrwalsze ze wszystkich typów zlewów. Twarde jak kamień i wykonane z materiału ze swej struktury podobnego do kamienia. Produkowane z żywic syntetycznych i minerałów takich jak granit, kwarc czy krzem.  Zalety? Odporne na odbarwienia uderzenia, działanie wysokiej temperatury, substancji chemicznych, na zarysowania i pęknięcia. Nie ulegają przebarwieniom. Występują w kolorze białym, brązowym, szarym, beżowym i zielonym.
 

Deante - Zlewozmywak granitowy PolkaKuchinox - Zlewozmywak granitowy Note marki Laveo

                      fot.: Deante                                      fot.: Dystrybutor marki Laveo - Kuchinox  

 


Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych


Wykonane z tekalonu są odporne na zarysowania, ale niestety nie na wysokie temperatury. Zlewy z makrolnu czyli poliwęglanu odporne są na uderzenia i wysoką temperaturę do 150 st. Trzeci rodzaj zlewozmywaki z silduranu odporne na temperaturę do 230 stopni. Zlewy z tworzyw sztucznych są gładkie i łatwe do utrzymania w czystości.

 


Zlewozmywaki ceramiczne


Ostatni typ zlewów. Są odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Ceramika to wypalona glina w temp. około +1270 stopni C. Z czasem szkliwo może się wytrzeć. Występują w kolorze białym, brązowym i czarnym.
 

zlewozmywak ceramiczny FrankeAstracast - zlewozmywak ceramiczny Canterbury

                        fot.: Franke                                                   fot.: Astracast

 


Tarka i ociekacz - dobieramy dodatki


By ułatwić sobie pracę możemy dokupić akcesoria kuchenne. Praktyczna jest specjalna nakładka na komorę zlewozmywaka. Oszczędza ona miejsce, szczególnie w małych kuchniach.

Deante - Zlewozmywak Sonatina wpuszczany w blat z zamknięciemDeante - seria Chili - bateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganą wylewką

fot.: Deante

Kuchinox - zlewozmywak stalowy z deską do krojenia i i stojakiem na nożeKuchinox - Zlewozmywak granitowy Puerto

fot.: Dystrybutor marki Laveo - Kuchinox


Możemy na niej kroić, siekać, czy postawić garnek. Innym, równie dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem są dozowniki do płynów do mycia naczyń, koszyki i ociekacze do owoców i warzyw, deski do krojenia, tarki, wieszaki, pojemniki na sztućce. Niektóre zlewozmywaki mają zawory mimośrodowe i oddzielny odpływ z ociekacza. Warto sprawdzić czy nasz zlew ma specjalne powłoki np. PuraDur albo ChromoDur, które ułatwiają odpływ wody.

 


Szukasz zlewozmywaka? Zobacz koniecznie:
 

Zlew kuchninox

Zlewy stalowe - wybór, zakup, czyszczenie i pielęgnacja

Zlew kuchninox

Jaki zlew wybrać - stalowy, granitowy czy kompozytowy

Zlew Deante

Wymieniamy zlewozmywak i baterię kuchenną


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Redakcja, DK
Zdjęcia: Dekordia.pl, Franke Polska, Astracast, Deante, Ferro, Kuchinox, Tadmar


helios
Partnerzy

Logo Ferdom   logo Elkamino Dom

    Oras logo   
Electrolux    

       logo Peka    logo Deante    Grupa Armatura

 Opoczno      Cersanit
 

     logo Franke      Mira logo

  Tadmar   logo Teka   logo Śnieżka

  Nescafe Dolce Gusto

  logo Helios    logo Kuchinox      logo APM MORKOM

  egrzejniki    Vetto

Logo Pentair logo Coram

Nasze Serwisy: