Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Drzwi do kuchni - jak dobrać

artykuł promocyjny

Choć w ostatnim czasie panuje trend na kuchnie otwarte, to w wielu domach i mieszkaniach do kuchni prowadzą drzwi. Stolarka drzwiowa zastosowana w kuchni musi być komfortowa oraz zapewniać szczelność, by zapachy z gotowania nie wędrowały po całym domu. Do kuchni często się wchodzi i wychodzi, niosąc potrawy, dlatego drzwi trzeba zaplanować tak, by nam nie przeszkadzały.

Drzwi do kuchni - jak dobrać

Drzwi do kuchni - rodzaje

 

Bezprogowe przejście ułatwi nam poruszane się między kuchnią a pozostałymi pomieszczeniami. Co do szerokości samych drzwi, nie ma żadnych zaleceń formalnych - powinno to być dobrane według naszych indywidualnych potrzeb.

Porta Drzwi do kuchni

fot.: PORTA KMI POLAND

Jeśli mamy ciasny korytarz po drugiej stronie drzwi można pomyśleć o modelach suwanych lub składanych tzw. harmonijkowych. Takie rozwiązania, a zwłaszcza to drugie będzie idealnie pasować do kuchni w bloku, wąskiej lub nieustawnej.

Drzwi harmonijkowe w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

Szerokość oraz lewe czy prawe - to najczęstsze dylematy przy wyborze drzwi. W regularnej sprzedaży mamy dostępne warianty 60, 70, 80 lub 90 cm. Za drzwi lewe uważa się te, które otwierają się zgodnie ze wskazówkami zegara. Prawe analogicznie w drugą stronę. Przy wyborze musimy uwzględnić rozkład szafek oraz przestrzeń, którą dysponujemy po stronie korytarza. Drzwi mogą się otwierać na kuchnię, jeśli ciąg szafek nie dochodzi do futryny. W przeciwnym razie zaleca się, by drzwi otwierały się na korytarz. Planując sposób otwierania drzwi, warto zwrócić uwagę na dostępność do włączników światła.

Aranżacja kuchni - duże szklane drzwiAranżacja kuchni z klasycznymi drzwiami

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - podwójne szklane drzwi z dekorem w nowoczesnej kuchni oraz kuchnia z klasycznymi drewnianymi drzwiami z dużym przeszkleniem w kolorze pasującym do mebli

Jeśli mamy zbyt mało miejsca na manewrowanie klasycznymi drzwiami skrzydłowymi możemy rozważyć montaż drzwi przesuwanych. Na rynku mamy dostęp do dwóch wariantów - drzwi przesuwane na szynie zamontowanej na ścianie oraz modele chowane w ścianę. Jest to wygodne rozwiązanie dające szersze możliwości aranżacyjne.

Aranżacja kuchni - Agnieszka M (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - szklany suwany panel drzwiowy oddziela korytarz od kuchni połączonej z salonem

Drzwi przesuwne czasem są minimalistycznym rozwiązaniem, które chowa się w ścianie, a czasem jest wręcz przeciwnie i drzwi mogą stać się wyznacznikiem stylu lub być ekstrawaganckim dodatkiem do wnętrza i tak jest właśnie w przypadku ozdobnych drzwi przesuwnych.

fot.: PORTA KMI POLAND - drzwi przesuwne w systemie naściennym, na który możemy zdecydować się na każdym etapie aranżacji

Wybór stylistyczny drzwi to nie lada wyzwanie. Dostęp do szerokiej gamy stolarki drzwiowej pozwala dowolnie dopasowywać je pod względem kolorystyki, stylu oraz zastosowanych dodatków i ozdobników. Tu z pomocą przyjdą nam ościeżnice, które mogą przybierać różnego rodzaju motywy dopasowane do wystroju kuchni.

Aranżacja kuchni - Emilia Ł (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - białe pełne drzwi z ozdobną ościeżnicą nawiązującą do cokołów na górnych krawędziach mebli kuchennych

Niewątpliwie ozdobą drzwi może być również klamka - od minimalistycznych po retro z ozdobami i w kontrastujących odcieniach. Co do stosowania zamków w drzwiach kuchennych nie zachodzi taka konieczność. Jest to pomieszczenie ogólnie dostępne i nie ma potrzeby, by było zamykane.

Drzwi do kuchni - oryginalna klamkaDrzwi do kuchni - nowoczesna klamka

fot.: Kuchinox - klamka Sezam i Nero

Częstym pytaniem jest również, czy drzwi do kuchni powinny zawierać przeszklenia. W ciemnych kuchniach jest to naprawdę przydatne rozwiązanie. Każda doza naturalnego światła jest bowiem cenna - i dla naszych oczu i dla kwestii oszczędności na prądzie. W kuchni szkło w drzwiach może być matowe lub tradycyjne z pełną przeźroczystością. Równie dobrze jednak możemy postawić na drzwi pełne.

Lampy wiszące wyplatane nad wyspą kuchenną

fot.: DZIURDZIAprojekt - Katarzyna Dziurdzia - duże przeszklone w połowie drzwi kuchenne zostały dopasowane do stolarki okiennej

Drzwi jednakowe w całym domu? To częste rozwiązanie, ale może warto postawić na indywidualizację przestrzeni i dobrać kolor drzwi do danego pomieszczenia. W końcu meble kuchenne kupujemy na lata, zatem drzwi do następnego remontu kuchni również posłużą nam wiele lat.

Kącik jadalniany z lampą w stylu industrialnym

fot.: MIKOŁAJSKAstudio - ozdobne białe drzwi z minimalistyczną klamką

 

Drzwi mają być funkcjonalne i nie przeszkadzać, a jeśli będą ozdabiać przestrzeń, to będzie to ich dodatkowy atut. Drewniane lub w okleinie drewnopodobnej dają poczucie elegancji. Z kolei białe drzwi nadają stylu naszej kuchni. Pamiętajmy, że równie ważne są ościeżnice, które mogą zupełnie odmienić wygląd drzwi.  

Wyspa kuchenna w kuchni w bloku - Max Kuchnie

fot.: Max Kuchnie

W kuchni, szczególnie narażonej na działanie pary wodnej pochodzącej z gotowania dobrze jest zapewnić przepływ powietrza. Oprócz kratki wentylacyjnej na ścianie, która jest wymagana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, konieczne jest zapewnienie wentylacji między pomieszczeniami w domu. I tu w przypadku kuchni wyposażonych w drzwi ta rola przypada na kratki wentylacyjne, tuleje lub podcięcia drzwiowe. Nie możemy o tym zapomnieć, jeśli nie chcemy mieć do czynienia z pleśnią i nieprzyjemnym zapachem.
 

Zobacz także: Wentylacja w kuchni

 

Drzwi kuchenne - przykładowe aranżacje

 

Drzwi kuchenne można dodatkowo wyeksponować lub sprawić, że zleją się z otoczeniem. Wszystko zależy od naszych intencji. Ważne jednak by przejście z kuchni do pozostałej części domu nie sprawiało nam kłopotu i gwarantowało bezpieczeństwo.

Drzwi zlicowane ze ścianą

fot.: PORTA KMI POLAND

Trwałość na lata, klasyczna rama albo nowoczesny design, przeszklenia i sztukateria, estetyczna spójność z wyposażeniem kuchni i sąsiadujących pomieszczeń - to wszystko wpływa na mnogość dostępnych wariantów wykorzystania drzwi w kuchni. Poniżej przykładowe aranżacje. 

Kuchnia w stylu skandynawskim

fot.: Śnieżka - białe drzwi w niebieskiej oprawie namalowanej na ścianie

fot.: Śnieżka - szklane drzwi w kuchni

fot.: Max Kuchnie - przesuwane drzwi chowane w ścianie to rozwiązanie bardzo estetyczne ale i praktyczne - zwiększające powierzchnię pomieszczeń

Drzwi portalowe to kolejna propozycja na dekoracyjne oddzielenie pomieszczeń, ale ze szklanym wypełnieniem, dzięki któremu pozostaje transparentność i dopływ światła z sąsiadujących pomieszczeń.

Drzwi portalowe do kuchni

fot.: ORANGE STUDIO ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Ciekawą stylistycznie propozycją są drzwi z ukrytą ościeżnicą. Schowana w ścianie ościeżnica sprawia, że drzwi stają się dyskretne, a my zyskujemy jednolitą powierzchnię. Klamka i niewielka szczelina okalająca skrzydło to jedynie widoczne elementy. To rozwiązanie idealne do nowoczesnych wnętrz urządzonych w minimalistyczne sposób.

Drzwi ukryte - jak montować drzwi bez ościeżnic

fot.: PORTA KMI POLAND

Przeczytaj również:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Śnieżka, Kuchinox, Max Kuchnie, PORTA KMI POLAND, DZIURDZIAprojekt - Katarzyna Dziurdzia, MIKOŁAJSKAstudio, ORANGE STUDIO ARCHITEKTURA WNĘTRZ












Partnerzy

Hafele    Grupa Armatura

Peka  SHARP
REJSMagma

Partner serwisu FiskarsEdaxo


Franke
   logo Helios

     Laveo     Kuchinox

    nVent        Amix  
 

Electrolux      logo Śnieżka

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram