aurora

Jak oszczędzać na oświetleniu?

data aktualizacji: 24-09-2018, 10:07 – artykuł promocyjny

Wydatki na oświetlenie stanową średnio 18 procent wydatków gospodarstwa domowego. W związku z tym zastosowanie energooszczędnych żarówek może mieć znaczący wpływ na nasze finanse.

Niezależnie od tego, czy wymieniamy jedną żarówkę czy też modernizujemy całe oświetlenie na energooszczędne, należy pamiętać o kilku rzeczach, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze żarówki. Są to: wydajność, żywotność i moc cieplna źródeł światła.

Im wydajniej żarówka generuje światło, tym mniej energii zużywa. A im mniej tej energii zużyje, tym nasze rachunki za energię elektryczną będą niższe.

Najdłużej działającymi i najbardziej energooszczędnymi opcjami oświetlenia są diody LED. Ponieważ mogą zużywać do 90 procent mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, są to jedne z najbardziej praktycznych zakupów, jakie można zrobić.


Żarówki LED na straży naszych finansów

Poszukując energooszczędnego oświetlenia o wysokiej jakości i ciekawym designie warto zwrócić uwagę na markę LED line®. Producent oświetlenia ma w swojej ofercie bogactwo wzorów lamp, taśm, naświetlaczy, jak również potrzebnych do montażu akcesoriów. Produkty można dobrać do swoich potrzeb. W ofercie LED line® dostępnych jest kilkadziesiąt modeli lamp wykonanych z najlepszych podzespołów. Obudowy lamp, wykonane z ceramiki, szkła lub aluminium, bardzo dobrze odprowadzają ciepło wydzielone przez diody LED. A sprawne oddawanie ciepła do otoczenia ma znaczący wpływ na żywotność diod LED.

Różnorodność dostępnych trzonków pozwala stosować lampy LED line® jako źródło światła w większości dostępnych na rynku opraw. A szeroki zakres mocy i różnorodność dostępnych barw światła pozwalają wykonywać wyjątkowe aranżacje oświetlenia.

Jak oszczędzać na oświetleniu?

Wysoka wydajność świetlna (nawet 1650 lumenów na metr), długa żywotność, bardzo wysokie współczynniki oddawania barw (RA >80, CRI > 95) oraz dwuwarstwowe PCB z grubą warstwą miedzi do 6 uncji – to z kolei właściwości taśm marki LED line®. Cechy te gwarantują niskie spadki napięcia i pozwalają instalować taśmy na bardzo długich odległościach.


Taśma LED - bogactwo wzorów i sposobów oszczędzania

W ofercie marki LED line® jest ponad 90 typów taśm LED. Na szczególną uwagę zasługują taśmy LED line® z serii Expert. Kręconą formę taśmy LED line® TWIST można wywinąć w esy floresy. Niemal niewidoczną LED line® Ultra Slim można ukryć w każdym miejscu. Z kolei taśma LED line® CRI >95 pozwoli idealnie odwzorować barwy przedmiotów. Dzięki taśmie Multiwhite™ można ustawić dowolny odcień bieli: od zimnej do ciepłej temperatury barwowej (3200 – 7000 Kelwinów). A najwyższą wydajność świetlną (1650 lm/m) otrzymamy, stosując taśmy LED line® z diodami LED Samsung.

LED line® ma w ofercie serie taśm: Classic, a także Silicone (idealne do instalacji w miejscach narażonych na zachlapanie wodą, np. w łazience lub w kuchni) oraz Waterproof (taśmy umieszczone w elastycznej osłonie sililonowej o klasie szczelności IP67 przeznaczone do instalowania np. na rantach fontann). Lampy LED line® charakteryzują się szerokim zakresem napięciowym od 220 do 260 V. Z kolei taśmy są produktami niskonapięciowymi: 12 i 24 V.

profesjonalne taśmy LED line

Ile zaoszczędzimy używając oświetlenia LED? Skalę oszczędności można obliczyć w przybliżeniu. Załóżmy, że nasza żarówka świeci 5 godzin dziennie. Żarówkę 60 W zmieniamy na lampę LED o podobnej sile światła (około 600 lumenów) ale o mocy 10 W. Różnica w poborze prądu to 50 W. 50 W mnożymy więc przez 5 godzin dziennie, a następnie przez 365 dni w roku, co daje nam 91 250 W. Koszt 1 kWh zużytej energii to około 60 groszy. 1 kWh to 1000 W zużytych w ciągu godziny. W portfelu zostaje nam zatem rocznie 55 złotych oszczędności. A to wynik tylko po wymianie jednej żarówki!
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: LEDIN Sp. z o.o. Sp. k.Podobne artykuły
Nowoczesne oświetlenie w kuchni z oprawami firmy SKOFF

oświetlenie w kuchni

Nowoczesne oświetlenie w kuchni z oprawami firmy SKOFF

Bogata kolekcja nowoczesnych systemów oświetleniowych firmy SKOFF została poszerzona o nową pozycję... więcej...

Oświetlenie kuchni

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni

Kuchnia jest miejscem w domu, w którym spędzamy dużo czasu i dlatego też warto pomyśleć o prawidłowym,... więcej...

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED

oświetlenie w kuchni

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED

Wysoka energooszczędność oraz dynamiczny rozwój to dwie główne cechy, dzięki którym... więcej...