Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Zakup okapu kuchennego - o czym powinniśmy pamiętać

artykuł promocyjny

Zakup okapu kuchennego - o czym powinniśmy pamiętać

Przy urządzaniu kuchni należy zastanowić się nad wyborem właściwego okapu kuchennego. Jeżeli chcemy cieszyć się estetyką i funkcjonalnością naszej kuchni przez lata warto zainwestować w odpowiedni sprzęt wentylujący.

Zadaniem okapu kuchennego będzie neuralizacja zapachów, zapobieganie osadzania się drobinek tłuszczu na meblach, ścianie, itd. a także pochłanianie pary wodnej, która wytwarza się podczas gotowania, powodując przy tym nadmierny wzrost wilogotności powietrza w pomieszczeniu.
 


Obecnie większość okapów może pracować w systemie otwartym (powietrze jest całkowicie usuwane na zewnątrz budynku razem z jego nieporządanymi składnikami) lub w systemie zamkniętym (powietrze jest oczyszczane z zapachów i tłuszczów, jednak wiąże się to z wymianą filtra raz na 3 do 12 miesięcy -  w zależności od częstotliwości użytkowania).

 

ZOBACZ KONIECZNIE: Rodzaje okapów kuchennych

 

 

Producenci okapów oferują następujące rodzaje okapów:

 

  • okapy naścienne, kominowe - są mocowane bezpośrednio do ściany, zazwyczaj pomiędzy szafkami kuchennymi;
  • okapy szufladowe - montuje się je bezpośrednio pod szafką zamontowaną nad kuchnią. Płyta pochłaniacza przypomina szufladę meblową, którą po zakończeniu gotowania można zamknąć;
  • okapy wyspowe - przytwierdzane są bezpośrednio do sufitu nad kuchenką wyspową (czyli np. na środku pomieszczenia). Oprócz funkcji praktycznej sprzyjają estetyce wnętrza.
  • okapy podszafkowe wbudowane - okap wbudowany znajduje się wewnątrz szafki maskującej i widoczny jest jedynie od spodu.
     

 

Jaka powinna być moc okapu


Gdy wiemy już, jaki rodzaj okapu nas interesuje, przychodzi kolej na wybór jego mocy.

Ogólnie przyjmuje się, że okap powinien mieć zdolność przynajmniej sześciokrotnego przefiltrowania całego powietrza z danego pomieszczenia w ciągu jednej godziny.

Oznacza to, że jeżeli kubatura kuchni (szerokość x wysokość x głębokość) wynosi np. 50 m3, powinniśmy szukać urządzenia o maksymalnej wydajności 300 m3 na godzinę. Oczywiście nie oznacza to, że okap zawsze będzie pracował na pełnych obrotach. Chodzi o to, by w razie konieczności (np. dym z przypalonej potrawy) możliwie jak najszybciej oczyścić lub usunąć zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia. Nie należy jednak kierować się zasadą, że im silniejszy wentylator, tym lepiej. Zbyt silny wentylator ustawiony na maksymalne obroty będzie zakłócał proces spalania gazu, jak również bardzo szybko wychłodzi pomieszczenie.

Jeżeli kuchnia będzie szczelnie zamknięta, wyciąg nie będzie pracował wydajnie. Proporcje powietrza wyrzucanego poza budynek oraz wpływającego do kuchni powinny być zgodne - wentylator o zbyt dużej mocy z pewnością je zakłóci.
 

Sprawdź także >> Okap w kuchni. Sprawdź, jaki błąd popełnia większość z nas

 

Wymiary


Szerokość okapu powinna być raczej taka sama, jak szerokość płyty kuchennej do gotowania. Montaż okapu zaleca na wysokości 65 - 75 cm nad płytą do gotowania, jednak w zależności od rodzaju płyty odległość ta może być mniejsza.
 


Praktyczne porady


Okap powinno się uruchomić przynajmniej minutę przed rozpoczęciem gotowania. Moc wietrzenia należy dostosować do intensywności wydzielania się pary i zapachów podczas gotowania konkretnej potrawy. Po zakończeniu gotowania zalecane jest pozostawienie okapu włączonego jeszcze przez przynajmniej 10 minut.

Podczas używania okapu nie należy otwierać w kuchni okna, aby nie zaburzyć prawidłowej cyrkulacji powietrza i nie zniwelować efektu podciśnienia.

 

REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Zakład Produkcyjno-Handlowy Toflesz Leszek Tofil





Partnerzy


Electrolux
     logo novy
 

SHARP

Lacanche  Okapykuchenne.pl

EDAXO      Franke

Zainspiruj się - aranżacje łazienek

Galeria łazienek - zainspiruj się



Facebook
Instagram