patron działu Meble kuchenne Peka

Szuflady kuchenne

data aktualizacji: 11-04-2016, 09:43 – artykuł promocyjny

Zagospodarowanie przestrzeni kuchennej w sposób w pełni ergonomiczny jest kluczowym zadaniem prowadzącym do funkcjonalnego i komfortowego wykorzystania tej części domu. Wszystkie przedmioty, urządzenia i meble powinny być ułożone według określonego schematu uwzględniającego częstotliwość korzystania z nich. Wydzielenie stref użytkowych pomoże również utrzymać porządek. Praktycznym rozwiązaniem jest zróżnicowanie zabudowy szafkowej w kuchni poprzez wprowadzenie wysuwanych w całości szuflad. Pozwoli to na pełny wgląd w ich zawartość i umożliwi dostęp do wszystkich rzeczy w nich przechowywanych.

Szuflady kuchenne

 

 

Szuflady w kuchni

 

Szuflady ze względu na swoje niewielkie gabaryty są idealnym miejscem na przechowywanie większości małych rzeczy w kuchni. Łatwiej w nich o porządek i ład, a przez to również o sprawne i praktyczne korzystanie z rzeczy tam zgromadzonych. Oferowane na rynku mebli szuflady zróżnicowane są pod wieloma kątami - od wielkości i głębokości począwszy do mechanizmów wspomagających ich otwierania. Dodatkowo producenci dostarczają wiele rozwiązań modułowych i ciekawe propozycje wyposażenia wnętrz szuflad, które sprzyjają organizacji.

fot.: Systemy szufladowe Blum - szuflada metabox i szuflada tadembox w wersji z relingami oraz z satynowym szkłem


Szuflady kuchenne w nowoczesnej kuchni dopasowane są do większości modeli mebli, które wykorzystują każdy skrawek cennej przestrzeni. W krok za tą potrzebą powstały systemy idealnie dopasowane do narożników kuchennych (zdjęcie poniżej po lewej stronie), które trudno jest zagospodarować tradycyjną zabudową oraz coraz częściej pojawiają się szuflady zlewozmywakowe (zdjęcie poniżej po prawej stronie), które nadały nowego znaczenia powierzchni do tej pory nie wykrzystywanej.
 

wysoka szuflada narożna TB10 AmixSzuflada frontowa pod zlew

              fot.: szuflada TB10 Amix                                     fot.: Szuflada REJS

Montaż szuflad kuchennych pozwala na lepszą organizację i podział stref użytkowych w kuchni. Przede wszystkim to za ich pomocą łatwiej o wydzielenia horyzontalne, które ułatwiają wprowdzenie trójdzielnego układu na strefy stale użytkowane na wysokości rąk i wzroku, strefę produktów często używanych w najbliższym sąsiedztwie nad i pod pierwszą strefą oraz na skrajnych końcach strefę sporadycznie wykorzystywanych produktów. Ergonomię poziomów, która zmniejszy ilość zbędnych schyleń w czasie prac kuchennych, trudniej jest uchwycić w jednolitych szafkach. Z pomocą wtedy przychodzą szuflady.

Zobacz także: Jak ergonomicznie urządzić kuchnię
 

Specyficznym rodzajem szuflady (ten sam mechanizm i tryb wysuwania) są wyciągi podblatowe, które stanowią niejako przedłużenie blatu. taka powierzchnia jest przeznaczona do zadań specjalnych i znacznie ułatwia prace precyzyjne. Dodatkowo taki roboczy blat łatwo i szybko możemy schować pozostawiając nieskazitelnie czystą kuchnię.

fot.: Wyciąg podblatowy Rad - Pol

 


Wyposażenie szuflad

 

Wyposażenie wewnętrzne szuflad jest pomocne w dostosowaniu stref roboczych w kuchni, pozwalają na sprytne połączenia przy zachowaniu w pełni przejrzystego schematu.

Szuflady do przechowywania odpadów

fot.: Rad - Pol                                                           fot.: REJS

Do typowych organizerów używanych wewnątrz szuflad należą:

  • tace na sztućce
  • kosze i koszyki na drobne akcesoria i produkty
  • uchwyty na talerze
  • stojaki
  • wkładki i organizery
  • maty

Szuflada na naczynia PTJ007 Amix

fot.: Szuflada na naczynia PTJ007 Amix            fot.: Organizer do szuflady Ikea

Przegrody szuflad oprócz praktycznego znaczenia - ułatwienie wielu czynności i pomoc w lokalizacji zawartości - mają również zaletę w postaci oszczędności miejsca oraz możliwość zapełnienia jej w pełni, tak w pionie jak i poziomie.

Rad-Pol - wkłądy do szafek, szuflad na talerze

fot.: Wkłady do szuflad Blum                              fot.: Stojaki na talerze Rad Pol

Dodatkowo stosowanie elementów ochronnych zwiększa żywotność mebli oraz zapobiega przemieszczaniu się zawartości szuflady.

Kuchinox - mata nieprzemakalna do szuflad i szafek

fot.: Peka, Kuchinox - maty antypoślizgowe do szuflad i szafek kuchennych pomogą utrzymać porządek i czystość

Systemy organizacji wewnętrznej są dostępne od razu w modułach meblowych kupowanych od producenta lub można dokupić oddzielnie interesujący nas organizer do szuflady. Taki wkład zazwyczaj można regulować do wielkości mebla. Istnieje także możliwość doboru kolorystycznego i tworzywa, które będzie skutkować okresem użytkowania oraz sposobem pielęgnacji i użytkowania.

fot.: Sztućce dobrze poukładane - tace do szuflad Rad Pol

Istnieje również możliwość tworzenia własnych przegród w szufladach za sprawą mobilnych podziałek, których położenie zmieniamy w dowolnym momencie dopasowując je dokładnie do zawartości szuflady. Taki regulowany wkład jest bardzo przydatny zwłaszcza w dużych szufladach.
 

Wood'in'set - drewniane organizery do szufladWood'in'set - drewniane organizery do szuflad - GTV

fot.: GTV - drewniane organizery do szuflad Wood'in'set

 

Systemy otwierania szuflad


Cichy domyk

 

Ciche domykanie szuflad to produkt oferowany przez wielu producentów mebli i akcesorii meblowych. Jest to wygodny, dyskretny i pomocny układ odpowiedzialny za skuteczne wyhamowanie i ciche zamknięcie szuflady, bez względu na jej obciążenie. Przykładem takiego mechanizmu jest AirticBOX dedykowany dla większości typów szuflad na prowadnicach rolkowych oraz metalbox.


Tip on


System tip on pozwala na pozbycie się uchwytów montowanych na zewnętrznej stronie frontów meblowych. Układ ten zbudowany jest ze specjalnego odbojnika, który po lekkim naciśnięciu szuflady wysunie nam ją automatycznie. Oprócz funkcji wizualnych (styl minimalizmu), tip on daje nam również większy komfort i swobodę w kuchni. Szczególnie przydatny jest w momencie kiedy mamy na przykład brudne ręce a chcemy coś wyjąć z szuflady - wystarczy wtedy delikatnie ją nacisnąć. 


Servo drive


Servo drive, czyli dotykowy system otwierania mebli dodatkowo wyposażony w urządzenie elektryczne, które uwrażliwia powierzchnię frontów na dotyk skutkujący otwarciem mebla. Ten wygodny system można zamontować w dowlonych szufladach, również w już istniejących kuchniach. 

Dotykowy system otwierania mebli kuchennych

fot.: Peka - Touch Control                               fot.: Blum - Servo Drive


Zobacz także: Nowoczesne mechanizmy w meblach kuchennych


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Amix, Ikea, Blum, Airtic Professional, Rad Pol, GTV, Peka, REJS, KuchinoxPodobne artykuły
Zakup mebli do kuchni z ekspozycji

meble kuchenne

Zakup mebli do kuchni z ekspozycji

Planując kuchnię warto zastanowić się nad kilkoma aspektami - ergonomii, estetyce, higienie, a przede... więcej...

Fronty Proform od kuchni - zestawienie 3 najpopularniejszych technologii frontów mebli kuchennych

meble kuchenne

Fronty Proform od kuchni - zestawienie 3 najpopularniejszych...

Połączenie wysokiej jakości używanych materiałów, gruntownej wiedzy technologicznej, staranności... więcej...

Wkłady do szuflad

meble kuchenne

Wkłady do szuflad

Wkłady do szuflad na sztućce czy talerze to niezwykle praktyczne rozwiązania, które pozwalają nie... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj