konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2018

Kuchnia połączona z salonem - jaką podłogę wybrać

data aktualizacji: 26-02-2018, 13:13 – artykuł promocyjny

Ostateczny wygląd przestrzeni otwartych zależy od wielu czynników, w tym podłogi. Trzeba pamiętać, że w pomieszczeniach wielofunkcyjnych odpowiednia aranżacja opiera się na spójności i wzajemnym uzupełnianiu się pewnych wzorów i dekoracji. Wybierając podłogę trzeba zwrócić uwagę na jej parametry oraz wygląd, które sprawdzą się zarówno w przestrzeni kuchennej oraz w części salonowej.

Kuchnia połączona z salonem - jaką podłogę wybrać

Tego typu układ pomieszczeń ma realne zalety, które docenią zwłaszcza posiadacze małych przestrzeni. Wyzbycie się ścian działowych powiększa przestrzeń oraz czyni ją jaśniejszą, a możliwości aranżacyjne pomagają w subtelny sposób wyznaczyć strefy funkcjonalne. Jednym z pomysłów na wizualny podział takich przestrzeni są zarysowujące się na podłodze granice. Połączenie kuchni z salonem to również rozwiązanie typowe dla dużych domów i mieszkań, gdzie na pierwszy plan wysuwa się potrzeba utrzymania jedności komunikacyjnej między kuchnią a częścią wypoczynkową domu. w przypadku, gdy kuchnia i salon stanowią jedno wnętrze konieczne jest zadbanie o spójną aranżację. Pamiętając, że podłoga w kuchni musi być wytrzymała oraz łatwa do czyszczenia, a ta pokojowa przede wszystkim wybierana jest pod kątem estetycznym - wybór staje się nieco trudniejszy. Jak pogodzić oba aspekty? Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania oraz aranżacje w dwóch opcjach wykończenia.  

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Poznaj nasze >> Pomysły na podłogę w kuchni

 

 

Kuchnia z pokojem dziennym - pomysły na podłogę

 

Aranżując przestrzeń otwartą, już na wczesnym etapie powinniśmy pomyśleć o podłodze. Jeśli zdecydujemy się na jednolitą podłogę to problem jest mniejszy, trudności mogą pojawić się przy łączeniu różnych tworzyw. Każdy materiał ma bowiem swoją grubość i zachowanie jednego poziomu, bez uciążliwych łączeń może wówczas okazać się sporym wyzwaniem. W tym celu najlepiej już przy wylewaniu posadzki warto zaplanować rodzaj tworzyw na wykończenie podłogi, zwłaszcza pod kątem wysokości stykających się powierzchni. W swoich obliczeniach trzeba pamiętać by doliczyć wysokość kleju oraz podkładu. Jeśli podłoga zostanie wykończona materiałami o różnej wysokości można zdecydować się także na pozostawienie tzw. mikrouskoku, który później zostanie wyrównany różnicą grubości danych tworzyw. Połączenia bez listwy wypełnia się silikonem.

  • Podłoga z różnych materiałów na granicy kuchnia - pokój

Łączenie różnych materiałów na podłodze to ciekawy zabieg aranżacyjny. Najczęściej spotykaną konfiguracją jest stosowanie płytek ceramicznych w okolicy ciągu kuchennego oraz paneli lub deski barlineckiej na pozostałej części.

fot.: Kramkowska - panele i płytki w aneksie kuchennym otwartym na strefę dzienną

fot.: Max Kuchnie - łączenie deski barlineckiej z płytkami bez listw łączeniowych na granicy kuchni i pokoju - sprawdź naszą >> poradę

Bardzo modne rozwiązanie to także ciekawe przejście o nieregularnym kształcie, w którym wykorzystuje się płytki heksagonalne do czoła z deską. Powstały wówczas wzór przykuwa uwagę. Jeśli liczymy na jeszcze bardziej spektakularny efekt możemy pokusić się o kontynuację tego połączenia również na ścianie.

fot.: MikołajskaSTUDIO - podoga stanowi stylistyczną jedność ze ścianą nad blatem kuchennym i choć zmienia się tworzywo to całość jest bardzo spójna a przejścia płynne

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest wybór płytek ceramicznych w dwóch kolorach. Powstają wówczas wizualne ciągi robocze oraz zarysowany jest podział funkcjonalny takiej przestrzeni. Zgrana kolorystyka może tylko delikatnie nawiązywać do umownych granic tych pomieszczeń.

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"


  • Podłoga z takiego samego materiału w kuchni i pokoju

Parametry techniczne oferowanych współcześnie materiałów wykończeniowych są na tyle dobre, że znoszą również nietypowe warunki charakterystyczne dla kuchni, czyli ciepło i wilgotno, dlatego deska lub panele z powodzeniem można stosować w pomieszczeniach otwartych. Jednolita podłoga na całej przestrzeni to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze pod kątem estetycznej spójności. Co więcej taki zabieg pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie, a pozbycie się granic i podziałów niweluje ryzko chaosu oraz problem ze sposobem łączeń. Takie rozwiązanie jest najtrafniejsze do małych przestrzeni, gdzie chcemy osiągnąć efekt jasności i przestronności. Decydując się na jasną kolorystykę jeszcze mocniej podkreślimy jedność stylistyczną obu części. Jeśli zastsowanie jednolitej podłogi na całej powierzchni jest dla nas zbyt mało wyraźne, ale zależy nam na efekcie wizualnego powiększenia mieszkania, to zarys granic funkcjonalnych można stworzyć przy użyciu innych trików aranżacyjnych, np. poprzez kolor ścian, wyspą bądź półwyspem kuchennym lub za pomocą stałych oraz ruchomych przesłon >> zobacz inspiracje na Jak oddzielić kuchnię od salonu - rodzaje przesłon

Płytki ceramiczne w kuchni otwartej na pokój dzienny

Płytki ceramiczne mocno trzymają się w czołówce najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych na podłogę. Są trwałe, ponadczasowe i bardzo praktyczne, a do tego występują w szerokim spectrum kolorystycznym oraz jako imitacje. Świetnie sprawdzają się zamiast drewna lub kamienia, choć pięknie wyglądają także w monolitycznej wersji. Płytki mają to do siebie, że są raczej zimne w dotyku, dlatego w części dziennej warto połozyć na ich powierzchnię dywan.

fot.: Opoczno

Panele podłogowe w przestrzeni open space

Panele podłogowe, które będą położone również przy kuchennym ciągu roboczym powinny odznaczać się wysoką klasą ścieralności (z przedziału AC1 do AC5 powinniśmyu wybierać od AC3 wzwyż), grubość od 8 mm oraz klasę użyteczności 23. Panele mogą wyglądem być bardzo zbliżone do drewna, a obecność wyczuwalnej w dotyku faktury jest mile widziana. 

fot.: Max Kuchnie

Więcej informacji znajdziesz w artykule >> Panele w kuchni

 

Deska barlinecka w kuchni połączonej z salonem

Deska barlinecka to kolejna alternatywa dla drewna. Taka deska posiada wzmocnią strukturę, ale jest wykonana na bazie naturalnego surowca, dlatego w dotyku jest bardzo przyjemna. Deska barlinecka z powodzeniem może być stosowana na całej powierzchni otwartej bez ryzyka wypaczenia w części najbardziej narażonej na dzialanie wody i temperatury.

fot.: Barlinek

Żywica epoksydowa na podłogę w kuchni otwartej

Taka podłoga tworzy jednolitą, gładką powierzchnię bez jakichkolwiek łączeń, przez co doskonale integruje obie strefy. Jest to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie i choć do niedawna kojarzone było jedynie z przestrzeniami przemysłowymi to dziś coraz chętniej trafia do pomieszczeń użytkowych w naszych domach, zwłaszcza tych w stylu loftowym.


fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Max Kuchnie, Opoczno, Barlinek, MikołajskaSTUDIO, Kramkowska, Max KuchniePodobne artykuły
Kolejne etapy układania glazury i terakoty

ściany i podłogi

Kolejne etapy układania glazury i terakoty

Pierwszym krokiem jest ocena jakości podłoża. Tylko znając jego parametry, wykonawca może właściwie... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj