Jak zmienić wygląd ścian - obrazki, napisy i dekory w kuchni

data aktualizacji: 01-03-2018, 13:49 – artykuł promocyjny

Ściany w kuchni muszą być praktyczne, bo narażone są na szereg uciążliwości związanych ze sposobem użytkowania tej części domu. Jednak wcale nie oznacza to monotonii i nudy. Warto je wzbogacić w modne dodatki. Triumfy święcą obrazki, napisy i wszelkie dekory, choć oczywiście klasyczne ramki z własnymi zdjęciami to równie dobry pomysł. Dekoracje możemy wykonać samodzielnie lub kupić gotowe zestawy. Każda kuchnia nabierze nowego, świeżego wyglądu po tak mało inwazyjnej metamorfozie.

Jak zmienić wygląd ścian - obrazki, napisy i dekory w kuchni

Mała rzecz, duża zmiana

 

Takie hasło idealnie odpowiada tematyce stosowania różnego rodzaju dekorów na ścianach. Mogą one być utrzymane w jednej stylistyce, przez co odmienią wygląd pomieszczenia. Dobrym przykładem są grafiki w stylu, np. pop-art. Ich obecność w nawet mało innowacyjnej kuchni sprawi, że nabierze ona zupełnie nowych cech. To prosty sposób na szybkie odświeżenie. Jeszcze prościej będzie wprowadzić kolor do wnętrza - wyrazisty turkus albo neonowe odcienie żółtego ożywią aranżację bez konieczności nawet malowania ścian. Farba tablicowa może zrewolucjonizować nasze podejście do kwestii szybkiego odmienienia wyglądu ściany.

fot.: MikołajskaSTUDIO                                                      fot.: Śnieżka                    

Oprócz charakterystycznego koloru - zazwyczaj czarny - może stać się podłożem do wielobarwnych obrazów pojawiających się w chwili natchnienia lub zmiany nastroju. Plakaty i grafiki to kolejna metoda na małą zmianę w wielkim stylu. Mogą nawiązywać do tematyki kuchennej lub wręcz przeciwnie stanowić odzwierciedlenie naszych pasji. Zawieszone na ścianie dekoracje mogą zastąpić nawet meble.

Aranżacja jadalni w kolorze miodowym

             fot.: Śnieżka                                                    fot.: MikołajskaSTUDIO

fot.: BRW - ramki wydają się być ozdobą zarezerwowaną dla wnętrz nowoczesnych, nic bardziej mylnego - w klasycznej kuchni również sprawdzą się, z tym że w odpowiedniej formie

 

Ściana w kuchni z napisami

 

Napisy w aranżacji wnętrz pojawiły się już dawno. Stanowią one wyraźny akcent naszego podejścia do życia, systemu wartości. Mogą wyrażać sentencje będące próbą wyrażenia osobowości gospodarzy lub wprost nawiązywać do tematyki kuchennej. Napisy świetnie komponują się z nowoczesną zabudową. Czasem wystarczy jedna litera, na przykład nasz inicjał by wnętrze stało się spersonalizowane. Napis może także mieć ozdobną czcionkę, która wysunie się na pierwszy plan.

fot.: Max Kuchnie - tapeta z napisami to alternatywa dla jednolitych ścian, napis może być również jedynie subtelnym dodatkiem (ale jakże wymownym)

  • Typografia do kuchni

Typografia to zabawa napisami, zróżnicowane czcionki, kompozycje słów oraz ich przesłanie. Jednak dopiero całość zamknięta w ramach jest sednem tego środka wyrazu artystycznego. Głębokie treści są równie dobre jak przezabawne hasła. Ta dziedzina sztuki została wypromowana przez miłośników stylu skandynawskiego, jednak obecnie przeżywa prawdziwy rozkwit. Słowa ułożone w serce, chmurę, mapę świata - co kto woli. Zawieszone pojedynczo lub w grupie zawsze będą skupiać uwagę.   

 

Obrazy, obrazki, ramki na kuchennej ścianie - inspiracje

 

Obrazy bardzo często kojarzą nam się z pokojem dziennym. Obecnie jednak ich różnorodność sprawia, że również we wnętrzach kuchennych stanowią świetną alternatywę do jednolitych ścian. Jeśli w naszej kuchni planujemy powieszenie obrazu lub ramki warto zadbać by ich oprawa pasowała do pozostałych elementów, na przykład w kuchni ze srebrnymi sprzętami dobrze będzie się prezentować srebrna ramka. Jeśli ściany są białe to może warto postawić na kontrastowe dekoracje. Alternatywą do tradycyjnych obrazów są grafiki wsparte o ścianę, czy to na parapecie, czy blacie, które w takiej formie dodadzą wnętrzu lekkości.

fot.: MM DeSign - obraz, który nawet nie jest zawieszony na ścianie, a jedynie o nią wsparty idealnie współgra z dodatkami rozlokowanymi w różnych miejscach mieszkania z otwartą przestrzenią kuchenną - turkus jest bowiem powielony zarówno w dodatkach kuchennych (chlebak), jak również w pokoju dziennym (tkaniny, obicia mebli tapicerowanych)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - jasne ramki zawieszone na ścianie w jednym rzędzie oraz biały plakat wsparty o ścianę korespondują z minimalistycznym wystrojem kuchni 

fot.: Max Kuchnie - dzieła sztuki zawieszone w części jadalnianej otwartej na kuchnię ożywiają minimalistyczną zabudowę

fot.: MikołajskaSTUDIO - czarno-białe grafiki zawieszone w równych odstępach na drewnianej ścianie wyglądają bardzo elegancko; w drugiej aranżacji duże ramki z koronkową grafiką stanowią przeciwwagę do subtelnej zabudowy po przeciwnej stronie

fot.: Teka - ramki różnej wielkości oraz koloru zajmują całą ścianę nad blatem w białej kuchni

 

Ściana spersonalizowana - zdjęcia w kuchni

 

Kolejnym trendem godnym uwagi jest wykorzystanie własnych zdjęć do ozdobienia wolnej przestrzeni. Nie ma żadnych przeciwskazań, dla których w kuchni nie miałyby one racji bytu. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Nawet zdjęcia bez ramek będą idealną kompozycją. Zwłaszcza te przypominające nam miłe chwile z naszego życia. Uśmiech dziecka na ścianie, czy widok pięknego krajobrazu w promieniach słońca mogą dać wiele sił przy porannej kawie.

fot.: Projektyw - modne ostatnio stało się wykorzystanie zwykłej linki, do której za pomocą spinaczy przypinamy zdjęcia - to prosta forma ozdobienia ściany, a do tego zdjęcia można zmieniać często i bez większego zaangażowania

 

Plakaty do kuchni - sposób na ciekawą ścianę

 

Plakat, nie ważne jakiego formatu, może stać się głównym punktem całej aranżacji. Może być motywem przewodnim lub dopełnieniem stylu wnętrza. Forma wyrazu artystycznego tej grafiki jest zazwyczaj wymowna, gdyż zawiera on i napis i część obrazkową. Dzięki temu jest idealnym sposobem na stworzenie autorskiego kącika. W przypadku przestrzeni kuchennej dobrze jest takie dzieło oprawić, aby zapobiec jego szybkiemu zniszczeniu. Wystarczy jeśli do tego celu użyjemy antyramy.

fot.: KRAMKOWSKA - małe mieszkanie zostało spięte stylistyczną klamrą w postaci powielonych w kilku miejscach plakatów powieszonych na ścianie

fot.: Max Kuchnie - biała ściana została wykorzystana na ekspozycję dużych grafik

 

 

Mech na ścianie w kuchni

 

Zielone dekoracje to najlepszy sposób na ożywienie wnętrza oraz wprowadzenie klimatu naturalności i życia w zgodzie z naturą.

Zielona ściana w kuchni - dekoracja z mchu

fot.: Max Kuchnie

 

Przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Max Kuchnie, MM DeSign, KRAMKOWSKA, MikołajskaSTUDIO , Projektyw, Teka, BRWPodobne artykuły
Szkło magnetyczne - piękne i funkcjonalne

ściany i podłogi

Szkło magnetyczne - piękne i funkcjonalne

Szkło jest w każdej kuchni. Ten szlachetny materiał jest bardzo elegancki, uniwersalny i ponadczasowy.... więcej...

Sztuka dekoracji z gresami Nowa Gala

ściany i podłogi

Sztuka dekoracji z gresami Nowa Gala

Coraz więcej klientów szuka pomysłów na piękną i niebanalną kuchnię, łazienkę czy salon.... więcej...

Układanie nowych płytek na starych na podłodze w kuchni

ściany i podłogi

Układanie nowych płytek na starych na podłodze w kuchni

Podłoga w większości kuchni w naszych domach wykonana jest z glazury lub terakoty. Z uwagi na to, iż jest... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj