Aneks kuchenny

data aktualizacji: 13-11-2014, 12:45

Aneks kuchenny to połączenie tradycji z nowoczesnością. Taka aranżacja pozwala na otworzenie przestrzeni, łączenie funkcji i lepszą organizację. Dodatkowo aneks kuchenny to oszczędność przestrzeni wyrażona w prostocie i ergonomii. Aneksy kuchenne były popularnym rozwiązaniem spotykanym w mieszkaniach w starych blokach. Dziś pojawiają się również w luksusuowych apartamentach i domach jednorodzinnych. Co takiego urzeka w aneksach kuchennych?

Aneks kuchenny

 

Funkcjonalna kuchnia

 

Funkcjonalność to nieodzowny element każdej aranżacji. Nie tylko piękno, ale również mądre rozplanowanie danej przestrzeni sprawią, że chętnie będziemy spędzali tu swój czas. Funkcjonalność w kuchni to odzwierciedlenie układu szafek i rozplanowanie stref roboczych. Skumulowanie przestrzeni przeznaczonej do przygotowania posiłków na niewielkiej przestrzeni i przeniesienie funkcji wspólnego spędzania czasu i konsumpcji do pokoju dziennego zapoczątkowało trend na kuchnie otwarte na salon.

Aranżacja kuchni - Tomasz R (1)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie" - duża przestrzeń została podzielona na kilka funkcjonalnych części - w jednym z rogów została wydzielona kuchnia, której zasięg został podkreślony przez inne wykończenie podłogi oraz pólwyspem i wypsutem na suficie wykonanym w suchej zabudowie

 

Kuchnia otwarta na salon

 

Kuchnia otwarta na salon to jedna z wersji aneksu kuchennego. Zasadnicza różnica wynika z rozlokowania ścian. Aneksy często kojarzone są z wnękami, kuchnie otwarte na salon to zazwyczaj podział przestrzeni zaznaczony w zróżnicowaniu umeblowania (w obrębie jednego pomieszczenia). Moda na taki rozkład to wynik ewolucji podejścia do gotowania, jako czynności na fajne, a przede wszystkim wspólne (rodzinne) spędzanie czasu, a nie przykrą konieczność. Jest to podejście, które łaczy nie tylko pomieszczenia, ale również sprzyja zacieśnianiu kontaktów międzyludzkich. Kryje się w tym psychologia i sposób życia ukierunkowane na otwartość, chęć podjęcia wspólnych działań oraz gościnność.

Aranżacja kuchni w pomarańczowym kolorze z czarnym szklanym grzejnikiem Indivi NewGrzejnik Instal-Projekt Indivi New w kuchni - aranżacja

fot.: Instal-Projekt - kuchenny kącik

Filozofia otwierania przestrzeni (i nas samych) wniosła konieczność poszukiwania alternatywnych pomysłów na urządzenie mieszkania czy domu. Z tego zrodziły się ciekawe aranżacje, które składają się z oryginalnych rozwiązań. To co kiedyś uważano za wadę, dziś zmienia się w atuty wnętrz.

Aneks kuchenny aranżacje

Aranżacja kuchni - Magdalena (1)

            fot.: Ferro - narożna kuchnia                        fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

Nowoczesny aneks kuchenny

 

Nowoczesny aneks kuchenny opiera się na przemyślanym projekcie, który uwzględnia wszelkie funkcjonalne rozwiązania dostępne na rynku. Przede wszytkim w takiej aranżacji nie może zabraknąć:

  • wysokiej zabudowy. Zamiana rozkładu przestrzeni z poziomej zabudowy potrzebującej dużej przestrzeni na pionowo rozbudowane szafki to rozwiązanie idealne dla małych kuchni. Lepsza organizacja i maksymalne wykorzystanie miejsca przeznaczonego do zabudowy możliwe są dzięki meblom z serii cargo. To one skutecznie zastąpią nam spiżarnię dając sporą przestrzeń do magazynowania zapasów. Dodatkowo idealnie wpisują się w stylistykę nowoczesnego nurtu wzorniczego, opartego na minimalizmie i prostocie. Brak bibelotów oraz ograniczenie do minimum mebli i akcesoriów optycznie powieksza przestrzeń i wnosi poczucie harmonii i ładu.

fot.: Rad-Pol - zabudowa typu cargo dla lepszej organizacji przestrzeni

  • wyspy kuchennej. Jest to element, który dzieląc równocześnie łączy. Jej fenomen oraz niesłabnąca popularność wynikają z funkcji jakie może pełnić w kuchni. Oprócz tego, że wyraźnie różnicuje kuchnię od pokoju dziennego stanowi także świetny punkt logistyczny naszego aneksu. Zamieniając wyspę (na poziomie szafek) na wyższy barek zasłonimy ewentualny bałagan w kuchni. Jest to rozwiązanie szczególnie polaceane dla osób, które lubią mieć wszystko na wierzchu pod czas przygotowywania posiłków, a nie chcą żeby to było widoczne dla pozostałych osób. Taki barek może zastąpić nam stół. Można również zdecydować się na stworzenie ruchomej przesłony, np. parawanu, przesuwanych drzwi czy rolet.

Luxum - kuchnie na zamówienieAranżacja nowoczesnej kuchni z meblami firmy Luxum (1)

fot.: Luxum - zabudowa kuchenna z wyspą i półwyspem kuchennym o zróżnicowanej wysokości

  • zabudowy narożnej. Współczesne mechanizmy montowane w narożnych szafkach pozwolają na efektywne wykorzystanie tej niedocenianej przestrzeni. Pojemne, a przy tym estetyczne szafki sprawdzą się w każdej kuchni.

Peka - Le Mans standard - szafka narożna z wnętrzem

fot.: Narożna szafka z obrotowymi koszami (Rad-Pol) oraz zabudowa narożna z wysuwanymi półkami (Peka)

 

Aneks kuchenny projekty

 

Aneks kuchenny w salonie wymaga przemyślanego łączenia kolorów, faktur i wzorów. W zależności od wielkości pomieszczenia nie należy przesadzać z ilością wproawdzanych urozmaiceń. Zalecany umiar ma przełożenie na estetykę i funkcjonalność. Pamiętając o tym, że otwarta kuchnia sprzyja rozchodzeniu się zapachów, pary wodnej i oparów musimy zadbać o małą ilość dodatków pochłaniających te uboczne produkty gotowania. Z pewnością warto zainwestować w dobrej jakości pochłaniacz, który w pewnej części upora się z tym problemem. Przejście między kuchnią a salonem powinno być łagodne. W praktyce oznacza to nawiązania w kolorystyce i wystroju pojawiające się w obu pomieszczeniach. Meble również powinny do siebie pasować. Wykonanie jednakowej podłogi optycznie powiększy pomieszczenie. W takim rozwiązaniu na uwagę zasługuje również lepsze doświetlenie strefy kuchennej wynikające z ograniczonej liczby ścian w ogólnej bryle budynku.   

fot.: Rad-Pol - projekt aneksu kuchennego z ladą

Każdy projekt powinien uwzględniać nasze indywidualne potrzeby i upodobania. Iość osób w rodzinie, częstotliwość korzystania z tej strefy domu oraz styl życia są podstawowymi wyznacznikami organizacji przestrzeni.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Peka, Rad-Pol, Ferro, Luxum, Instal-Projekt


Podobne artykuły
Układy kuchenne

projekty kuchni

Układy kuchenne

Sposób aranżacji wnętrza kuchni w znacznym stopniu uzależniony jest od wielkości dostępnej przestrzeni.... więcej...

Kuchnia zaprojektowana lekko i oszczędnie

projekty kuchni

Kuchnia zaprojektowana lekko i oszczędnie

Pastelowe kolory, jasne meble, miękkie światło - jest to idealna propozycja dla ludzi młodych i pomysłowych,... więcej...

Aneks kuchenny

projekty kuchni

Aneks kuchenny

Aneks kuchenny to połączenie tradycji z nowoczesnością. Taka aranżacja pozwala na otworzenie przestrzeni,... więcej...