Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Emako

Wiedz, czym jesz - rodzaje i zastosowanie sztućców

artykuł promocyjny

Kultura jedzenia wymaga umiejętności zręcznego posługiwania się sztućcami, których pojęcie jest na chwilę obecną wyjątkowo szerokie. Pod tym terminem kryje się dziś nie tylko klasyczny pakiet składający się z łyżki, widelca i noża, lecz szereg dodatkowych akcesoriów jadalnianych, jakie wchodzą w skład kompleksowych zestawów będących z jednej strony narzędziem praktycznym, z drugiej natomiast swego rodzaju ozdobą kuchennego stołu.

Wiedz, czym jesz - rodzaje i zastosowanie sztućców
Kliknij w zdjęcie i przejdź na stronę firmy

Asortyment starej daty


Namiastkę noża stosowali już ludzie pierwotni, wykorzystując do cięcia mocno zaostrzony kamień. Z czasem funkcję prowizorycznego scyzoryka zaczęto rozszerzać, używając go również do spożywania posiłków. Tym samym prahistoryczny „kozik” zaczął pełnić rolę współczesnego, eleganckiego widelca, z pomogą którego jedzono i karmiono dzieci. Łyżka z rodziny sztućców jest zdecydowanie najmłodsza, gdyż jej powstanie datuje się dopiero na przełom stuleci XVI i XVII. Na kartach historii utrwaliło się powiązanie archaicznej chochli z postacią kardynała Richelieu – miłośnika dobrego smaku i zwolennika zasad savoir-vivre. Łatwe w obsłudze sztućce, docelowo mające służyć praktycznie, wraz z biegiem czasu zaczęły stawać się również unikatowymi dekoracjami wyróżniającymi się oryginalnymi grawerami czy drogocennym wykończeniem. Teraz zamiast różnorodności zdobnictwa można natomiast mówić o wielorakości odmian charakteryzowanych akcesoriów.

 

Rozmaitości wśród standardów

 

Patrząc na niesamowicie rozległy wachlarz sztućców, śmiało można pokusić się o stwierdzenie, iż w tej materii panuje ogromne zróżnicowanie. Łyżka łyżce nierówna, zatem warto orientować się w normach powszechnie obowiązującej etykiety, by wiedzieć który z modeli, do czego został skonstruowany. I tak w obrębie łyżek wyszczególnić należy m.in. wariant obiadowy będący uniwersalnym przyborem kuchennym sprawdzającym się głównie podczas jedzenia zup oraz łyżkę stołową - nieco większą niż obiadowa. Do tego dochodzi łyżka deserowa, będąca mniejszym odpowiednikiem obiadowej oraz łyżka do bulionu ułatwiająca spożywanie potraw płynnych z bulionówek czy flaczarek. Do rodziny łyżek wpisują się również łyżeczki do cukru o szerszej miseczce, pozwalającej na komfortowe i sprawne wsypywanie produktów, łyżeczki do herbaty i łyżeczki do kawy, cechujące się wąską główką o niewielkich rozmiarach. Osobno wyróżnia się także łyżkę wazową w postaci tradycyjnego „czerpaka”, łyżkę do sosów - odpowiednio z głębszą miseczką, łyżkę do śmietany, a także łyżkę do sałatek dystrybuowaną zazwyczaj wraz ze specjalnie wyprofilowanym widelcem. Szeroką gamę produktów zamyka z kolei łyżka do lodów, mrożonych kaw i herbat, potocznie zwana koktajlową z charakterystycznym długim trzonem.

sztućcesztućce

W sferze noży wydziela się natomiast model większy - stołowy i mniejszy - obiadowy, typowy do dań mięsnych i warzywnych. Osobno sprzedawane są również noże do steków - „must have” każdego fana krwistych befsztyków, nóż do ryb oraz oddzielny do masła - pozbawiony ostrza, z szeroką klingą. Do rarytasowych serów warto zaś postawić na wariant ze specjalnym rozwidleniem przy końcu, który pozwala na zręczne nabijanie nawet bardzo drobnych i lepiących się kawałeczków.

Równie bogaty jest też asortyment widelców, których listę otwierają uniwersalny widelec obiadowy oraz widelec stołowy z regularnymi, podłużnymi ząbkami. Równie często stosowany jest malutki widelczyk do słodkich przysmaków - zazwyczaj z trzema bądź czterema ząbkami. Przy wykwintnej uczcie nie może zabraknąć modela do przystawek o króciutkich ząbkach oraz wariantu półmiskowego z dwoma ząbkami, stworzonego do nakładania plasterków wędlin. Zupełnie inne niż klasyczne będą również widelce do ryb wyposażone w cztery specyficzne ząbki oraz dość szeroką główkę, do ostryg - z trzema ząbkami czy do homarów - z dwoma.


Akcesoria nie tylko sztampowe


Nóż, widelec i łyżka tworzą dopiero bazowy asortyment z zakresu sztućców. Na rynku wyposażenia kuchennego można natomiast odnaleźć równie rozległy wachlarz przeróżnych przyborów dodatkowych, mających zwiększyć wygodę spożywania posiłków oraz poprawiających estetykę jedzenia. Oferty producentów uwzględniają kompleksowy ekwipunek spełniający oczekiwania najbardziej wymagających koneserów gustujących w wysoce wysublimowanych kuchniach całego świata. Instrumentarium wyrafinowanego smakosza tworzą przykładowo szczypce bądź młotki do skorupiaków, jakie okazują się niesamowicie pomocne w usuwaniu pancerzy czy skorupek. Wydziela się oddzielne modele do raków, homarów, krewetek czy krabów. Z eleganckim zawijaniem spaghetti poradzimy sobie dzięki szczypcom do makaronu, z kolei zgrabnie nałożymy na talerzyk ciasto, korzystając do tego ze specjalnej łopatki do tortów.

sztućcesztućce

 

Względy techniczne


Mimo, iż to asortyment drobny a nie wiodące wyposażenie warto nie kupować sztućców przypadkowo. Istotne jest zwrócenie uwagi na materiał wytwórstwa oraz sposób wykończenia. Przy pierwszym kryterium najbardziej polecane są zestawy ze stali nierdzewnej odporne na szereg czynników zewnętrznych takich jak wysoka bądź niska temperatura, uszkodzenia mechaniczne czy odpryśnięcia lub zarysowania. W zakresie wykończenia wyróżnia się warianty polerowane na „wysoki połysk”, satynowe - ze zmatowioną warstwą, złocone oraz szczotkowane. Co do wzoru na sztućcach oraz kształtu rękojeści, to już jedynie kwestia indywidualnych preferencji konsumenta.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Helios
ul. Przemysłowa 14
35-105 Rzeszów
tel. +48 (17) 86 29 192
www: www.helios-szklo.pl
mail: wyślij wiadomość



szkło: kieliszki » szklanki » wazony » salaterki » patery » świeczniki » karafki » formowane ręcznie oraz automatycznie
porcelana: serwisy obiadowe » kawowe » herbaciane » śniadaniowe » filiżanki » talerze » półmiski » salaterki » galanteria porcelanowa
sztućce
: łyżki » łyżeczki » widelce » noże - w kompletach i luzem
naczynia i akcesoria kuchenne
: naczynia do gotowania » patelnie » garnki » zestawy do dipów
 

Producenci: Gerlach » Karolina » Ćmielów » Krosno S.A. » Chodzież » Amefa » Lubiana » Pintinox » GreenPan » Regent


Zobacz zdjęcia w galerii Helios:

Helios Facebook   Helios instagram   Youtube Helios











Partnerzy

PrajoErgo International sp zo.o. villa italia

Partner serwisu FiskarsEdaxo


   logo Helios
  SHARP

Electrolux   logo Teka

logo Peka

  Franke

Kuchinox

Laveo

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się

Facebook
Instagram