konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

stopka patrona Electrolux

AGD w stylu retro

data aktualizacji: 26-01-2017, 09:50 – artykuł promocyjny

Moda na retro zagościła na dobre w stylizacji wnętrz. W sprzedaży dostępne są serie mebli, urządzeń i dodatków stylizowanych na taki styl. Urządzając kuchnię retro warto zadbać o stylowe AGD, które oprócz funkcjonalności wniesie również urok i kliamt dawnych lat. Nawiązanie do wzornictwa z poprzedniego wieku to tylko zabieg dekoratorski. Pozostałe elementy i funkcje są jak najbardziej nowoczesne.  

AGD w stylu retro

Kuchnie retro


Kuchnia retro to styl, który wiąże się z charakterem gospodyni. W takiej przestrzeni musi panować szyk i elegancja. Bardzo ważne są dodatki i bibeloty, które możemy kupić na targach staroci. Często przedmioty te dostają drugie życie, jednak najpierw trzeba włożyć sporo serca i czasu, aby je odrestaurować. Zatem styl retro jest dla ludzi z pasją, którzy mają cierpliwość i miłość do tego co robią. Decydując się na retro kuchnię, trzeba pamiętać o wielu szczegółach - haftach, kolorowych tkanianach, ozdobnych ramkach i przede wszystkim sprzęcie codziennego użytku. Nie płyta indukcyjna, a efekt płomienia, czyli tradycyjny gaz powinien zagościć w takiej aranżacji. Wybór stylizowanego AGD to podstawa retro.

 

Retro AGD


Bardzo często już jedno urządzenie stylizowane na wiekowe wprowadzi namiastkę klimatu w stylu retro. Jednak zawsze warto trzymać się zasady zgodnie, z którą nie należy mieszać styli. Jeśli decydujemy się na styl retro to warto utrzymać tą tonację w wystroju całego mieszkania czy domu.


Oto przegląd urządzeń gospodarstwa domowego stylizowanych na retro:

  • małe AGD

- wagi kuchenne

Małe AGD wnosi urok zkalęty w szczegółach. Wagi kuchenne powinny być kolorowe i posiadać przerysowane elementy, typu duże zegary i wskazówki rodem z poprzedniej epoki. Jednocześnie muszą zachować prostą formę i stylowe wykończenie.

fot.: Kitchen Craft Thomas               fot.: Terraillon                        fot.: Wesco            
Plant Limit                                                                                   


-
ekspresy do kawy

Znamiona retro w ekspresach do kawy zaznaczają się w prostej obudowie z dużymi uchwytami i okrągłymi wskaźnikami. Obłe kształty i odpowiednia kolorystyka w połączeniu z funkcjonalnością uwydatniają zalety tego urządzenia.  

     

                       fot.: Ariete                                                     fot.: Clatronic

- roboty kuchenne oraz maszynki

Urządzenia typu maszynki do mięs, makaronów czy roboty kuchenne na co dzień chowane są do szafek kuchennych, jednak te w wydaniu retro to istna ozdoba godna do eksponowania.

fot.: KitchenAid - urządzenia kuchenne Artisan

 

  • duże AGD

- piekarniki

Piekarnik w stylu retro musi mieć stylowy zegar oraz elementy stylizowane na postarzane złoto. Pokrętła i inne elementy zewnętrzne znjadujące się w obudowie powinny mieć duże rozmiary. Całość utrzymana jest w ciepłej kolorystyce charakterystycznej dla retro.  

Teka HR 750 ANTHRACITEpiekarnik Classic Line Franke

          fot.: Teka                                            fot.: Franke Polska     

- lodówki

Lodówka retro ma zaokrąglone rogi, jest wolnostojąca i koniecznie w ciepłym kolorze. Retro nie przepada za sterylnymi odcieniami bieli i szarościami stali. Doskonałym uzupełnieniem są wyraźnie zaznaczone w bryle sprzętu uchwyty.

                         fot.: Gorenje                                               fot.: Nardi

- okapy kuchenne

Przyścienny okap kuchenny z rozbudowaną obudową w kształcie komina w swojej stylistyce nawiązauje do dawnych kuchni z piecami kafelkowymi. Taki klimat przywołuje w pamięci miłe wspomnienia i zapachy z dzieciństwa. W obudowie okapu mogą znaleźć się elementy złoceń lub drewna.  

okap przyścienny Faber Agora 120 C1okap Electrolux

    fot.: Okapykuchenne.pl - okap                             fot.: Electrolux               
Faber Agora 120 C1
                                                          

- zmywarki

Zmywarka w retro kuchni to swoisty łącznik między tym co klasyczne i nowoczesne. Owalne kształty i wyeksponowana rączka to motyw przewodni tej stylistyki, obecny również w przypadku zmywarek. 

fot.: Smeg - wolnostojąca zmywarka

W stylizacji kuchni retro warto postawić na rozwiązania systemowe, w których dobierzemy kuchenkę, piekarnik i okap kuchenny z jednej linii tworząc stylowy komplet. 
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Franke, Electrolux, Gorenje, Ariete, Smeg, Wesco, Terraillon, Clatronic, KitchenAid, Nardi, Okapykuchenne.pl, Teka


Advertisement

Podobne artykuły
Lodówka Trilogic - Trzy logiczne powody, dla których warto ją znać

sprzęt AGD

Lodówka Trilogic - Trzy logiczne powody, dla...

Na polskim rynku pojawiła się lodówka Trilogic. Nowy produkt marki Indesit oferuje innowacyjne rozwiązania,... więcej...

Najcichszy odkurzacz

sprzęt AGD

Najcichszy odkurzacz

Dźwięk pracującego odkurzacza, według badań przeprowadzonych przez Electrolux, jest jednym z najbardziej... więcej...

Okapy kuchenne - na co zwrócić uwagę przy zakupie

sprzęt AGD

Okapy kuchenne - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Wybierając okap przede wszystkim musimy się kierować naszym indywidualnym gustem oraz planowanym sposobem... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj