Nowa polityka prywatności i plików Cookies             nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   lazienkowy.pl   |   fachowcybudowlani.pl
Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2014 - II edycja
jesteś tu: strona główna / porady

Jak dobrać parametry urządzeń AGD

data aktualizacji: 19-07-2013, 08:00

Energooszczędność jest bardzo popularnym obecnie tematem. Zagadnienia dotyczące tego jak zminimalizować koszty użytkowania sprzętu oraz w jaki sposób zmniejszyć presję na środowisko naturalne regularnie pojawiają się w mediach i debatach publicznych. Politycy tworzą kolejne normy dopuszczenia urządzeń do użytku próbując pozytywnie wpłynąć na efektywność korzystania z dobrodziejstw współczesnej technologii niskim kosztem.
 

Jak dobrać parametry urządzeń AGD

Decydując się na zakup nowego urządzenia z serii sprzętu AGD warto przeanalizować informacje producenta zawarte na etykiecie energetycznej. Taka etykieta musi znajdować się na produkcie w widocznym miejscu, aby każdy konsument mógł zapoznać się z klasa energetyczną nawiązującą do zużycia energii i innych zasobów, ceną oraz specyfikacją techniczną danego modelu.

 

Jak czytać etykietę energetyczną


Zestawienie podstawowych parametrów o ujednoliconych jednostkach pozwala na porównanie poszczególnych urządzeń. W odbiorze etykiety pomocne są jednakowe na terenie całej Unii Europejskiej piktogramy.

fot.: Przykładowa etykieta energetyczna (źródło: Ceced Polska)

Do podstawowych informacji, które zobligowany jest przedstawić producent należą:

  • klasa energetyczna

Klasa energetyczna jest najbardziej czytelnym znakiem na etykiecie. Składa się z barwnej piramidy, na ramieniu której oznaczony jest literowy kod zawierający się w przedziale od A do G. Poziom G oznaczony jest czerwonym kolorem i oznacza klasę o największym zapotrzebowaniu na energię, z kolei kolor zielony przypisany jest klasie A, która jest najbardziej energooszczędna (różne odcienie zieleni to klasa A+, A++, A+++). Określenie klasy danego modelu odbywa się na podstawie ustawy rządowej oraz dyrektyw unijnych.

Klasa energetyczna określa zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie w skali roku i jest wyrażona w [kW•h]

  • poziom hałasu


Określa poziom emisji hałasu w trakcie pracy urządzenia. Wyrażony jest w dB (decybelach). Bardzo ciche urządzenia pracują w zakresie 17-25 dB, do 35 dB sprzęt jest uznawany za cichy. Po przekroczeniu 45 dB praca sprzętu zaczyna przeszkadzać na przykład w skupieniu uwagi. Wyższe parametry są nie wskazane. Na poziomie 36-45 dB pracują przeważnie lodówki i zmywarki.

  • wydajność poszczególnych funkcji (np. zużycie wody)


 

Oznaczenia poszczególnych sprzętówOprócz standardowych danych co do parametrów energochłonności producent musi określić specyfikacje przypisane danej kategorii sprzętu AGD:

  • urządzenia chłodnicze

Pojemność komór przeznaczonych do przechowywania zamrożonej żywności oraz niezamrożonej

  • zmywarki

Pojemności urządzenia wyrażona ilością kompletów, które zmywarka może umyć w trakcie jednego cyklu oraz klasę efektywności suszenia. Bardzo ważnym oznakowaniem jest zużycie wody w litrach/rok.

  • kuchenki

Oznaczenia na kuchenkach dostarczają nam dodatkowo informacji o pojemności piekarnika.
 

Opracowanie: Redakcja


helios

Partnerzy

Logo Ferdom   logo Elkamino Dom

  logo Teka 
Electrolux           logo Peka

logo Deante
     Grupa Armatura

   Opoczno     Cersanit
 

     logo Franke      Oras logo      Mira logo

    Tadmar   logo Teka   logo Śnieżka 

  Nescafe Dolce Gusto

   logo Helios    logo Kuchinox      logo APM MORKOM

Philips  Vetto

Logo Pentair logo Coram

    

Nasze Serwisy: