stopka patrona Electrolux

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać okap idealny do potrzeb

data aktualizacji: 08-02-2018, 09:41 – artykuł promocyjny

Okap kuchenny jest urządzeniem odpowiadajacym za wentylację w kuchni. W kuchniach, w których dużo się gotuje, pełni on wyjątkowo ważną rolę - pochłania opary spożywcze. Jak zatem wybrać odpowiednie urządzenie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać okap idealny do potrzeb

Mitra

Pamiętajmy, iż prawidłowo dobrany okap pownien być przede wszystkim praktyczny i funkcjonalny. Ważny jest ponadto jego wygląd. Urządzenie to nie powinno bowiem zaburzać charakteru aranżacyjnego naszej kuchni. Poniżej prezentujemy kilka istotnych faktów na temat okapów, które ułatwią wybór optymalnego rozwiązania.


Sposób montażu

To główny czynnik determinujący decyzję o wyborze konkretnego modelu urządzenia. Okapy podszafkowe lub teleskopowe z montażem podszafkowym znajdują zastosowanie w kuchniach, w których nad płytą umieszczona jest zabudowa z szafek kuchennych. Jeśli zaś nad kuchenną znajduje się wolna przestrzeń – właściwym rozwiązaniem jest okap kominowy, mocowany bezpośrednio do ściany. Niezwykle ważna jest także wysokoąć montażu okapu. Aby nie stracił on zalet funkcjonalnych, powinien być zamontowany minimum 60 cm od kuchenki, a jego maksymalna wysokość nie może przekroczyć 120 centymetrów odległości od miejsca gotowania.

Okap o montażu podszafkowym na stronie producenta: http://laveo.pl/produkt/madera-okap-satyna-50-cm/

Laveo - Okap kuchenny Futuro, bateria RHEA

Futuro


Dobór okapu do wielkości kuchni

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu okapu, jest jego realna wydajność. Musimy zadbać o odpowiednie dopasowanie tego wskaźnika do metrażu naszej kuchni. Jak obliczyć moc potrzebną właśnie do Twojego pomieszczenia? Zakładając, że kuchnia, do której kupowany jest okap ma 20 m kw powierzchni – maksymalną i minimalną moc okapu należy policzyć, mnożąc kubaturę kuchni przez odpowiednio 6 i 12, czyli:

  • Moc minimalna: 20 m kw x 6 = 120 m kw/h
  • Moc maksymalna: 20 m kw x 12 = 240 m kw/h


Do takiej kuchni należy zatem wybrać okap o realnej wydajności między 120 a 240 m kw/h. Mniejsza niż 120 m kw/h nie gwarantuje właściwego działania, większa to dodatkowy wydatek, który w przypadku pomieszczenia o takim metrażu będzie pozbawiony większego sensu.


Wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy mogą pracować jako wyciągi lub pochłaniacze. – Nie każdy użytkownik okapu ma możliwość, by podłączyć go do wentylacji. W przypadku bloków mieszkalnych jest to w większości przypadków zabronione przepisami. W przypadku okapów marki Laveo nie ma to znaczenia. Każdy z nich po wymianie filtra aluminiowego na węglowy może pracować jako pochłaniacz bez konieczności podłączenia do wentylacji – mówi Marek Prus, product manager okapów marki Laveo.
Okapy renomowanych producentów mogą posiadać żarówki halogenowe lub diody LED, dzięki którym odpowiednio doświetlimy przestrzeń gotowania posiłków. Warto postawić na takie urządzenie w sytuacji, gdy nasza kuchnia nie posiada okien lub jest słabo oświetlona, np. tylko w punkcie centralnym.

Laveo - okap Ligia

Ligia

Prawidłowo dobrany okap to taki, który jest dostosowany do metrażu kuchni oraz do wymaganej opcji montażu. Istotna jest również kwestia estetycznego dobrania okapu do reszty aranżacji kuchni. Zadanie to nie sprawi nam trudności, jeśli skorzystamy z oferty firmy Laveo. W jej bogatym asortymencie znajdziemy zarówno produkty w wykończeniu czarnym, inox (stalowym) oraz białym. Gabaryty okapu powinny ponadto odpowiadać gabarytom płyty czy kuchenki. W zależności od jej szerokości – do dyspozycji w ofercie Laveo są okapy o szerokości 50 i 60 cm.

Kontakt w sprawie produktów:

Laveo
Al. Kościuszki 1
90 - 418 Łódź
tel. +48 42 715 41 33
www: www.laveo.pl
mail: wyślij wiadomośćzlewozmywaki granitowe » baterie zlewozmywkowe » akcesoria do zlewozmywaków: preparaty do zlewów granitowych » syfon kwadratowy » okapy kuchenne


Zobacz zdjęcia w galerii Laveo
Podobne artykuły
Kompaktowe urządzenia AGD do małej kuchni

sprzęt AGD

Kompaktowe urządzenia AGD do małej kuchni

Niemal każda pani domu posiada wizję wymarzonej kuchni, w której powinny znajdować się urządzenia... więcej...

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać okap idealny do potrzeb

sprzęt AGD

Okap pod linijkę? czyli o tym, jak wybrać...

Okap kuchenny jest urządzeniem odpowiadajacym za wentylację w kuchni. W kuchniach, w których dużo... więcej...

Lodówki SpaceMax - więcej miejsca do przechowywania

sprzęt AGD

Lodówki SpaceMax - więcej miejsca do przechowywania

Lodówka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, dlatego rozważając decyzję... więcej...