Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron działu Meble kuchenne Peka

Idealny blat kuchenny. Jak go wybrać?

artykuł promocyjny

Wybór blatu kuchennego to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas urządzania czy remontowania kuchni. Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do produkcji blatów są: drewno, kamień naturalny oraz konglomerat. Powstaje zatem pytanie, który z nich wybrać, aby móc się cieszyć praktyczną i piękną przez długie lata powierzchnią roboczą blatu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym wybór ten będzie łatwiejszy.


Blaty z drewna

Blat z drewna to rozwiązanie bardzo często spotykane w naszych kuchniach. Naturalny wygląd to główny powód, dla którego decydujemy się na jego zastosowanie. Drewno jest materiałem pasującym do wielu aranżacji. Wprowadza ono do wnętrz przytulny klimat. Drewniane blaty są ciepłe w dotyku i łatwe w obróbce – można je dowolnie przycinać, a także poddawać wielokrotnym zabiegom renowacyjnym. To dobra informacja, gdyż drewno źle znosi wysokie temperatury, jest podatne na zarysowania, przebarwienia i pęknięcia. Można zatem je szlifować, lakierować i malować wiele razy. Większość drewnianych blatów wymaga ponadto specjalnej impregnacji oraz przeprowadzania częstych zabiegów pielęgnacyjnych. 


Blaty z kamienia

Niesłabnącą popularnością cieszą się kamienne blaty kuchenne. Stanowią one najlepszą alternatywą dla drewna. Pasują do niemalże każdego wnętrza – niezależnie od stylu, w jakim zostało ono zaaranżowane. Kuchnia nowoczesna, klasyczna, minimalistyczna czy urządzona z przepychem – kamień naturalny może być piękną ozdobą każdej z nich. Decydując się na kamienny blat, zyskujemy ponadto pewność, iż jego powierzchnia będzie trwała, uniwersalna i praktyczna.

Idealny blat kuchenny. Jak go wybrać?

Najpopularniejszym kamieniem naturalnym stosowanym do produkcji blatów kuchennych jest granit. Jest on trwały i wytrzymały. Występuje w dwóch różnych strukturach: użylonej oraz ziarnistej. Ta pierwsza charakteryzuje się pięknymi motywami użyleń i wzorów. Kolejna jest bardziej jednolita, ale wyróżnia się różną wielkością ziarna: daje to ciekawy efekt wizualny. Granit dostępny jest w barwach od jasnych beżów, przez szarości po brązy i czernie. Tak duża różnorodność odcieni pozwala na idealne dopasowanie blatu do kolorystyki mebli oraz wystroju wnętrza kuchni. Do największych zalet surowca – poza wartościami estetycznymi – można zaliczyć wysoką odporność na ścieranie i zarysowania oraz łatwość w utrzymaniu czystości.


Blat z konglomeratu kwarcowego

Osoby, które cenią sobie zarówno kamienną estetykę, jak i nowoczesne technologie, stawiają na blaty z  konglomeratu kwarcowego. Materiał ten zapewnia nie tylko łatwość użytkowania, ale również bardzo dobre właściwości fizyko-mechaniczne. Konglomeraty kwarcowe dostępne są w bogatej palecie kolorów. Dodatkowo oferowane są w zróżnicowanych opcjach wykończenia. Wszystko to sprawia, że stają się one coraz popularniejszą alternatywą dla kamienia naturalnego. Najważniejszymi zaletami konglomeratów kwarcowych jest ich wyjątkowa trwałość oraz bardzo niska nasiąkliwość. Dzięki tym cechom blaty wykonane z nich wykonane nie są narażone na wchłanianie wszelkiego rodzaju płynów i tworzenie się zarazków oraz pleśni. Blaty z konglomeratów  kwarcowych są zatem bardzo higieniczne i mogą mieć kontakt z żywnością.

blat z konglomeratu blanco assolutoblat z konglomeratu concreto

Największym zainteresowaniem cieszą się konglomeraty kwarcowe w jasnej, śnieżnobiałej kolorystyce – tak czysta biel jest nie do osiągnięcia w granitach. Popularnym rozwiązaniem są również blaty mocno polerowane oraz takie z zatopionymi kawałkami lusterek i szkiełek – przepięknie migoczące, gdy promienie słoneczne oświetlają blaty. Łatwość pielęgnacji to kolejny atut blatów z konglomeratu kwarcowego. Ich powierzchnia nie jest wrażliwa na działanie większości detergentów, a do codziennej pielęgnacji wystarczy delikatnie zwilżona, miękka ścierka. Usuwanie trudniejszych zabrudzeń również nie stanowi problemu. Doskonale sprawdzają się tu delikatne mleczka czyszczące czy standardowa chemia kuchenna. Blaty z konglomeratu nie wymagają stosowania żadnych zabiegów konserwacyjnych – nie trzeba ich impregnować.

blat z konglomeratu ultrablanco

Wybierając materiał na kuchenny blat, warto najpierw dokładnie poznać wady i zalety dostępnych rozwiązań. Podejmiemy w ten sposób świadomą i przemyślaną decyzję, której nie będziemy potem żałować. 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Grupa EGA









Partnerzy


logo Amix     Peka

Magma

Hafele    GTV

BlumREJS
Colorimo  partner serwisu Hettich

Aurora Technika Świetlna

ernestrust

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram