Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                        nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   poradybudowlane.com.pl

REJS

Zasady feng shui w kuchni

artykuł promocyjny

Zgodnie z zasadami feng shui kuchnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, które stanowi miejsce rodzinnych spotkań i wspólnego spędzania czasu, dlatego konieczne jest wprowadzenie do niej dobrej energii. Wiodące znaczenie w tej części domu odgrywa ogień - bo w końcu domowe ognisko emanuje właśnie w kuchni. Feng shui wprowadzone do wnętrza pomaga utrzymać dobre relacje rodzinne i oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie.   
 

Zasady feng shui w kuchni

fot.: JedyneTakieWnętrza

 

Kuchnia w zgodzie z feng shui

 

W przestrzeni kuchni należy zadbać o kilka ważnych elementów, w tym o lokalizację. Na podstawie doświadczeń mieszkańców obszarów rdzennych tej filozofii najbardziej korzystne usytuowanie kuchni to południowo - wschodnia część domu. Kuchnia nie musi być w centrum budynku, ale w centrum uwagi, czyli łatwo dostępna. Kluczowe znaczenie odgrywa również oświetlenie - im więcej naturalnego światła tym lepiej! Sztuczne źródła światła powinny mieć ciepłą barwę i być zróżnicowane. Dobre doświetlenie strefy roboczej ma korzystny wpływ na przygotowywane posiłki.

W ergonomii kuchennego ustawienia zabudowy trzeba pamiętać, że przeciwieństwa typu ogień (płyta grzewcza) i woda (zlew) nie mogą ze sobą sąsiadować. Jeśli jednak nie da się tego uniknąć konieczne jest użycie żywiołu drzewa w postaci drewnianego elementu (deska, łyżka), który odgranicza oba żywioły. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni w zgodzie z feng shui jest piec, który musi zajmować godne miejsce.

Cerrad

fot.: Cerrad - wyspa i piekarnik zajmują centralne miejsce kuchni. Stylizacja utrzymana jest w naturalnych kolorach z palety barw ziemi z wykorzystaniem drewna

Planując rozkład kuchni musimy pamiętać, że musi on sprzyjać naturze i środowisku, w którym żyjemy. Nie dopuszczalny jest również bałagan i chaos. Stan kuchni obrazuje stan naszego życia - rozgardiasz, czy nieład świadczy o niepoukładanych sprawach osobistych. Zdrowe i ekologiczne produkty warto wyeksponować. Świadczą one o świadomym stylu odżywiania i wprowadzają harmonię z przyrodą.

Najlepsze meble to te wykonane z drewna o zaokrąglonych krawędziach. Bardzo ważnym elementem w urządzaniu wnętrz w zgodzie z feng shui są drzwi. W przypadku kuchni nie mogą one znajdować się na wprost okna. Taki ciąg mógłby przyczyniać się do uciekania dobrej energii z wnętrza. Nie wskazane jest również by osoba przyrządzająca posiłki stała tyłem do drzwi.

W kuchni należy postawić na komfort, miłą i przyjazną atmosferę oraz ciepło. Klimatyczny wystrój pomoże utrzymać nam dobry nastrój. Schowajmy wszystkie ostre i spiczaste akcesoria by nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu. Bardzo ważne jest również uszczelnienie kranu, bo kapiąca woda symbolizuje uciekajace szczęście. Duża ilość miejsc do siedzenia zaprasza do wspólnych posiłków i spotkań. W trakcie gotowania warto mieć możliwość spojrzenia na coś ładnego i spokojnego, gdyż nasze emocje w trakcie przygotowywania posiłków przekazywane są na potrawy, którymi później dzielimy się z najbliższymi.

Klasyczna kuchnia feng shui powinna być oddzielona od innych pomieszczeń w domu. A najbardziej korzystną sytuacją byłoby podzielenie kuchni na strefę ognia i wody. W pierwszej części musiałaby znaleźć się kuchenka, piekarnik, grill i wszystkie urządzenia emitujące ciepło. Zaś druga część składałaby się ze zmywarki, zlewu, lodówki i innych urządzeń pracujących z wodą. W żywiołowym urządzaniu kuchni nie można stosować kolorów niebieskiego i czerwonego, które by zakłócały naturalną walkę pomiędzy żywiołami. 
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: JedyneTakieWnętrza, Cerrad



Przeglądy


Facebook
Instagram