stopka patrona Electrolux

Wybieramy piekarnik - budowa, rodzaje, funkcje

data aktualizacji: 06-03-2017, 10:35 – artykuł promocyjny

Decyzja o wyborze urządzeń, stanowiących wyposażenie kuchni, jest jednym z trudniejszych dylematów towarzyszących osobom urządzającym mieszkanie. Niezbędnym w kuchni elementem wyposażenia z pewnością jest piekarnik. Zanim dokonamy jego wyboru warto zapoznać się z asortymentem proponowanym przez producentów. Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania piekarniki dzielimy na gazowe i elektryczne.

Wybieramy piekarnik - budowa, rodzaje, funkcje

Piekarniki gazowe zasilane są gazem sieciowym (ziemnym) lub z butli na propan-butan. Jeżeli nie posiadasz podłączenia do gazu ziemnego, przy wyborze piekarnika, sprawdź, czy posiada on dodatkowe dysze. Wybór na rynku piekarników gazowych przeznaczonych do zabudowy jest niewielki.


Piekarnik elektryczny

Jeżeli chodzi o piekarniki elektryczne, biorąc pod uwagę wielkość, możemy podzielić je na standardowe i kompaktowe.

Model standardowy charakteryzuje się typowymi wymiarami, najczęściej wys.60 cm, szer. 60 cm i gł. 60 cm. Wyposażone są one są w kilka lub kilkanaście funkcji. Sam sposób ich działania polega na rozprowadzaniu rozgrzanego powietrza wewnątrz komory piekarnika. Jest to rozwiązanie na tyle wygodne, że pozwala na przygotowanie każdej potrawy. Dodatkową zaletą jest jego prosta obsługa.

Teka - Piekarnik HL 840 White

fot.: Teka

Model kompaktowy najlepiej sprawdza się w małych kuchniach. To połączenie piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Za pomocą tego urządzeni możemy przyrządzić potrawę piekąc ją w sposób tradycyjny, jak i za pomocą mikrofali. Cechą charakterystyczną tego typu piekarników są niewielkie wymiary, około wys. 45 cm, szer. 60 cm, gł. 60 cm, Oczywiście modele dostępne na rynku mogą różnić się głębokością czy szerokością, ale wysokość zawsze mieści się w granicach 45 cm.
 

Franke - kuchenka Crystal FMO 46 CS 9T XSElectrolux - piekarnik komaktowy EVY9741AAX

   fot.: Franke Polska                                                  fot.: Electrolux         


Kolejnym typem piekarnika jest model parowy służący do pieczenia i gotowania na parze. Ma on mniejszy zakres temperatur niż piekarnik tradycyjny, ponieważ maksymalna temperatura, którą można uzyskać wynosi 100 stopni Celsjusza. Z pewnością przypadnie on do gustu osobom preferującym zdrowy styl życia. Główną zaletę tego rodzaju piekarnika jest możliwość jednoczesnego przygotowywania wielu potraw na poszczególnych poziomach piekarnika. Mocną stroną tego urządzenia jest to, że żadna z przygotowywanych w nim potraw nie wymaga dodawania tłuszczu, a co za tym idzie potrawy zachowują najwyższą jakość wartości odżywczych i witamin. Warto zauważyć, że na rynku tego typu modele piekarników cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Franke - piekarnik z funkcją pary FSO 46 CS TC XS

fot.: Franke Polska - piekarnik parowy FSO 46 CS TC XS


Następnym modelem piekarników dostępnym na rynku jest typ parowy z funkcją pieczenia. Biorąc pod uwagę panującą modę na zdrowy styl życia z pewnością najbardziej wymagającym użytkownikom. Piekarnik parowy z funkcją pieczenia łączy gotowanie na parze z tradycyjnym pieczeniem przy wykorzystaniu grilla i termoobiegu. Pieczenie wykorzystuje parę, a co za tym idzie temperatura pieczenia jest o wiele niższa niż w piekarniku tradycyjnym. Podobnie jak w przypadku piekarnika parowego, ten model także pozwala na zachowanie wspaniałego smaku, wszystkich wartości odżywczych i witamin w przygotowywanych w nim potrawach.


Funkcje piekarników

Jeżeli chodzi o funkcje piekarników dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dla osób często korzystających z piekarników, producenci ułatwili im zadanie, wprowadzając do najnowszych piekarników automatyczne programy pieczenia. Polega to na wyborze fabrycznie ustawionego czasu grzania, wyboru grzałek z temperatura nagrzania. W tego typu piekarniku inaczej będziemy przyrządzać chleb, inaczej pizze, a jeszcze inaczej ciasto czy mięso. Programy te ułatwiają korzystanie z urządzenia, natomiast ilość zamontowanych grzałek pozwala na wykorzystanie całego wachlarza kombinacji. Najczęściej spotykamy: grzałkę górną, grzałkę dolną, grzałkę grillową dużą, grzałkę grillową małą, wentylator oraz wentylator z grzałką, czyli termoobieg.


Wybór grzałek jest o tyle istotny, że osoby preferujące grillowanie powinny wybrać grzałki grillowe, ci natomiast, którzy najczęściej pieką ciasta powinny wybrać piekarnik z termoobiegiem.

Ponadto w nowoczesnych piekarnikach coraz częściej można spotkać szereg innych funkcji. Należą do nich:

 • funkcja szybkiego nagrzewania piekarnika bez zwiększonego zużycia energii. Po nagrzaniu piekarnik sam przełącza swój tryb pracy na odpowiedni tryb grzania.
 • funkcja rozmrażania polega na rozmrażaniu potraw przy użyciu wentylatora
 • podwójna komora pozwala na pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie, bez możliwości mieszania się zapachów oraz w innych temperaturach
 • termosonda to opcja pozwalająca na kontrolowanie temperatury wewnątrz potrawy
 • samoczyszczenia piekarnika:
  - czyszczenie pyrolityczne polegające na nagrzaniu wnętrza piekarnika do 500°C, która spala wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w jego wnętrzu. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy jedynie wynieść powstały popiół.

 

Piekarnik z pyrolizą Electrolux

fot.: Piekarnik z pyrolizą Electrolux


- czyszczenia katalityczne podobne do pyrolitycznego z tą różnicą, że wykorzystywane są w nim wkłady katalityczne, które z czasem się zużywają i wymagają wymiany
- emalie łatwoczyszczące - pokrywają one wnętrze piekarnika, są gładkie, pozbawione porów, dzięki czemu nie pozwalają na przywieranie zabrudzeń

 • funkcja chłodnych drzwiczek - niezbędna, kiedy w domu są małe dzieci. Drzwiczki piekarników tradycyjnych nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, dlatego wielu producentów proponuje piekarniki zachowujące chłodny front, chroniący użytkowników przed oparzeniem się w momencie przypadkowego dotknięcia obudowy.
 • Blokada przed przypadkowym włączeniem piekarnika (włączenie piekarnika odbywa się po wciśnięciu kombinacji przycisków)
 • blokada otwarcia drzwi
 • rożen obrotowy - do przygotowywania całego kurczaka lub gyrosa


Obecnie na rynku dostępne są piekarniki komponujące się z każdym wnętrzem kuchni i jej kolorystyką. Najczęściej spotykane w piekarnikach fronty to: lustrzany, tradycyjny, rustykalny, stalowy, wypukły, szklany, retro i panoramiczny.

Jeżeli chodzi o kolory dostępne na rynku to: biel (dostępne u wszystkich producentów), miedź, antracyt, zieleń, stal i grafit.

Na komfort korzystania z urządzeń wpływa także sposób otwierania drzwiczek. Obecnie na rynku dostępne są następujące modele otwierania piekarników:

 • z przodu - najczęściej spotykane, drzwiczki otwierają się w dół
 • z boku - taki system pozwala na łatwiejszy dostęp do pieczonych potraw
 • wózek - nowatorski sposób polegający na wysuwaniu całej komory piekarnika


Jak widać wachlarz dostępnych na rynku modeli piekarników, funkcji i wyposażenia jest naprawdę szeroki. Przy wyborze najważniejsze jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami. Dobry piekarnik powinien ni tylko ułatwiać i przyspieszać pracę w kuchni, ale także być prosty w obsłudze, łatwy w czyszczeniu, bezpieczny oraz powinien gwarantować wspaniały smak przygotowywanych w nim potraw.


Zobacz także:
 

Piekarnik parowy - zasada działania, zalety

Czyszczenie piekarnika

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Franke Polska, TekaPodobne artykuły
Zmywarka ComfortLift - rewolucja w zmywaniu naczyń

sprzęt AGD

Zmywarka ComfortLift - rewolucja w zmywaniu naczyń

ComfortLift to pierwsza na świecie zmywarka, w której dolny kosz podnosi się na wygodną dla użytkownika... więcej...

Płyty indukcyjne Franke z kolekcji Mythos

sprzęt AGD

Płyty indukcyjne Franke z kolekcji Mythos

Firma Franke od lat tworzy rozwiązania, dzięki którym wykonywanie codziennych czynności kuchennych... więcej...

Niezastąpiony smak domowego chleba

sprzęt AGD

Niezastąpiony smak domowego chleba

Samodzielne wypiekanie pieczywa było do niedawna tradycją. Obecnie, dzięki wprowadzaniu na rynek wyspecjalizowanych... więcej...
NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj