Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl
aurora

aurora

Oświetlenie blatu w kuchni - wybierz dobre światło i gotuj sprawnie

artykuł promocyjny

Współczesne kuchnie czerpią garściami z nowoczesnych technologii oświetlenia. To bardzo ważne, by korzystać z dopasowanego oświetlenia, które nie tylko będzie ekonomiczne, ale również doskonale doświetli każdy ciemny kąt w kuchni. Do tego celu idealnie nadają się oprawki meblowe, liniowe taśmy LED oraz punktowe halogeny. Każda z tych opraw zajmuje mało miejsca i jest łatwa w montażu.

Oświetlenie blatu w kuchni - wybierz dobre światło i gotuj sprawnie

fot.: Aurora - oświetlenie blatu powinniśmy dobrać do koloru i materiału, z jakiego został wykonany blat – im ciemniejszy blat, tym więcej światła potrzeba do jego oświetlenia

Blat roboczy to takie miejsce w kuchni, gdzie najbardziej potrzebujemy dobrego światła. To właśnie tu odbywa się większość kuchennych czynności. Tam, gdzie spędzamy sporo czasu, nie może być ciemno. Najczęstszy układ w naszych kuchniach to blat pod górnymi szafkami. W ten sposób odcinamy sobie dostęp do światła górnego. Rozwiązaniem jest wybór jednego z dostępnych rozwiązań oświetlenia podszafkowego.

fot.: GTV - zazwyczaj meble w kuchni ustawione są pod ścianami, więc podczas przygotowywania posiłków mamy światło za plecami, własnym ciałem ograniczając jego dostęp, a dodatkowe zaciemnienie powodują szafki wiszące, dlatego oświetlenie górne wymaga wspomagania

fot.: Design Light - FUTURA XC oprawa podszafkowa z wyłącznikiem dotykowym

 

Zasady doboru oświetlenia do blatu

 

  • Jasny a ciemny blat - dobór mocy światła

Jasny blat i lakierowane meble powodują rozproszenie światła, co sprzyja rozjaśnieniu nie tylko strefy roboczej, ale też całego pomieszczenia. Przy ciemnym blacie i ciemnych meblach podobny efekt uzyskamy, jeśli zwiększymy moc źródła światła i ilość luksów.

fot.: GTV

  • Rodzaj blatu - zasady rozmieszczenia opraw punktowych

Nie bez znaczenia jest także rodzaj materiału, z którego wykonano blat – powierzchnie szklane i kamienne powodują odbicie punktowego oświetlenia. Aby zminimalizować męczący wzrok efekt, warto zastosować mleczną pokrywę. Przy planowaniu oświetlenia blatu konieczne jest również pozbycie się głębokich cieni. W tym celu najlepiej zastosować kilka równomiernie rozmieszczonych opraw, skierowanych bezpośrednio na powierzchnię blatu. Oprawy LED o małej mocy mocowane w spodzie szafki wiszącej powinny być rozmieszczone co 40-60 cm. Wykorzystanie opraw z jednej serii – identycznych pod względem designu i koloru – wprowadzi do naszej kuchni wrażenie ładu i spokoju.

fot.: GTV - blat pod oknem również wymaga oświetlenia - praca po zmroku nie będzie męczyć naszych oczu

Novy Shelf Pro - półka wyposażona w zintegrowany system sterowania gestem oświetlenia LED

fot.: Novy - Novy Shelf Pro - półka wyposażona w zintegrowany system sterowania gestem oświetlenia LED


Mało energii, dużo światła

 

Jako oświetlenie podszafkowe idealnie sprawdzają się oprawy LED. Oprawy te doskonale sprawdzają się w oświetleniu szaf, półek, regałów, blatów kuchennych, wnęk oraz innych tego typu miejsc. Mały wymiar i minimalistyczna forma sprawiają, że doskonale wpisuje się w nowoczesne wzornictwo.

 

Oprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennychOprawy podszafkowe do mebli kuchennych

fot.: Amix - wpust halogenowy z dystansem w kolorze starego złota, oprawa trójkątna, oczko LED z wyłącznikiem dotykowym oraz oprawa ledowa kwadratowa

Oprawy te doskonale sprawdzają się w oświetleniu szaf, półek, regałów, blatów kuchennych, wnęk oraz innych tego typu miejsc. Mały wymiar i minimalistyczna forma sprawiają, że doskonale wpisuje się w nowoczesne wzornictwo.

Häfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

Oświetlenie LED idealnie komponuje się z kuchnią w każdym stylu, czy to nowoczesnym, klasycznym, czy rustykalnym. Oświetlenie kuchenne, umieszczone pod szafkami zapewni wyjątkowy nastrój, funkcjonalność i styl w kuchni. Zamontowanie opraw LED to świetny sposób na to, by uzyskać dobrą widoczność podczas gotowania. Emitowane światło jest przyjemne dla oczu i nie fałszuje kolorów.

Oprawy podszafkowe do mebli kuchennychOświetlenie ciemnego blatu

fot.: Aurora

 

Oczko, profil czy wieniec

 

Takie tradycyjne oczko w połączeniu z nowoczesną technologią LED jest wyjątkowo efektywne — doskonale doświetla i zużywa niewiele energii. Producenci oferują oprawy o wyjątkowo małej wysokości, dzięki której możliwy jest montaż nieprzelotowo w typowych płytach meblowych o grubości 18 mm. Zazwyczaj do takiej oprawy dołączony jest przewód zasilający o długości co najmniej 1 metra. Do wyboru są różne kształty opraw oraz rodzaje szkła w oprawie.

Häfele oświetlenie LED

fot.: Häfele - oświetlenie LED

Kolejną propozycją jest oprawa liniowa w postaci taśmy LED. Można stosować je w dowolnych długościach - dostępne są od 1 m i mają pięciocentymetrową sekwencję cięcia. Zapewniają intensywne i nasycone kolory, które dbają o przyjemny klimat. Mogą być samoprzylepne lub montowane w specjalnych profilach o różnym kształcie.

Taśma LED 150 Biała Ciepła Rolka 5m niewodoodporna 8mm       

fot.: Salon LED - Taśma LED 150 Biała Ciepła Rolka 5m niewodoodporna 8mm

Jeszcze inne rozwiązanie to wieniec świetlny. Montuje się go z myślą o silniejszym doświetleniu blatu kuchennego. Wieniec dolny jest spodem podszafkowym z energooszczędnym podświetleniem LED. Jeśli jednak chcemy podświetlić jednocześnie blat kuchenny oraz wnętrze szafki powinniśmy zastosować drugą taflę szkła. Można zamówić go na dowolny wymiar.


Warto przeczytać:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora, GTV, Design Light, Häfele, Amix, Salon LED, Novy





Facebook
Instagram