konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

stopka patrona Electrolux

Jaki okap do kuchni z wyspą

data aktualizacji: 12-06-2017, 09:50 – artykuł promocyjny

Kuchnia z otwartą przestrzenią to bardzo modny trend w aranżacji wnętrz. W przypadku wyboru takiego wystroju doskonałym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna. Daje nam ona możliwość praktycznego zagospodarowania środkowej części kuchni. Dodatkowo, jeśli zapewnimy do niej dostęp z każdej strony, ułatwi nam ona wspólne przygotowywanie posiłków. W celu zapobiegnięcia przedostawania się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia do pozostałych pomieszczeń, musimy zamontować w kuchni okap.

Jaki okap do kuchni z wyspą

Do kuchni, w której płyta grzewcza umieszczona jest w środkowej części pomieszczenia w wyspie, najczęściej decydujemy się na zakup okapu wyspowego. Jest on montowany do sufitu poprzez doprowadzenie komina do wyciągu wentylacyjnego. Obudowa okapu wyspowego może stanowić element dekoracyjny. Decydując się na zakup okapu wyspowego do wyboru mamy wiele modeli, które różnią się między sobą funkcjonalnością, estetyką wzornictwa i ceną.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wyspa kuchenna umieszczana jest zazwyczaj w pomieszczeniach o dużej powierzchni, okapy wyspowe mają dużą wydajność oraz posiadają mocniejsze silniki niż modele przewidziane do małej kuchni.

Sprzęt AGD ElectroluxOkap wyspowy Velge VICH 9013.1 X ISLAND

                                    fot.: Electrolux                               fot.: Max Kuchnie - okap wyspowy Velge

Wybierając okap wyspowy musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie jego szerokości do wymiarów płyty grzewczej. Okap nie może mieć mniejszej szerokości niż płyta. Jedynie okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym mogą być węższe od płyty.

Cylindryczny okap wyspowy Cylindro Isola 39.3 Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - Cylindro Isola 39.3 Eko Max marki GLOBALO 

Innym parametrem, o którym należy pamiętać przy wyborze okapu wyspowego, jest poziom hałasu. Cicha praca okapu nie będzie zakłócać rozmów toczących się przy wyspie kuchennej podczas wspólnego gotowania.

Teka CC 40

fot.: Teka - CC 40

Przy zakupie okapu wyspowego, oprócz parametrów technicznych urządzenia, warto zwrócić uwagę również na ich stylistykę, która powinna współgrać z ogólnym wystrojem kuchni. Nowoczesne modele okapów wyspowych mogą być wyposażone w halogenowe podświetlenie, cyfrowe wyświetlacze i kilka trybów pracy.  Niektóre modele okapów wyspowych swoim wyglądem przypominają lampy. Może również zdecydować się na montaż kolorowego pochłaniacza. Wśród bogatej oferty okapów znaleźć można również urządzenia pasujące do kuchni urządzonych w stylu retro czy rustykalnym.


Okap sufitowy

Kiedy wiszący nad wyspą okap zakłóca naszą koncepcję wystroju kuchni, doskonałym rozwiązaniem jest okap sufitowy, który montowany jest w suficie podwieszanym lub w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji. Gdy nie mamy takiej możliwości, na runku dostępne są także takie urządzenia, których montaż nie wymaga sufitu podwieszanego. Pracują one w wersji pochłaniacz lub jako wyciąg (potrzebuje przestrzeni 14cm).

Okap CiarkoOkap do zabudowy sufitowej Faber Skylift

      fot.: Ciarko                                                          fot.: Faber 

Zaletą okapów sufitowych jest fakt, iż dominują one w aranżacji kuchni, narzucając jej określony styl. Są one niemal niewidoczne. Dzięki nim kuchnia zyskuje nowoczesny wystrój.

 

Okap blatowy

Niezwykle ciekawą propozycję stanowią okapy, które przeznaczone są do montażu w blacie kuchennym przy płycie lub kuchence. Występują one w dwóch wersjach - umieszczanych na stałe na blacie oraz wysuwanych z blatu. Silnik tego typu urządzeń schowany jest w szafce kuchennej, dzięki czemu możliwa jest ich cicha praca. Model wysuwany wyposażony jest zazwyczaj w czujnik pary wodnej, które automatycznie uruchamiają urządzenie, a następnie automatycznie je wyłączają.
 

Okap Franke Downdraft  do zabudowy blatowej

             fot.: Franke - Okap Downdraft chowany w blacie

Innowacyjne rozwiązanie w zakresie wentylacji kuchni stanowią urządzenia Invisible firmy Gutmann czy E-100 firmy Pando, które ciężko zaliczyć do którejkolwiek z kategorii okapów. Invisible jest „niewidzialnym” systemem wentylacyjnym, a jedynym widocznym w kuchni elementem tego systemu jest panel sterowania wmontowany np. w blat oraz wąska szczelina, przez którą pochłaniane jest powietrze z kuchni. Decydując się na montaż tego rozwiązania, należy pamiętać, iż maksymalna wysokość pomieszczenia, w którym może być instalowane to 3 m. Odległość urządzenia od wyspy powinna wynosić nie więcej niż 1,5 m.

Prince - okap kuchenny Invisible firmy GutmannPrince - okap kuchenny PANDO E-100

fot.: Okap GUTMANN Invisible

Urządzeniem stanowiącym połączenie funkcjonalności i wygody z minimalistycznym wyglądem jest urządzenie E-100 firmy Pando z kolei montowany jest w kolumnie nad piekarnikiem. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów wydobywających się z piekarnika w momencie jego otwarcia.

Prince - okap kuchenny PANDO E-100

fot.: okap PANDO E-100 

 

Zobacz także:
 

Rodzaje okapów kuchennych

Odległość okapu od płyty grzewczej

Okap w kuchni - funkcje, rodzaje


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Franke Polska, Ciarko, Faber, Max Kuchnie, Okapykuchenne.pl, TekaPodobne artykuły
Czarne AGD w kuchni

sprzęt AGD

Czarne AGD w kuchni

Kolor czarny kojarzy nam się z ponadczasową elegancją. Ta szlachetna barwa pasuje jeśli nie do wszystkiego... więcej...

Soki z całych owoców lub warzyw - sokowirówki Philips

sprzęt AGD

Soki z całych owoców lub warzyw - sokowirówki Philips

Moda na picie świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych dotarła do Polski. Polacy przekonali... więcej...

Wypiekacz chleba

sprzęt AGD

Wypiekacz chleba

Obecnie zaobserwować można powrót do tradycji samodzielnego pieczenia chleba w domu. Chleb zrobiony... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj