stopka patrona Electrolux

Jaki okap do kuchni z wyspą

data aktualizacji: 18-12-2017, 11:24 – artykuł promocyjny

Kuchnia z otwartą przestrzenią to bardzo modny trend w aranżacji wnętrz. W przypadku wyboru takiego wystroju doskonałym rozwiązaniem jest wyspa kuchenna. Daje nam ona możliwość praktycznego zagospodarowania środkowej części kuchni. Dodatkowo, jeśli zapewnimy do niej dostęp z każdej strony, ułatwi nam ona wspólne przygotowywanie posiłków. W celu zapobiegnięcia przedostawania się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia do pozostałych pomieszczeń, musimy zamontować w kuchni okap.

Jaki okap do kuchni z wyspą

Do kuchni, w której płyta grzewcza umieszczona jest w środkowej części pomieszczenia w wyspie, najczęściej decydujemy się na zakup okapu wyspowego. Jest on montowany do sufitu poprzez doprowadzenie komina do wyciągu wentylacyjnego. Obudowa okapu wyspowego może stanowić element dekoracyjny. Decydując się na zakup okapu wyspowego do wyboru mamy wiele modeli, które różnią się między sobą funkcjonalnością, estetyką wzornictwa i ceną.

Biorąc pod uwagę fakt, iż wyspa kuchenna umieszczana jest zazwyczaj w pomieszczeniach o dużej powierzchni, okapy wyspowe mają dużą wydajność oraz posiadają mocniejsze silniki niż modele przewidziane do małej kuchni.

Sprzęt AGD ElectroluxOkap wyspowy Velge VICH 9013.1 X ISLAND

                                    fot.: Electrolux                               fot.: Max Kuchnie - okap wyspowy Velge

Wybierając okap wyspowy musimy także zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie jego szerokości do wymiarów płyty grzewczej. Okap nie może mieć mniejszej szerokości niż płyta. Jedynie okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym mogą być węższe od płyty.

Cylindryczny okap wyspowy Cylindro Isola 39.3 Eko Max marki GLOBALO

fot.: Okapykuchenne.pl - Cylindro Isola 39.3 Eko Max marki GLOBALO 

Innym parametrem, o którym należy pamiętać przy wyborze okapu wyspowego, jest poziom hałasu. Cicha praca okapu nie będzie zakłócać rozmów toczących się przy wyspie kuchennej podczas wspólnego gotowania.

Teka CC 40

fot.: Teka - CC 40

Przy zakupie okapu wyspowego, oprócz parametrów technicznych urządzenia, warto zwrócić uwagę również na ich stylistykę, która powinna współgrać z ogólnym wystrojem kuchni. Nowoczesne modele okapów wyspowych mogą być wyposażone w halogenowe podświetlenie, cyfrowe wyświetlacze i kilka trybów pracy.  Niektóre modele okapów wyspowych swoim wyglądem przypominają lampy. Może również zdecydować się na montaż kolorowego pochłaniacza. Wśród bogatej oferty okapów znaleźć można również urządzenia pasujące do kuchni urządzonych w stylu retro czy rustykalnym.


Okap sufitowy

Kiedy wiszący nad wyspą okap zakłóca naszą koncepcję wystroju kuchni, doskonałym rozwiązaniem jest okap sufitowy, który montowany jest w suficie podwieszanym lub w specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji. Gdy nie mamy takiej możliwości, na runku dostępne są także takie urządzenia, których montaż nie wymaga sufitu podwieszanego. Pracują one w wersji pochłaniacz lub jako wyciąg (potrzebuje przestrzeni 14cm).

Okap CiarkoOkap do zabudowy sufitowej Faber Skylift

      fot.: Ciarko                                                          fot.: Faber 

Zaletą okapów sufitowych jest fakt, iż dominują one w aranżacji kuchni, narzucając jej określony styl. Są one niemal niewidoczne. Dzięki nim kuchnia zyskuje nowoczesny wystrój.

 

Okap blatowy

Niezwykle ciekawą propozycję stanowią okapy, które przeznaczone są do montażu w blacie kuchennym przy płycie lub kuchence. Występują one w dwóch wersjach - umieszczanych na stałe na blacie oraz wysuwanych z blatu. Silnik tego typu urządzeń schowany jest w szafce kuchennej, dzięki czemu możliwa jest ich cicha praca. Model wysuwany wyposażony jest zazwyczaj w czujnik pary wodnej, które automatycznie uruchamiają urządzenie, a następnie automatycznie je wyłączają.
 

Okap Franke Downdraft  do zabudowy blatowej

             fot.: Franke - Okap Downdraft chowany w blacie

Innowacyjne rozwiązanie w zakresie wentylacji kuchni stanowią urządzenia Invisible firmy Gutmann czy E-100 firmy Pando, które ciężko zaliczyć do którejkolwiek z kategorii okapów. Invisible jest „niewidzialnym” systemem wentylacyjnym, a jedynym widocznym w kuchni elementem tego systemu jest panel sterowania wmontowany np. w blat oraz wąska szczelina, przez którą pochłaniane jest powietrze z kuchni. Decydując się na montaż tego rozwiązania, należy pamiętać, iż maksymalna wysokość pomieszczenia, w którym może być instalowane to 3 m. Odległość urządzenia od wyspy powinna wynosić nie więcej niż 1,5 m.

Prince - okap kuchenny Invisible firmy GutmannPrince - okap kuchenny PANDO E-100

fot.: Okap GUTMANN Invisible

Urządzeniem stanowiącym połączenie funkcjonalności i wygody z minimalistycznym wyglądem jest urządzenie E-100 firmy Pando z kolei montowany jest w kolumnie nad piekarnikiem. Jego zadaniem jest pochłanianie oparów wydobywających się z piekarnika w momencie jego otwarcia.

Prince - okap kuchenny PANDO E-100

fot.: okap PANDO E-100 

 

Zobacz także:
 

Rodzaje okapów kuchennych

Odległość okapu od płyty grzewczej

Okap w kuchni - funkcje, rodzaje


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Franke Polska, Ciarko, Faber, Max Kuchnie, Okapykuchenne.pl, TekaPodobne artykuły
Rodzaje okapów kuchennych

sprzęt AGD

Rodzaje okapów kuchennych

Okap kuchenny to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszej kuchni. Jego zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych... więcej...

Prostsze życie z Candy

sprzęt AGD

Prostsze życie z Candy

Zmywarka, pralka lub pralko-suszarka – bez tych urządzeń trudno dziś wyobrazić sobie życie. Starannie... więcej...

Lodówka combi

sprzęt AGD

Lodówka combi

Chłodziarko-zamrażarka Samsung RL55VJBIH to niezwykłe połączenie energooszczędności, ekologii i wygody... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj