Nescefe Dolce Gusto

Jaki czajnik wybrać

data aktualizacji: 13-12-2017, 13:22 – artykuł promocyjny

Czajnik jest niezbędnym naczyniem kuchennym, które służy do gotowania wody, np. na kawę i herbatę. Od garnka różni się rurką, przez która łatwo nalać wodę. Czajniki mają również wygodne uchwyty, a niektóre modele wyposażone są również w pokrywkę. Mogą być wykonane z różnych tworzyw i byc przystosowane do różnych źródeł zasilania.
 

Jaki czajnik wybrać


Na co zwrócić uwagę kupując czajnik


Przede wszystkim musimy zadbać o właściwą pojemność czajnika, dostosowaną do naszych potrzeb. Producenci oferują czajniki od 0,4 l do nawet 3 litrów. Jeśli przeważnie gotujemy wodę dla 1 lub 2 osób warto kupić te małe modele. Dla rodzin do 5 osób optymalne są czajniki do 1,7 litra (najpopularniejsze). Dla większej ilości osób warto kupić pojemniejsze naczynie. Odpowiednio dobrana pojemność czajnika jest sprzymierzeńcem oszczędnego gotowania wody w takiej ilości jaka będzie nam potrzebna.

Po drugie należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego wykonany jest czajnik, a co za tym idzie sposób gotownia wody. Czajniki generalnie produkowane są ze stali nierdzewnej (tradycyjne) lub z tworzywa sztucznego (elektryczne). Mogą być również szklane lub ceramiczne.

Czajniki zasilane prądem elektrycznym mogą być wyposażone w grzałkę spiralną, która dba o cichą pracę urządzenia, ale sprzyja osadzaniu się kamienia na jej powierzchni lub w grzałkę płytową, która jest niewidoczna, dzięki czemu osad się na niej nie osadza, ale emituje większy hałas. Rodzaj grzałki oraz pojemność wpływa na moc czajnika, która decyduje o tempie gotowania oraz zużyciu prądu. Modele z grzałką spiralną potrzebują mniejszej mocy niż te płytowe. W czajnikach elektrycznych stosuje się filtry nylonowe separujące zaniezyszczenia o dużych rozmiarach, filtr ze stali szlachetnej lub węglowy dbające o czystość i zapach wody.

Czajnik Legacy Floral - Russell Hobbs  De Longhi - czajnik elektryczny KBO3001

   fot.: Russell Hobbs                      fot.: De'Longhi     

 

Rodzaje czajników

 

Czajnik tradycyjny

Czajniki tradycyjne to te przeznaczone na kuchenkę gazową. Zazwyczaj wykonane są ze stali, a niektóre modele pokryte są dodatkowo emalią. Tego typu naczynia wystepują w szerokej gamie kolorystycznej, niekiedy mają również namalowany jakiś motyw. Klasyczne wykończenie sprawia, że będzie on pasował zarówno do nowoczesnych wnętrz jak i tych urządzonych w innym stylu. Czajnik najczęściej posiada także gwizdek i wygodną rączkę wykonana z tworzywa odpornego na nagrzewanie się. Wśród tradycyjnych modeli mieszczą się także imbryki z żeliwa w stylu japońskim, służące do ceromonialnego parzenia herbaty, są one jednak dość drogie (ok. 150 złotych za sztukę), ale znacznie dłużej utrzymują wysoką temperaturę naparu.

 

fot.: GDI Garnolli S.C. - Czajnik emaliowany FOLKLOR Emalia Olkusz, złoty czajnik TALITA GOLD STARKE

czajnik - Fabryka Naczyń Emaliowanych Silesia Rybnikczajnik - Fabryka Naczyń Emaliowanych Silesia Rybnik

fot.: czajniki FNE Silesia Rybnik

 

Czajnik elektryczny
 

Czajnik elektryczny jest urządzeniem z serii małego AGD. Zasilanie prądem elektrycznym jest wygodne i znacznie przyspiesza proces wrzenia wody. Obudowa z tworzywa sztucznego sprawia, że czajniki są lekkie i niedrogie.

czajnik Philips

fot.: Elektryczny burgundowy (Philips)       fot.: Elektryczny ceramiczny SHANGHAI Plus Haen      
                                                                   (GDI Garnolli S.C.)       

Niektóre modele posiadają również obrotowe podstawki (modele z grzałką płytkową), które ułatwiają jego użytkowanie. Dzbanki czajników elektrycznych wyposażone są w funkcjonalne podziałki wskazujące poziom nalanego płynu oraz szereg zabezpieczeń typu lampki kontrolne, automatyczne wyłączniki po zagotowaniu się wody, czy pokrywki z zabezpieczeniem przed otwarciem w czasie gotowania.


De'Longhi - czajnik elektryczny BRILLANTE

fot.: De'Longhi                                         fot.: MPM Product   
    

 

Czajnik bezprzewodowy


Czajniki bezprzewodowe są popularne bo łatwo się z nich korzysta. W sprzedaży dostepne są również inteligentne modele z regulacją temperatury w zakresie od 50 do 100oC. Niemniej jednak pracują one na dużej mocy, dlatego należy zwrócić uwagę, czy nasza instalacja elektryczna jest dostosowana do takich obciążeń, aby nie doszło do zadziałania bezpieczników lub wyłączników instalacyjnych.
 

Czajnik elektryczny EEWA5300 Electrolux Creative Collection

fot.: Electrolux - Czajnik elektryczny EEWA5300 z bezprzewodową bazą obrotową
ze stali nierdzewnej

Często są one zastępowane jednak stylowymi modelami, które łączą funkcje praktyczne z oryginalnym wyglądem...
 

czajnik retro...
 

fot.: Kenwood                       fot.: Frankherbert.pl                     fot.: Le Creuset

ceramiczny

       fot.: Czajnik ceramiczny z podgrzewaczem           fot.: Biały i czarny czajnik                    
                            
(kawa-czy-herbata.pl)                                Gettberg                                     

 

Jaki czajnik do płyt indukcyjnych


Należy pamiętać, że do płyt indukcyjnych używa się naczyń, w tym czajników wykonanych z odpowiednich materiałów - takich, których dno przyciąga magnes (np. stal, żelazo). Naczynia takie dodatkowo oznaczone są przez producenta odpowiednim znakiem, który informuje nas o możliwości stosowania ich na tego typu kuchenkach. Znak ten przedstawia cewkę (zwój). Na pewno nie należy korzystać z czajników szklanych, aluminiowych, ze stali nierdzewnej, ceramicznych oraz o wypukłym dnie czy na nóżkach.     

        fot.: Alessi                                        fot.: Vittore ComfortoZobacz także:
 

Garnki - jakie wybrać

Jaki chlebak wybrać?


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: FNE Silesia Rybnik, Electrolux, Philips, GDI Garnolli S.C., Kenwood, Alessi, kawa-czy-herbata.pl, Le Creuset, Frankherbert.pl, Gettberg, Vittore Comforto, De'Longhi, Russell Hobbs, MPM ProductPodobne artykuły
Duńska manufaktura porcelany - połączenie tradycji i nowoczesności

akcesoria kuchenne

Duńska manufaktura porcelany - połączenie...

Oficjalna aprobata monarchii to nie lada wyróżnienie - Royal Copenhagen... więcej...


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj