Amix

Trendy kuchenne 2018

data aktualizacji: 15-01-2018, 07:45 – artykuł promocyjny

Rok 2018 przyniesie sporo zmian w kuchennych trendach. Dominująca kolorystka może zaskakiwać, a z pewnością znacznie odbiegać od tego, do czego przywykliśmy. Do tego dochodzi metamorfoza sposobu umeblowania - stopniowo odchodzi się od ciężkich, masywnych mebli na rzecz tych otwartych, lekkich. W kuchniach generalnie zapanują ciepłe, rodzinne klimaty.

Trendy kuchenne 2018

fot.: Śnieżka

Wiele się zmieni, ale wiele też trendów zostanie powielonych. Przede wszystkim warto zapamiętać, że to co naturalne lub naśladujące naturę ma największą siłę przebicia i tak już raczej zostanie. Można łączyć i mieszać, można też pójść w stronę oryginalnych tworzyw, ale ponadczasowy pozostanie look inspirowany przyrodą.

Drugi najważniejszy nurt to kuchnia w zgodzie z zasadami ergonomii. Oprócz wyglądu najważniejsza bowiem jest wygoda użytkowania naszego królestwa. Projektowanie kuchni wymaga dużego zaangażowania i wyczucia, tak by efekt ostateczny tworzył spójną całość. W kuchni, jak w żadnej innej przestrzeni domu, istnieje potrzeba zgrania funkcjonalności z estetyką. Trzeba przy tym pamiętać, że funkcjonalność kuchni powinna być wypadkową naszego stylu życia.

 

 

Wnętrze pełne blasku

 

Złoto, miedź, ale również chrom to te metaliczne blaski będą bardzo pożądanymi dodatkami w kuchni. Błyszczeć ma też szkło, np. jako lustrzane mozaiki, czy szklane fronty mebli. Blasku dodamy także za pomocą perłowych dodatków. Taki element to zapowiedź luksusu, choć w kuchni skrojonej na miarę 2018 roku przeważać powinna delikatność.

Mozaika lustrzana Vitrum 001 z kolekcji DUNIN VITRUMMozaika metalowa Dinox 010 z kolekcji DUNIN METALLIC

fot.: Dunin - mozaika lustrzana i metalowa

fot.: Max Kuchnie - biała kuchnia ocieplona metalicznymi dodatkami

fot.: Raw Decor - lustrzane fronty w górnej zabudowie oraz błyszcząca mozaika na ścianie między szafkami tworzą klimat tego wnętrza

fot.: GTV - uchwyt B226 idealnie podreśla geometryczne kształty oraz błyszczące powierzchnie

Niezwykle modne będą także powierzchnie wyglądające jak gwiezdny pył. Elementy inspirowane kosmosem pojawią się na wielu płaszczyznach i z pewnością przeniosą nas w inną rzeczywistość.

 

W stronę ciepłych barw

 

Dominująca kolorystyka oparta będzie na barwach ciepłych. Pomarańcz, żółty, brudny róż, fiolet to te kolory staną się bazą, na którą warto zwrócić uwagę. Dobrze będę się trzymały także brązy i beże, które idealnie współgrają z drewnem, do którego będą często sięgać architekci i projektanci. Nieco mniej będzie z kolei szarości i białego. Te kolory będę stopniowo wyciszane, ale z pewnością nadal pozostaną w grze. Bardzo fajnie prezentują się także duety na bazie stonowanej bazy (np. betonowej) z ciekawym kolorem o intensywnym nasyceniu (np. na frontach). Kolor to także numer jeden jeśli chodzi o dodatki. Warto zauważyć, że od pewnego czasu przemycany był w wielu elementach. Najpierw pojawił się jako niewielki akcent na bateriach, potem zawładnął także zlewozmywakami, a teraz kolorowe jest wszystko - AGD, szafki, krzesła, tekstylia.

Zobacz koniecznie >> Stylowe krzesła - przegląd

fot.: Deante - pudrowy róż na frontach został połączony z szarością stali na blacie oraz zimnym betonem na ścianie

Kolorystykę wnętrz, bez względu na panujące tendencje, warto dobierać do swojego temperamentu. Pomoże to nam w stworzeniu wnętrza indywidualnego, zgranego z nami, pełnego równowagi.

 

Z wyraźną dominantą

 

Dość ciekawym zabiegiem aranżacyjnym, na który w 2018 roku będzie kładziony duży nacisk są elementy dominujące w wystroju. Efekt ten można osiągnąć grą kolorów lub wyborem jakiejś jednej charakterystycznej rzeczy - może to być duży obraz, wyjątkowe krzesło, charakterystyczna roślina.

fot.: TK Architekci

Rośliny, czy też raczej motywy botaniczne zostaną jeszcze z nami przez kolejny sezon. Trend ten ma bowiem głębokie podłoże, które daje mu pozycję godną uwagi. Plakaty z wizerunkiem liści lub kwiatów będą przełamywać nudę szarych i pustych ścian, które są obecnie passe.

 

Rola światła

 

Światło ma ogromy potencjał w urządzaniu wnętrz. W roku 2018 jego ranga zostanie po raz kolejny wyraźnie podkreślona. Zresztą nie tylko światła, ale także jego oprawy. To właśnie one często dominują w aranżacji lub przynajmniej rzucają się w oczy. W tej kwestii zdecydowanie warto postawić na duże oprawy.

fot.: BRW - nowoczesne budownictwo coraz większą uwagę przykłada do maksymalnego wykorzystania naturalnego światła w budynku - po pierwsze odpowiednia orientacja budynku tak by maksymalnie wykorzystać ruch Słońca, np. okno w kuchni od wschodu by zaczynać dzień w pierwszych promieniach, po drugie duże przeszklenia pozwalające przenikać jak największej ilości światła do środka (w aranżacji powyżej okna dachowe zostały zastąpione kolankowymi, które wpuszczają więcej światła)

Najvardziej pożądane oprawy oświetlenie w kuchni w 2018 roku to lampy przypominające konstelacje, takie niczym złożona instalacja zamontowana na suficie.

 

 

Lekkie konstrukcje

 

Masywne meble są piękne i modne, ale coraz większe znacznie przypisuje się również ażurowym konstrukcjom, bez frontów i zbędnych ozdobników. Takie szkieletowe konstrukcje pochodzą z loftowego wystroju, a to właśnie ten styl stał się ostatnio odmieniany przez wszystkie przypadki. Lekkie są także bardzo popularne oprawy oświetleniowe przypominające klatkę. Do tego dochodzą modne ramki, które często pojawiają się nie tylko na ścianach, ale także ustawiane są na półkach.

fot.: MikołajskaSTUDIO - część zabudowy stanowi dyskretne tło w kolorze naturalnego drewna, a druga część to klasyczne meble z górną zabudową o przeszklonych frontach - motyw ten powiela się na półce stojącej dalej oraz oryginalnej lampie

fot.: Max Kuchnie - nawet jeśli meble stanowią zwartą bryłę to dla zapewnienia ich lekkości ustawione są na metalowych nogach, dzięki którym uwalnia się podłogę, a całość wydaje się być lżejsza

Meble kuchenne z ramą i wysokimi nogami optycznbie odciążają podłogę dając złudzenie większej przestrzeni. Do tego sama konstrukcja może być ozdobiona charakterystycznym kolorem.

 

Sprytna sztuka łączenia

 

Zestawienia na bazie kontrastów, połączenie nowego ze starym oraz mieszanie różnej stylistyki we wnętrzu dynamizują przestrzeń i nadają jej oryginalnego wyglądu. To właśnie takie działania aranżacyjne sprawiają, że kuchnia zyskuje niezwykły wygląd. Modne duety z pewnością przyniosą wiele inspiracji.  

fot.: Ferro - nowoczesne meble w zestawieniu z drewnem (blat, podłoga) z efektem postarzania

 

Asymetria

 

Meble, które przechodzą jedne w drugie - zabudowa kuchenna przedłuża się lub łączy z tą w pokoju dziennym, stanowi integralny moduł z przedpokojem lub wychodzi poza granicę kuchni - to typowe i zamierzone działania mające na celu duże zróżnicowanie zabudowy. Choć meble są bardzo różne to jednak pozostają zunifikowane, bo w całym domu (piętrze/strefie) występuje jeden typ umeblowania. Zabawa symetrią daje wizualną odmienność.


fot.: BRW - kolekcja mebli Traffic to idealne rozwiązanie, gdy chcemy zestawić meble kuchenne z tymi w pokoju dziennym

fot.: BRW - skromna zabudowa kuchenna może skryć naprawdę wiele

 

Głębokość zabudowy - zróżnicowanie mile widziane

 

Im bardziej zróżnicowana zabudowa, tym lepiej. Im więcej się dzieje w przestrzeni, tym efekt końcowy bardziej zaskakuje, staje się interesujący i dłużej wzbudza zainteresowanie. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie nowych wymiarów w urządzaniu wnętrza.

fot.: Laveo - formy 3D oraz gra światłem podkreślająca zróżnicowanie faktur to bardzo popularny chwyt aranżacyjny

 

Trendy 2018 - aranżacje kuchni, projekty architektów wnętrz oraz przykłady z polskich domów 

 

 • Trendy w kuchni 2018 - styl loft
  Ten trend wydaje się nabierać na sile z każdym rokiem. W 2018 zdecydowanie nasili się wykorzystanie elementów rodem z fabryk. Od oświetlenia, które przybiera formę rozbudowanej na suficie instalacji - kabli, nagich żarówek, poprzez surowe materiały (głównie cegła, beton), aż do mebli stylizowanych na loft. 

fot.: Laveo

 • Trendy w kuchni 2018 - klasyka w nowym wydaniu
  Kolejny warty uwagi trend ukierunkowany jest na rodzaj zabudowy. Charakterystyczne uchwyty oraz ramki na frontach są w stanie zaważyć na proporcjach wnętrza. Taką samą rolę można przypisać bogatemu w rysunek blatu lub ozdobnym frontom. W tej aranżacji zabudowa określa styl kuchni, podporządkowując sobie pozostałe elementy.

fot.: Opoczno - otwarte półki mogą posłużyć do ekspozycji przedmiotów ocieplających wnętrze

 • Trendy w kuchni 2018- wzory
  Wśród najbardziej pożądanych wzorów 2018 roku znajdą się marmur, beton oraz wszelkie geometryczne zestawienia. Na topie nadal utrzyma się cegła, ale najlepiej ta postarzana, zróżnicowana kolorystycznie. Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą także struktury oraz sposób ułożenia, np. w jodełkę.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 • Trendy w kuchni 2018 - zieleń i piękne dodatki
  Zieleń może być obecna w różnej postaci - żywe rośliny jednak będą tu najbardziej pożądanym elementem. Nawet całe ściany w zieleni są mile widziane. Wśród ciekawych dodatków warto zwrócić uwagę na dywany, ramki i obrazki oraz kolorowe akcesoria, które z powodzeniem możemy wystawić w reprezentacyjnym punkcie.

fot.: MikołajskaSTUDIO


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Deante, GTV, Opoczno, Laveo, Dunin, Śnieżka, Max Kuchnie, Raw Decor, MikołajskaSTUDIO, TK ArchitekciPodobne artykuły
Minimalizm jako inspiracja do projektowania mebli

trendy kuchenne

Minimalizm jako inspiracja do projektowania mebli

Modernizm jako nurt sztuki współczesnej dał początek trendowi w architekturze opierającego się... więcej...

Kuchnia w drewnie

trendy kuchenne

Kuchnia w drewnie

Przesyt nowoczesną przemysłową technologią z plastikową oprawą, zimnym szkłem i metalem wplecionym... więcej...

Jak urządzić nowoczesną i modną kuchnię

trendy kuchenne

Jak urządzić nowoczesną i modną kuchnię

Mobilne meble na kółkach, czarne fronty na wysoki połysk, ukryte uchwyty, czy duże wyspy wokół... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj