konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2017

stopka patrona Electrolux

Kuchenka gazowa czy elektryczna

data aktualizacji: 05-09-2017, 07:21 – artykuł promocyjny

W każdej kuchni zapach gotowanych potraw przywołuje na myśl miłe wspomnienia i skojarzenia z ciepłem domowego ogniska. Dlatego tak ważny jest wybór sprzętu, na którym będziemy gotować oraz sposobu jego zasilania. Wśród najczęściej spotykanych modeli kuchenek są te gazowe i elektryczne. Którą wybrać i dlaczego?

Kuchenka gazowa czy elektryczna

Zarówno kuchenki gazowe jak i elektryczne posiadają pewne wady i zalety. Wybór zatem nie jest łatwy. Dlatego należy sprawdzić wszystkie za i przeciw i wybrać ten model, który spełnia najwięcej naszych oczekiwań.

 

Sposób działania


Kuchenka elektryczna zamienia energię elektryczną (prąd) na ciepło wykorzystywane do gotowania, smażenia, czy pieczenia. Proces podgrzewania ma miejsce w obrębie płyty grzejnej lub w piekarniku. Ze względu na wykonanie i rozkład elementów grzewczych płyty wyróżnia się  modele tradycyjne z żeliwnymi krążkami, kuchenki z ceramiczną płytą oraz najnowocześniejsze płyty indukcyjne przetwarzające pole magnetyczne o dużym zakresie częstotliwości.

Kuchenka gazowa do uzyskania ciepła niezbędnego do gotowania wykorzystuje gaz ziemny lub mieszankę propan - butan, które w procesie spalania przekazywane jest w obrębie palników na naczynie na nich stojące. Zazwyczaj kuchenki gazowe wyposażone są w 4 palniki różnej wielkości do gotowania oraz piekarnik do pieczenia. W nowoczesnych wersjach mogą występować elektryczne zapalarki oraz piekarniki zasilane prądem elektrycznym. Sposób podłączenia uwarunkowany jest dostępem do instalacji gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia do sieci gazowej można wykorzystać butle gazowe. Podobna zależność dotyczy kuchenek turystycznych i przenośnych, które zaopatrzone są w specjalny pojemnik magazynujący gaz.

 

Wygląd i funkcjonalność


Generalnie kuchenki możemy podzielić na modele przeznaczone do zabudowy oraz wolnostojące. Takie wydzielenie dotyczy zarówno kuchenek zasilanych prądem, jak i gazem. Możemy również zdecydować się na samą płytę grzewczą lub wybrać płytę w komplecie z piekarnikiem.

Kuchnie elektryczne mają gładką płytę wykonana z przeźroczystej powłoki szklano - ceramicznej, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Kuchenki gazowe posiadają palniki, które należy zdjąć przed myciem płyty, a następnie oczyścić i zamontować. Kłopotliwe może okazać się również dostawanie się różnych substancji i okruchów pod palnik. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku do czyszczenia należy używać miękkiej gąbki oraz delikatnych płynów.

 

Koszty


Koszty należy rozważyć na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dotyczy jednorazowej inwestycji opartej na cenie urządzenia. W tej kwestii korzystniejsza (niższa) cena przypisana jest kuchenkom gazowym. W sklepach jest też większy wybór płyt zasilanych gazem. Kuchnie elektryczne są droższe (różnica w cenie to ok. 300 złotych w porównaniu najtańszych modeli), szczególnie modele indukcyjne. Droższe są też modele do zabudowy od wersji wolnostojących. Drugą płaszczyzną kosztów jest wysokość opłat związanych z użytkowaniem. Zestawienie obu źródeł energii wypada na korzyść gazu, który nieznacznie jest tańszy w eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że ceny surowców ulegają ciągłym zmianom i trudno przewidzieć, jak długo dany trend utrzyma się.

fot.: Electrolux - płyta ceramiczna

 

Bezpieczeństwo użytkowania


Bezpieczeństwo nierozerwalnie łączy się z awaryjnością danego systemu. W tej kwestii zdecydowanie lepiej wypada układ wykorzystujący energię elektryczną. Nie ma ryzyka, tak jak w kuchenkach gazowych, wybuchu czy zatrucia, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Gaz jak paliwo łatwopalne i wybuchowe jest dużym zagrożeniem w domach, w których są dzieci. Rozważając awaryjność sprzętu grzewczego należy dodatkowo rozważyć możliwość wystąpienia dostaw energii elektrycznej, co może okazać się uciążliwe. 

 

Efektywność gotowania


Gotowanie efektywne to takie, które zachodzi szybko przy jak najmniejszym nakładzie ciepła. Dodatkowo za efektywność odpowiada również możliwość regulacji dostawy energii.

W kuchenkach gazowych wielkość płomienia bez trudu możemy dostosować do potrzeb. Proces wytwarzania ciepła jest natychmiastowy. Użytkownicy kuchenek elektrycznych często narzekają na bezwładność cieplną i gorszą regulację temperatury.


Przeczytaj również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: ElectroluxPodobne artykuły
Grille elektryczne

sprzęt AGD

Grille elektryczne

Dzięki grillom elektrycznym oraz raclette, znajdującym się w ofercie SEVERIN, przyjemność wspólnego... więcej...

Lecznicze soki, prosto z wyciskarki Green Star firmy Tribest

sprzęt AGD

Lecznicze soki, prosto z wyciskarki Green Star...

Każdy z nas wie, że warzywa i owoce to cenne źródło witamin i minerałów potrzebnych naszemu... więcej...

Robot kuchenny - wielofunkcyjność i niewielkie rozmiary

sprzęt AGD

Robot kuchenny - wielofunkcyjność i niewielkie rozmiary

Firma Severin wprowadziła do swojej oferty nowy, kompaktowy robot kuchenny KM 3902. Szeroki wybór... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj